comScore

Hasan Tahsin kimdir, hayatı? Twitter'da #HasanTahsin etiketi neden popüler?

15 Mayıs 2018, Salı 11:35
Hasan Tahsin kimdir, hayatı? Twitter'da #HasanTahsin etiketi neden popüler?

Hasan Tahsin kimdir, kaç yaşında ölmüştür? Hasan Tahsin ne iş yapıyordu? Hasan Tahsin hayatı hakkında bilinmeyenler nelerdir? Hasan Tahsin eğitim hayatında hangi okullarda okudu. Hasan Tahsin İzmir'de ilk kurşunu ne zaman attı? Twitter'da #HasanTahsin etiketi altında ne gibi paylaşımlar yapılıyor?

Hasan Tahsin kimdir? 15 Mayıs 2018 Salı günü Twitter'da #HasanTahsin paylaşımları dikkat çekiyor. Hasan Tahsin hayatı, Hasan Tahsin eğitimi, Hasan Tahsin ne iş yapıyordu gibi merak edilen soruların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz. İzmir'de düşmana ilk kurşunu atan Hasan Tahsin hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler burada. Hasan Tahsin ödülleri neler? Hasan Tahsin adına verilen ödüller hangileri? Hasan Tahsin anıtı nerede? Detaylar haberimizde.
 

Hasan Tahsin kimdir?


Hasan Tahsin, gerçek ismi Osman Nevres 1888 Selanik doğumludur. 15 Mayıs 1919'da İzmir'e çıkarma yapan Yunan askerlerine ilk kurşunu atarak Türk direnişinin sembolü olan yazar ve gazetecidir. Babasının adı Recep'tir. Tahsin, ilköğretimine Selanik'te bulunan ve Mustafa Kemal Atatürk'ün de eğitim aldığı Şemsi Efendi Okulu'nda başlamış, daha sonra Selanik Feyziye Mektebi'ni bitirmiştir. Bu okulun ardından İttihat ve Terakki tarafından burslu olarak Paris Sorbonne Üniversitesi'nde siyasal bilimler öğrenimi görmüştür.


 

Hasan Tahsin, İzmir'de ilk kurşunu nasıl attı?


15 Mayıs 1919 sabahı saat yedibuçuk sıralarında Hasan Tahsin Konak Meydanı Kordonboyu'nda koyu renkli takım elbisesi ile bekliyordu. Önce Yunan gemilerinden Patris ve Atronitos isimli gemiler Pasaport'a yanaştı ve bir grup Yunan Efzon Alayı saat 08:55 sıralarında askeri gemiden inerek karaya çıktı. Temiastokles gemisi ise 5. Piyade Alayı'nı Punta iskelesine çıkardı. Bunlar Punta'dan ilerleyerek Kadifekale'yi işgal edeceklerdi. Bu esnada onbinlerce yerli Rum ellerindeki Yunan bayrakları ve çiçekler ile Kordonboyu'nu kaplamışlardı. İzmir'li Rumlar işgal haberini 13 Mayıs Salı günü öğleden sonra Aya Fotini Kilisesi'nde Yunan albay Mavrudis tarafından okunan Venizelos'un beyannamesiyle öğrenmişlerdi. Kalabalık inen Yunan askerlerine alkış tutuyordu. Gelen askeri tabur, İzmir metropoliti Hrisostomos tarafından takdis edildi. Metropolit Yunan bayrağını öptü ve bu esnada ağladığı görülüyordu. İlk Yunan taburu daha sonra buradan yaya olarak Hükumet konağı, kışla, kokaryalı istikametinden Karantina'ya doğru yürüyüşe geçti.
Yürüyüş kolunun baş tarafı kışla hizasını geçip yola saptıktan sonra, Hasan Tahsin kalabalığın arasından sıyrılarak öne geçti. Tahsin'in sesli bir şekilde "Olamaz, olamaz, böyle ellerini sallaya sallaya giremezler" diye söylendiği duyulmuştur. Tahsin daha sonra yanında bulunan revolver ile düşmana ilk ateşi açtı. Tahsin ilk anda isimleri Basile Delaris ve Jorj Papakostos olan iki Efzon askerini öldürmüştü. Bazı anlatımlara göre ise Tahsin sadece Yunan Efzun Alayı'nın bayraktarını öldürdüğü belirtilmekte ve bu görüş daha fazla kabul görmektedir. Tahsin tabancasındaki tüm fişekleri düşman askerine karşı ateşlemişti. Böyle bir direniş beklemeyen Yunan Alayı şaşırmıştı. Daha sonra ise yanında fazla yandaşı olmayan Tahsin, Yunan Alayı tarafından açılan ateş ve ardından süngüleme sonucunda, Kordonboyu'nda kalabalığın önünde henüz 31 yaşında yaşama veda etti. Hasan Tahsin'in naaşı ise İzmir Saat Kulesi'nin altında bulunmuştur.

Hasan Tahsin'in işgal askerlerine sıktığı ilk kurşun, Türk Kurtuluş mücadelesinde diğer yerlere de örnek teşkil etti. Aydın ve Balıkesir'de işgale karşı direniş baş gösterdi. Çerkez Ethem Yunan işgaline karşı efeleri toparladığı gün Demirci Mehmet Efe ayağa kalkarak; "Bir genç düşmana ilk kurşunu sıkmış, bundan sonrası bize düşer!" demiştir. 
 

Hasan Tahsin Ödülleri hangileri?


Hasan Tahsin adına, İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından her yıl "Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik ve Gazetecilik Teşvik Yarışması" düzenlenmektedir. Yarışma Türkiye'de basın-yayın organlarının düzenlediği yarışmaların en eskisi olma özelliğini taşımaktadır.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"