comScore

Şike cezası alan Jeonbuk, CAS'a gidiyor

27 Ocak 2017, Cuma 18:03
Şike cezası alan Jeonbuk, CAS'a gidiyor

Şike yaptığının ortaya çıkmasıyla Asya Şampiyonlar Ligi'nden de men edilen Jeonbuk, turnuvada yer alabilmek için CAS'a başvuracak.

FutbolArena – Güney Kore takımı Jeonbuk'un ligde 2013 yılında oynanan bazı maçlarda hakemlere rüşvet verdiği ortaya çıkmıştı. O yıl Jeonbuk ligi 3. sırada tamamlamıştı. Şikenin ispatlanmasının ardından Güney Kore Futbol Federasyonu, Jeonbuk'a 9 puan silme cezası verdi. 2016'da Kasım ayında sona eren ligi Jeonbuk şampiyon tamamlamıştı. Bu 9 puan silme cezasıyla 2. sıraya geriledi ve lig şampiyonluğu Seoul'e verildi.

ASYA ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDEN MEN
121 bin Dolar da para cezası da alan Jeonbuk'a büyük ceza ise Asya Şampiyonlar Ligi'nden geldi. Jeonbuk'un şike yaptığı gerekçesiyle sıfır tolerans ilkesinden hareketle 2017'de Asya Şampiyonlar Ligi'nden men edildiği açıklandı. 2016'da ligin yanı sıra Asya Şampiyonlar Ligi'nde de şampiyon olan Jeonbuk bu karara itiraz etti ve konuyu CAS'a taşıyacağını açıkladı.

Cezalara konu olan şike suçu 2013 Mayıs'ta işlenmişti. Jeonbuk kulübünün bir yetkilisinin, üç hakeme adam başı 1130 Dolar rüşvet verdiği ortaya çıktı. Kulüp yetkilisi, 6 ay hapis cezası aldı.

FutbolArena Haber Turu (28 Ekim 2020)