comScore

Galatasaray Galatasaray

Igor Tudor Galatasaray'da başarılı olur mu?

14 Şubat 2017, Salı 21:54
Igor Tudor Galatasaray'da başarılı olur mu?

Galatasaray ile anlaşması an meselesi olan Tudor'u teknik direktör Önder Özen ve yorumcular Ömer Çatkıç ile Uğur Karakullukçu'ya sorduk...

FutbolArena Röportaj - Jan Olde Riekerink ile yollarını ayıran Galatasaray'da Igor Tudor ile anlaşma imzalanması an meselesi. Biz de Hırvat teknik adamı işin uzmanlarına sorduk. 


Ömer Çatkıç: "Tudor, Conte gibi 3-4-3'e dönebilir"


"Galatasaray yönetiminin doğru bir karar verdiğini düşünüyorum." diyen Ömer Çatkıç, "Taraftarların da beklentisi bu yöndeydi. Karabükspor'da yaptığı bir savunma sistemi vardı. Bunu Galatasaray'da da 3-4-3 şekline döndürürse, Galatasaray'a önemli katkı sağlar." dedi.

Galatasaray'ın hem 3. bölgede hem de kendi 1. bölgesinde büyük sorunları olduğunu dile getiren Çatkıç, "Bazı maçlar hariç pozisyona girmekte zorlanan ve savunmada da büyük hatalar yapan bir Galatasaray vardı. Açıkçası 2 stoper ile mücadele edemiyorlar. 3'lü bir savunmaya dönüp, Ahmet Çalık, Semih ve Hakan Balta şeklinde 3-4-3'e dönebilir. Conte'nin Chelsea'de yaptığı modeli uygulayabilir çünkü Sabri ve Carole hem defansif olarak, hem hücumsal olarak o desteği veremiyorlar." dedi.
Chelsea'de de Conte'nin benzer bir durumu fark ettiğini ve çözümü bulduğunu aktaran Çatkıç "Azpilicueta ile İvanovic yeterli desteği veremiyordu. Azpilicueta'yı stoper yaptı, İvanovic'i de yedeğe çekti. Kanatları Moses ve Alonso ile destekleyerek 3-4-3 modeli yarattı. Aynı şekilde Tudor da Galatasaray'da benzer bir sistemle yola devam edecektir." ifadelerini kullandı.


Uğur Karakullukçu: "Tudor diğer adayların çok önünde"


Yorumcu Uğur Karakullukçu "Tudor'u ayırıp bakarsak, Galatasaray'ın diğer teknik direktör adayları sanki 1. Lig'den Süper Lig'e çıkmaya çalışan takımların adayları gibiydi" derken "Bunların arasında Tudor tabii ki çok çok daha değerli, önemli bir kariyer, Juventus gibi bir kulüpte Capello, Lippi, Ancelotti gibi hocalarla çalışmış, büyük takım tecrübesi olan biri. Burada Karabükspor'da da taktiksel olarak esnek olabileceğini gösterdi. Maç içinde bile zaman zaman üçlü savunmaya dönmesi, takımı diri tutması, çeşitli varyasyonlar denemesi önemli özellikler." dedi.

Tudor'u şanssızlığı, Galatasaray'a çok kritik bir dönemde gelmesi diyen Karakullukçu, "Hırvat teknik adamın uyum süreci gibi bir hakkı maalesef olmayacak. Bunun yanı Karabükspor çok dinamik, çok koşan bir takımdı ama Galatasaray'ın bu konuda çok ciddi zaafları var. Burada Galatasaray'ın zaaflarını ne kadar çabuk kavrayıp, ne kadar çabuk sonuca giderse bu sezon için o kadar başarılı olur." ifadelerini kullandı.

Tudor'un genel anlamda iyi bir hoca olduğunu düşündüğünü dile getiren Karakullukçu, "Yine de bu sezonki Galatasaray kadrosuna istediği oyunu oynatmasını zor görüyorum. Bu sezon Galatasaray'da şampiyonluk beklentisiyle hareket etmeyip, Tudor'a zaman tanımak ve kadrosunu kurmasını beklemek lazım" şeklinde konuştu.


Önder Özen: "Başarı sadece Tudor'a bağlı değil"


Teknik direktör Önder Özen ise, "Ben Igor Tudor'un yetenekli bir teknik adam olduğunu düşünüyorum." derken "İtalya'da uzun yıllar futbol oynamış olması, önemli teknik adamlarla çalışması onun futbola bakışına, oyun anlayışının esnekliğine yansımış." dedi.

Tudor'un Galatasaray'ı da farklı formatlarda oynatmaya çalışacağını belirten Özen, "Yetenekli olduğu bir gerçek ama başarılı olup olmaması sadece onun yeteneklerine bağlı değil. Bazen yeteneksiz bir antrenör de başarılı olabilir, yetenekli antrenörler de başarılı olamayabilir. Bu kulübün de ona sunacaklarıyla alakalı biraz. Eğer sadece kendisi yarışıyor olsa evet başarılı olur derim ama yarışta teknik adamın performansını belirleyen çok faktör var. Diğer önemli bir konu da Karabükspor'daki oyun anlayışını yansıtabilir mi? Yansıtamaz. Başka bir şey bulması gerekiyor. Ama esnek bir teknik adam mutlaka yeni bir çözüm bulmaya çalışacaktır." ifadelerini kullandı.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)