comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Şike Kumpas Davası'nda Beşiktaş ve Fenerbahçe'ye mahkemeden olumsuz yanıt

24 Şubat 2017, Cuma 19:30
Şike Kumpas Davası'nda Beşiktaş ve Fenerbahçe'ye mahkemeden olumsuz yanıt

'Futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurdukları gerekçesiyle yargılanan sanık Lokman Yanık, tahliye edildi, dava ise 22 Mayıs'a ertelendi. Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin davaya katılma talepleri de reddedildi...

FutbolArena - 3 Temmuz 2011'de başlayan "Futbolda'da şike" soruşturmasında kumpas kurdukları gerekçesiyle yargılanan sanıklardan Lokman Yanık tahliye edildi. 

15'i tutuklu olmak üzere 108 sanığın yargılandığı davada Lokman Yanık tahliye edilirken, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerinin tüzel kişilik olarak davaya katılma talepleri reddedildi.


Mahkeme Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin mahkemeye katılma taleplerini neden reddetti?


Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerinin tüzel kişilik olarak davaya katılma talepleri reddedildi. 
Bilindiği üzere önce Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Beşiktaş'ın davada kendilerini yalnız bıraktığını ifade etmiş, ardından da Beşiktaş kulübü bu konuda davaya müdahil olmak adına dilekçe vermişti. Mahkeme ise bu talepleri, "Zarar görenlerin kulüpler değil, şahıslar olduğu gerekçesiyle" reddetti. Gerçek kişilerin ise suçtan zarar gördükleri gerekçesiyle davaya katılma talepleri kabul edildi. Yani şikeden dolayı Türkiye'de ceza almayan kulüpler bu davaya katılamazken, şikeden dolayı zarar gören şahıslar davaya katılabilecekler.


Futbolda şike soruşturmasında kumpas davası ertelendi


İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki duruşma salonunda görülen davanın 5'inci celsesi sona erdi.  Mahkeme heyeti, duruşmaların 22 Mayıs'ta Silivri'de 5 gün sürecek şekilde görülmesini kararlaştırdı.

Bu karara göre "Futbolda şike" soruşturmasında "Kumpas" davası 22 Mayıs tarihine ertelenmiş oldu.

BEŞİKTAŞ'IN AÇIKLAMASI...

Beşiktaş yaptığı açıklamada "Kulübümüz hain darbe girişiminni hemen akabinde 22.07.2016 tarihinde alçak terör örgütü FETÖ hakkında suç duyusunda bulundu. Sadece kumpas davası değil, ülkeye verdiği tüm zararlar için, başkan ve yöneticiler olarak da değil, doğrudan kulübümüz adına topyekin girişimde bulunmuştur. Yaptığımız şikayet neticesinde İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2017/24 E. Sayılı dosyasıyla yargılama başlamıştır. Ayrıca kulübümüz "korkuyorlar, çekiniyorlar" algısının aksine FETÖ'den şikayetçi olarak tek spor kulübüdür. Futbolda Kumpas Davasıyla ilgili alakalı belirtilenlerin aksine yine kulüp olarak davaya müşteki sıfatıyla katılma talebinde bulunulmuştur. Kamuoyunun bilgisine sunulur." ifadelerine yer vermişti.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"