comScore

Göztepe Göztepe

Hangisi gerçek Alpay Özalan?

24 Ekim 2016, Pazartesi 20:09
Hangisi gerçek Alpay Özalan?

Eski TFF hakemlerinden Lig TV yorumcusu Murat Fevzi Tanırlı, Göztepe - Eskişehirspor maçıyla ilgili bir yazı kaleme aldı.

FutbolArena Analiz - TFF 1. Lig'de oynanan ve olaylı bir sonla iptal edilen Göztepe - Eskişehirspor maçıyla ilgili eski TFF hakemlerinden ve Lig TV yorumcusu Murat Fevzi Tanırlı bir yazı kaleme aldı.

İşte Murat Fevzi Tanırlı'nın köşe yazısı:
23 Ekim 2016 Pazar… Süper Lig'in bir alt kategorisi… TFF 1.Lig müsabakası… 
Göztepe-Eskişehir gibi ismi, cismi, puantajı büyük bir maç… 
Teknik adamlar kimler? Okan Buruk ve Alpay Özalan gibi Türk futbolunda hatrı sayılır yere sahip, gelecek vadeden 2 güzide insan. Inter ve Aston Villa formaları giyerek Serie A ve Premier Lig oksijeni koklamış futbol insanları... Teknik adamlık, yardımcı antrenörlük, TV yorumculuğu da futbol dünyasına çok yönlü katkıları… 
***
OKAN BURUK: Profesyonel Takım Teknik Sorumlusu
FETHİ ALPAY ÖZALAN: Profesyonel Takım Antrenörü

TFF sayfasında Okan Buruk ile Fethi Alpay Özalan'ın kimlikleri aşağıdaki gibi tanımlanmaktadır.
 

 
***


 
***
Hali hazırda Eskişehir'in başındaki “teknik adam” olarak konumlanan Alpay Özalan,  henüz teknik sorumlu lisansı olmadığından,  “antrenör” statüsünde Eskişehirspor bünyesinde. İşi elbette teknik adamlık ama şu an için resmiyet antrenörlük. Doğaldır bu. Sergen Yalçın örneğini de önceki sezonlarda görmüştük. TFF'den özel izinle devam etti...  Bunu herhangi bir eleştiri ya da övgü anlamında söylemiyorum. Tamamen bilgilendirmedir.
***
PEKİ TFF İNTERNET SİTESİNDEKİ 2016-2017 SEZONU TFF 1. LİG STATÜSÜ NE DEMEKTEDİR?
MADDE 7 - SAHAYA GİREBİLECEK KİŞİLER

(1) Müsabakalarda yedek kulübesinde oturmaları kaydıyla sahaya en fazla 7 yedek futbolcu, bir yönetici, bir teknik sorumlu, bir antrenör, bir kaleci antrenörü veya yerine bir antrenör, bir eşofmanlı fizyoterapist veya masör, bir doktor ve yabancı teknik sorumlular veya futbolcular için bir tercüman girebilir. 
(2) Takımların müsabaka isim listesinde yer alacak yöneticisi müsabakadan önce “Müsabaka İsim Listesini” imzalamak zorundadır. Yöneticinin olmaması halinde teknik sorumlu, yoksa antrenör veya takım kaptanı müsabaka isim listesini imzalayabilir. 
(3) Müsabakanın başlamasına 18 dakika kala saha içerisinde kimlerin bulunacağı Akreditasyon Talimatı'na ve bu Statü'nün ekinde yer alan zaman çizelgesine göre belirlenir. 
(4) Akreditasyon Talimatı hükümlerine göre müsabaka süresince saha içerisinde yer alabilecek kişiler ancak saha kenarında kendilerine ayrılan özel yerlerde bulunabilirler. Bu şartlara uymayanlar sahadan çıkartılırlar. 
(5) SAHA KENARINDA OTURMALARINA MÜSAADE EDİLENLER, GÖREVLERİ DIŞINDA HİÇBİR OLAYA SÖZLÜ VEYA FİİLİ OLARAK MÜDAHALE EDEMEZLER.
***
Görüleceği üzere, 7.maddenin 5.bendinde NET OLARAK yedek kulübesindeki yetkililerin görev tanımlarının sınırları çizilmektedir. 

Bunu neden belirtiyoruz?

Yedek kulübesinde teknik kadro sıfatıyla oturan herhangi bir güzide şahsiyet “bu maçta hakemi beğenmedim”, “ben böyle kararın ta!”, “böyle futbol mu olur?”, “güvenliğimiz yok!” gibi işkembesinden peydahlayabileceği isyanlarla takımını sahadan çekemez. Takımı sahadan çeken ya da çektiren yöneticisi, teknik adamı, antrenörü, başkanı her kim ise cezasına kat be kat katlanır. 
***
NEYSE Kİ daha önemlisi, TFF'nin bu olayı “Hakem maçı bitirmişti” kılıfına sokma isteği bile duymadan, internet sitesi üzerinden yarıda kaldığını belirtmesi de cezai işlem adına daha önem arz edecektir. Aksi durumda, birkaç örneğini yaşadığımız gibi “hakem zaten maçı bitirmişti” kılıf cümlesini de duymamız ihtimal dahilindeydi. Şimdi TFF'ye fırsat geçmiştir. Bunu yapanların en ağır şekilde cezalandırılmasını sağlamak… 

***

HANGİSİ GERÇEK ALPAY ÖZALAN?

Bir takımın yedek kulübesinde oturan teknik adamın ismi, o kulübün vizyonunu, geleceğe dair camiaya mesajını, oyuncularına vaatlerini BEDEN DİLİYLE bile anlatır. Kariyer ve vizyon anlamında Alpay Özalan için olumsuz söylenebilecek (--en azından benim bildiğim--) bir kelime bile yok. Hatta tam tersi şekilde Premier Lig gururunu yaşadığımız nadir oyunculardan…
Alpay Özalan'ın dünden bu yana basına yansıyan açıklamaları enterasan tabii ki. 
Sahadan çekilince önce içeriye giren bir takım, muhtemeldir ki “ne yaptınız!” denilen kapsamda görüşmeler, “yandım anam” deyip tekrar çıkmalar… 
Sonuç:  “Sayın Başkan, güvenlik nedeniyle takımı çekmemi istedi”. Lig TV'de “Vay Bee” programımıza malzeme olacak cinsten bir açıklama.

***

Burada başkan ve yönetici profilini asla sorgulamam. Kusura bakmasınlar ama kulüp yöneticisi tanımındaki bir takım yurdum insanımızın ana niyeti ve yöneticlik vasıfları kapsamında ne kadar yeterli olup olmadığı çok aşikar. Hatta buna bir de “param var, konuşmak hakkımdır arkadaş” profilini de eklediniz mi tamamdır. Bu nedenle benim derdim yönetici ya da başkanlardan değil, daha düzeyli ve mantıklı davranış beklediğim insanlar olan yeni jenerasyon teknik adamlardan, yeni jenerasyon futbol adamlarından…

***

Bu trajikomik açıklamadan yola çıkarak, Alpay Özalan'a sormak isterim:


 
1-Ortada güvenlik ile ilgili bir sıkıntı olmadığı, hakemin kararına tepki olduğu aşikarken varsayalım Başkan dedi ki “Alpay Hocam, böyle rezalet hakem kararı olmaz, sahadan hemen çek takımı!”.
90.dakikada meydana gelen ve bitmek üzere olan bir maçtaki olaydan sonra bir teknik adam ya da yöneticinin takımı sahadan çekmesinin nelere yol açacağını bilmeyecek kadar statü ve kural fukarası olabilir mi?
Hükmen mağlubiyet dışında beraberinde getireceği “tamir edilmesi zor hasarlara” yol açabileceğini bilmeyecek kadar mı hırs kaplı?
Alpay Özalan ismi böyle bir skandala imza atmayı kabul edebilecek çapta bir futbol adamı mıydı?
Bir çağdaş futbol adamı olarak buna HAYIR diyemeyecek;
“Başkanım ne münasebet, kesinlikle olmaz!” diyerek PATRONA duruş sergileyemeyecek kapasitede bir adam mı? Daha yolun başında böyle bir karara tepkisiz kalabilecek kadar cesaretsiz bir teknik adam mı? 
Nerede görülmüş hakeme isyandan takımı çekmek! 
O zaman her hafta her dünya liginde takımlar kritik hatalı kararlarda sahadan çekilsin! Hamza Hoca Bursa'yı çeksin, Kemal Hoca Kasımpaşa'yı çeksin, İsmail Kartal Antep'i çeksin! 
***
2-Bu açıklama, o dakikayı kurtarmak için yapılmışsa, olayın üstü örtülmek istenmişse ve gerçekte Alpay Özalan'ın kendisi mağlubiyeti hazmedemediği için sahadan çekilmek istediyse:
Futbol dünyasında Alpay Özalan var olduğundan bu yana her 10 kişiden 9'u FAIR-PLAY ödülüne layık görüldüğü, Vlaovic'i düşürmediği 1996 Avrupa Şampiyonası pozisyonunu hatırlar. Bu zihniyet erozyona mı uğradı yılların ve yaşananların ardından? 
Tarihimizin kara sayfasındaki İsviçre maçında aşırı motivasyonla yüklenen Alpay Özalan'ın İstiklal Marşı'ndaki hırçın ve aşırı agresif hali mi tekrar hayat buldu?
Hangisi gerçek Alpay Özalan?
Futbol dünyasındaki ismine ve geleceğe dair teknik direktörlük vizyonuna rağmen, bir başkanın kabul edilemeyecek isteğine İTAAT EDECEK bir profil mi? 
20 yıl önceki FAIR-PLAY ruhunu kaybetmiş bir futbol adamı mı? 
Yoksa, bir anlık basireti bağlanıp ne yapacağını bilemeden öfkesine yenik düşecek tekdüze bir teknik adam mı?
***
Eskişehirspor içeriye girdikten sonra yaşananlar ve sonrası meçhul kalacak… TFF temsilcileri bir şeyler yazacak… Raporlarda belki de ilginç notlar ortaya çıkacak… Durumu kurtarma adına sazlar sözler çalınacak… Kim bilir Eskişehirspor kulübü yetkilileri kamu görevlilerine veya rakip takıma suçlamalarda bulunup, davalar açacak…


 
Ancak unutulmayacak olan ise 51 yıllık tarihi olan bu camiaya kimsenin bu ihaneti yapma hakkı olmadığı… 
 “Bu forma kutsaldır, nasip olmaz herkese!” malum tezahüratı vardır ya hani…
Bir kulübün herhangi bir üyesi ya da yetkilisinin, o camianın geçmişine, ismine, logosuna saygıda kusur edecek şekilde hadsizlik yapması kabul edilemez… 
Tarih, Eskişehirspor camiasına bunu yapanları unutmayacak, affetmeyecek… 


***
BAŞKANIM GENE OLMADI…

Kulüp başkanının açıklaması, Alpay Özalan'ın tavrı, seyirci, güvenlik derken ana bir noktayı da atlamayalım. Süper Lig'de 12-13 tecrübeli hakemle götürüyor diye eleştirdiğimiz sayın Başkan Yusuf Namoğlu ve MHK'sı, ne yazık ki TFF 1.Lig'e ise benzer ilgiyi ve özeni göstermiyor demek. 
Puan tablosu itibariyle önemi ayrı çünkü biri 3., diğeri 5.takım… Şampiyonluk adayları…
Takımların ismi, cismi ve rekabet itibariyle ayrı bir 90 dakika… Göztepe-Eskişehir…
Seyircisi ve atmosferi ile apayrı… Her iki takımdan da müthiş destek…
Teknik adam rekabeti ayrı… Okan Buruk ve Alpay Özalan…
TFF 1.Lig'in en üst düzey maçlarından biri…
Hakem, Süper Lig'de 22 kişilik kontenjanda tuttuğunuz ama Süper Lig'de lütfenden ilk maçını geçen hafta verme cesareti sergilediğiniz SERKAN TOKAT…
Ya yardımcılar? Serkan Çimen, Oğuz Terzi…

***


 
Kötü yönetim gösterip göstermediğini bilemem. Tamamını izlemedim. Malum pozisyonunu izledim. Devam kararı net hatalı… 
“Süper Lig'de risk almak istemiyoruz” diyorsunuz, TFF 1.Lig'de mi heyecan yaratmak istiyorsunuz yoksa risk kavramı tanımlarımız mı farklı? Bilemedim… TFF 1.Lig'de bu seviye bir maça bu ekibi verebilen cesaret, Süper Lig'de 22 kişilik kadronun maç alamayanlarına niye bunu göstermekte 8 haftadır cimri anlayamıyorum… Bilemedim, bir bilen varsa anlatsın…
Selametle… 
***
Hayatınızdan sevgi ve hoşgörü eksik olmasın…

Murat Fevzi Tanırlı
@mftanirli

FutbolArena akşam haberleri turu (21 Eylül 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.