comScore

İlk oruç ne zaman? 2020 ilk sahur (Sahura kalkmadan tutulan oruç kabul olur mu?)

23 Nisan 2020, Perşembe 15:04
İlk oruç ne zaman? 2020 ilk sahur (Sahura kalkmadan tutulan oruç kabul olur mu?)

İlk oruç ne zaman sorusunun yanıtını merak edelnler aynı zamanda sahura kalkmadan oruç tutulup tutulmayacağını da merak ediyor. Sahura kalkmadan oruç tutmanın kabul olup olmayacağıyla ilgili bilgiler haberimizde.

İlk oruç ne zaman, 2020 oruç zamanı, 2020 oruç hangi gün başlıyor. ilk sahur ne zaman yapılacak gibi soruların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz. Sahura kalkamadan oruç tutmak isteyen vatandaşlar ise oruçlarının kabul olup olmadığını merak ediyor. Ramazan imsakiyesi 2020 takviminin yayınlanmasının ardından ilk sahur ve ilk iftar zamanları belli oldu.
 

İlk oruç ne zaman? 2020 ilk sahur hangi gün yapılacak?


Ramazan ayının başlamasıyla birlikte ilk sahur bugün yani 23 Nisan Perşembe gününü 24 Nisan Cuma gününe bağlayan gece gerçekleştirilecek. Sahura kalkacak olan vatandaşlarımız niyet ettikten sonra sahur yapacak ve ilk oruç tutulacak. 24 Nisan Cuma günü oruçlu olacak vatandaşlar ilk iftarlarını da 24 Nisan Cuma günü akşam saatlerinde yapacak.
 

Sahura kalkmadan oruç tutulur mu? Sahur yapmadan oruç tutmak orucu bozar mı?


Sahura kalkmadan oruç tutmak isteyenler bunu yapabilirler. Fakat sabah uyandıklarında oruca niyet etmeleri gerekmektedir. Sahura kalkamamak orucu tutmamak için mazeret olarak kabul edilemez. Sahura kalkmayanlar sabah oruca niyetlenerek oruçlarına devam edebilirler. Fakat sahur yapmadan oruç tutmak insanın gücünü zayıflayacağı için bu sebeple orucu tutamayanlar ramazandan sonra 1 gün kaza eder. Bunun için keffaret gerekmez. Oruca her ihtimale karşı yatmadan niyet ederek uyuyan ve sahura kalkamayan kişiler o günün orucunu sahura kalkamadım diye yerse hem kaza hem de kefaret gerekir.
 

Oruç ne zaman tutulur? 2020 ilk sahur ve iftar ne zaman?


Koronavirüs salgınının etkisinde başlayan Ramazan ayında oruç ibadeti yerine getirilecek. Oruç, Ramazan ayında Müslüman vatandaşların yerine getirdiği bir ibadettir. Müslüman vatandaşlar için İslamın şartlarından olan oruç ibadeti her yıl Ramazan ayı içerisinde gerçekleşir. Oruç, belirli bir süre içerisinde yiyecek ve içeceklerden kaçınmayı gerektirir. Orucun farz kılındığını bildiren ayet şöyledir: "Ey inananlar! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, Allah'a karşı gelmekten sakınasınız diye, size de farz kılındı." (Bakara, 2/183)

İL İL İMSAK BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!