comScore

Hakan Ünsal FutbolArena'ya konuştu: 'Ek transfer konusu'

12 Eylül 2018, Çarşamba 14:12
Hakan Ünsal FutbolArena'ya konuştu: 'Ek transfer konusu'

Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Hakan Ünsal, ek transfer hakkında FutbolArena'ya konuştu ve yaptıkları çalışmaları anlattı. 

FutbolArena Röportaj - Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Hakan Ünsal, FutbolArena'nın sorularını yanıtladı. Ek transfer konusunda çalışmalarının olduğunu ve bunu Türkiye Futbol Federasyonu yöneticilerine bildirdiklerini söyleyen Hakan Ünsal, yurt dışındaki uygulamaların Türkiye'de yapılabileceğini ve amaçlarının özellikle yerli oyuncuların mağdur olmaması gerektiğini söyledi. 

Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Hakan Ünsal'ın, ek transfer konusunda FutbolArena'ya yaptığı açıklamalar:
"BU OYUNCULARIN TRANSFER OLMALARINA İZİN VERİLMESİNİ İSTİYORUZ"


Hem lisans çıkarılamayan oyuncular, kulübü tarafından sözleşmesi feshedilen oyuncular veya haklı sebeple oyuncunun kendi sözleşmesini feshettiği ve bunların dışında transfer dönemi içerisinde sözleşme imzalayamamış boşta oyuncular. Bu oyuncuların transfer olmalarına izin verilmesini istiyoruz. Farklı farklı ülkelerdeki uygulamaları gösterdik. Bunlar hali hazırda uygulanıyor ve FIFA izin veriyor. Bunu söyledik. Bizim buradaki ana amacımız yerli oyuncular ve çok daha fazla sorunun yaşandığı alt liglere. "MANİPÜLASYONUN ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN SÜPER LİG'İ DEVRE DIŞI BIRAKIN!"

Çok farklı yerlere çektiler bu işi. Bunun yapılması konusunda çok samimiyiz. Mağdur olan yüzlerce oyuncular var. Art niyetli ve kötü niyetli düşüncelere kurban edilmemesini istiyoruz. TFF bu işe karar versin. Fransa'daki uygulama son derece uygun olmuş. Her takımın transfer sezonu dışında bir yerli oyuncu alma hakkı var. İlk planda bu uygulama devreye sokulabilir. Ayrıca şunu da diyebiliyoruz, bütün manipülasyonun önüne geçilmesi için Süper Lig'i devre dışı bıraksın. Aslında bütün liglerde oynayan oyuncular için bunu istiyoruz. Biz Süper Lig Profesyonel Sporcular Derneği değiliz. Biz Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği olarak 4 tane ligde oynayan 3.6000 üzerinde futbolcuyu temsil ediyoruz. Süper Lig'de 450'ye yakın oyuncu var ama 7 katı fazla oyuncular alt liglerde oynuyor. Kimsenin umurunda değil. 

"FİKRET ORMAN'A BU KONUDA BİLGİ VERDİM"

TFF ile yöneticilerimize bu konuda bilgi verdim. İncelenebileceğini ve bunun yönetim kurulu kararı çerçevesinde olabileceğini söylediler. Kulüpler Birliği ve Fikret Orman'a bilgi verdim. Türkiye Futbol Federasyonu bu konuda eğer teknik adamlar ve kulüplerle istişare ederse, doğru şekilde ve doğru zamanlamayla yapılacağını düşünüyorum. Bunlar zaten Belçika, İspanya, Fransa, İngiltere ve Danimarka'da yapılan uygulamalar. Buradaki maddeler her kulübe yarayacak maddeler. Bu iş Ocak'a kaydırabilir. Şimdi yapılacaksa Süper Lig muhaf tutulabilir ve yerli oyuncuyla sınırlandırabilir. Bunların hepsine varız. Yeter ki bu mağduriyet giderilebilsin. 

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)