comScore

Bayer Leverkusen Bayer Leverkusen

Hakan Çalhanoğlu'na bir darbe daha!

05 Şubat 2017, Pazar 12:53
Hakan Çalhanoğlu'na bir darbe daha!

Leverkusen kulübü yönetimi, Trabzonspor'un şikayeti üzerine dört ay sahalardan men ve 100 bin Euro da para cezasına çarptırılan Hakan Çalhanoğlu'nun dört aylık ücretini kesmeyi görüşmek üzere pazartesi toplanıyor.

FutbolArena - Trabzonspor'un şikayeti üzerine dört ay sahalaran men ve 100 bin Euro para cezasına çarptırılan Hakan Çalhanoğlu'na bir darbede kulübü Leverkusen'den geliyor.

Hürriyet Gazetesindeki habere göre, Leverkusen yöneticileri pazartesi günü yapacakları toplantıda Hakan'ın dört ay boyunca oynayamayacak olmasından dolayı ödeyecekleri aylık ve sabit ücretinden kesintiyi ele alacak. Hakan Leverkusen'de maç başına ücret ve puan primi dışında aylık ve yıllık sabit ücret de alıyor. Yönetim, dört ay boyunca forma giyemeyecek futbolcunun ücretinde ne kadar kesinti yapacaklarını ve buna hakları olup olmadığını ele alacak.
''ÜCRET DURUMUNU GÖRÜŞECEĞİZ''

Konuyla ilgili konuşan Leverkusen Kulüp Müdürü Michael Schade “Bizim dahil olmadığımız bir durum. Konuyla ilgili cevaplanması gereken çok soru var. Hakan Çalhanoğlu'nun antrenman durumunu açıklığa kavuşturmamız lazım. Ücret durumunu görüşeceğiz. Konunun muhataplarıyla görüşmeler yapılacak. Hukukçularımız da hazır bulunacak” dedi.

Leverkusen Sportif Direktörü Rudi Völler ise Türkiye'yi ve Türk kulüplerini sıklıkla sözleşme maddelerine uymamak ve futbolcu ücretlerini ödememekle suçlarken “Aslında Türkiye'den ve Trabzonspor'dan Hakan'a yönelik tutum bu kadar üzücü olmazsa çok komik. Bu ülkede sözleşme maddelerine ve ücret ödemeleri konusunda verilen sözler çok sık yerine getirilmiyor” ifadelerini kullanmıştı.
 

Hakan Çalhanoğlu, CAS cezasıyla ilgili ne dedi?


Alman basınına konuşan Hakan Çalhanoğlu, "Ben 17 yaşındayken Karsruhe'de oynuyordum. O sırada babamın Trabzonsporlu yöneticilerle transfer görüşmesi yaptığını öğrendim. Sonra Bektaş Demirtaş'ı arayarak bana yardımcı olabilir mi diye sordum. Fakat babam eve geldiğinde Trabzonspor'a imza atacaksın dedi. Bizim kültürümüzde baba ne derse o olur. Karşı çıkamadım. Henüz 17 yaşındaydım ve neler olduğunu tam olarak anlayamamıştı. Ben sadece futbol oynamak istiyordum. Bababm, hala benim babamdır ama artık kariyerimle ilgili asla bir karar vermeyecek." ifadelerini kullandı. 

Bayer Leverkusen için üzüldüğünü ifade eden Hakan Çalhanoğlu, "Bu olay kariyerimin ilerlemesini engellemeyecek. En çok üzüldüğüm konu Leverkusen'in bu konuya girmiş olması. Aslında bu olayla hiçbir ilgileri yok. Hocamla konuştum ve bu olayı bitirip tamamen futbola konsantre olmamı söyledi." dedi.

Milli futbolcu Instagram hesabından da konuyla ilgili bir açıklama yaparak şunları söyledi:

"Herkese merhaba, duymuş olduğunuz gibi dün CAS´ın kararı açıklandı ve böylece FIFA´nın önceden verdiği 4 aylık futboldan men cezası onaylandı. Böylece maalesef sezon sonuna kadar ne takımım Bayer Leverkusen için ne de Türk Milli Takımı için sahalara çıkamayacağım. Bu durumdan çok üzgünüm.

Ceza sebebinin izahı şöyle: 2011´de, 17 yaşında iken Trabzonspor ile 1.7.2012´den itibaren geçerli olacak bir sözleşme imzalamam ve ardından o dönemde oynadığım takımım Karlsruher SC ile bir sözleşme daha imzalamam. Karlsruher SC´nin benimle olan sözleşmesini uzatma opsiyonu vardı.
Ama ben şundan emindim ki, sadece KSC sözleşmesi uzatılmadığı taktirde Trabzonspor ile sözleşmem geçerli olacaktı veya iki takım birlikte bir transfer üzerine karar alacaktı.

Maalesef bu durumu FIFA ve CAS değişik değerlendirip beni sahalardan men ettiler. 
Trabzonspor ile aramda olan sözleşme transfer kurallarına aykırı koşullar ve şartlar altında gerçekleştiği ve dolayısıyla Trabzonspor´unda FIFA´nın çeşitli transfer kurallarına aykırı davrandığı her iki kararda tespit edildiğine rağmen cezalandırılan ben oldum.

Bu yüzden, benim bu koşullar altında, altı yıl evvel olan bir olay yüzünden, reşit olmadığım bir yaşta, böyle uzun bir dönem için mesleğimi ve tutkumu yaşayamamamı, futbol oynayamamamı anlamakta güçlük çekiyorum. 

Yine de bu kararı kabul edip önüme bakacağım. 
Eminim ki, ceza süresi bittikten sonra daha güçlü geri döneceğim. Kulübüm, Milli Takim ve tabi ki taraftarlarım için sahada son gaz performans sergileyeceğim."


 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"