comScore

Bayer Leverkusen Bayer Leverkusen

Hakan Çalhanoğlu, CAS cezası için konuştu

03 Şubat 2017, Cuma 15:11
Hakan Çalhanoğlu, CAS cezası için konuştu

CAS tarafından 4 ay futbol oynamama cezası onanan Hakan Çalhanoğlu, Alman basınına açıklamalarda bulundu. Hakan Çalhanoğlu men cezası için ne dedi?

FutbolArena Dış Haberler - Bundesliga'da Bayer Leverkusen forması giyen Hakan Çalhanoğlu, FIFA'nın verdiği 4 ay futboldan men cezasının CAS tarafından onanmasının ardından sezon sonuna kadar futbol oynayamayacak. 2011 yılında Trabzonspor ile sözleşme imzaladıktan sonra anlaşmayı bozan ve bordo mavililer tarafından FIFA'ya şikayet edilen milli oyuncu, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.
 

Hakan Çalhanoğlu, CAS cezasıyla ilgili ne dedi?


Alman basınına konuşan Hakan Çalhanoğlu, "Ben 17 yaşındayken Karsruhe'de oynuyordum. O sırada babamın Trabzonsporlu yöneticilerle transfer görüşmesi yaptığını öğrendim. Sonra Bektaş Demirtaş'ı arayarak bana yardımcı olabilir mi diye sordum. Fakat babam eve geldiğinde Trabzonspor'a imza atacaksın dedi. Bizim kültürümüzde baba ne derse o olur. Karşı çıkamadım. Henüz 17 yaşındaydım ve neler olduğunu tam olarak anlayamamıştı. Ben sadece futbol oynamak istiyordum. Bababm, hala benim babamdır ama artık kariyerimle ilgili asla bir karar vermeyecek." ifadelerini kullandı. 

Bayer Leverkusen için üzüldüğünü ifade eden Hakan Çalhanoğlu, "Bu olay kariyerimin ilerlemesini engellemeyecek. En çok üzüldüğüm konu Leverkusen'in bu konuya girmiş olması. Aslında bu olayla hiçbir ilgileri yok. Hocamla konuştum ve bu olayı bitirip tamamen futbola konsantre olmamı söyledi." dedi.
Milli futbolcu Instagram hesabından da konuyla ilgili bir açıklama yaparak şunları söyledi:

"Herkese merhaba, duymuş olduğunuz gibi dün CAS´ın kararı açıklandı ve böylece FIFA´nın önceden verdiği 4 aylık futboldan men cezası onaylandı. Böylece maalesef sezon sonuna kadar ne takımım Bayer Leverkusen için ne de Türk Milli Takımı için sahalara çıkamayacağım. Bu durumdan çok üzgünüm.

Ceza sebebinin izahı şöyle: 2011´de, 17 yaşında iken Trabzonspor ile 1.7.2012´den itibaren geçerli olacak bir sözleşme imzalamam ve ardından o dönemde oynadığım takımım Karlsruher SC ile bir sözleşme daha imzalamam. Karlsruher SC´nin benimle olan sözleşmesini uzatma opsiyonu vardı.
Ama ben şundan emindim ki, sadece KSC sözleşmesi uzatılmadığı taktirde Trabzonspor ile sözleşmem geçerli olacaktı veya iki takım birlikte bir transfer üzerine karar alacaktı.

Maalesef bu durumu FIFA ve CAS değişik değerlendirip beni sahalardan men ettiler. 
Trabzonspor ile aramda olan sözleşme transfer kurallarına aykırı koşullar ve şartlar altında gerçekleştiği ve dolayısıyla Trabzonspor´unda FIFA´nın çeşitli transfer kurallarına aykırı davrandığı her iki kararda tespit edildiğine rağmen cezalandırılan ben oldum.

Bu yüzden, benim bu koşullar altında, altı yıl evvel olan bir olay yüzünden, reşit olmadığım bir yaşta, böyle uzun bir dönem için mesleğimi ve tutkumu yaşayamamamı, futbol oynayamamamı anlamakta güçlük çekiyorum. 

Yine de bu kararı kabul edip önüme bakacağım. 
Eminim ki, ceza süresi bittikten sonra daha güçlü geri döneceğim. Kulübüm, Milli Takim ve tabi ki taraftarlarım için sahada son gaz performans sergileyeceğim."
 

Herkese merhaba, duymuş olduğunuz gibi dün CAS´ın kararı açıklandı ve böylece FIFA´nın önceden verdiği 4 aylık futboldan men cezası onaylandı. Böylece maalesef sezon sonuna kadar ne takımım Bayer Leverkusen için ne de Türk Milli Takımı için sahalara çıkamayacağım. Bu durumdan çok üzgünüm. Ceza sebebinin izahı şöyle: 2011´de, 17 yaşında iken Trabzonspor ile 1.7.2012´den itibaren geçerli olacak bir sözleşme imzalamam ve ardından o dönemde oynadığım takımım Karlsruher SC ile bir sözleşme daha imzalamam. Karlsruher SC´nin benimle olan sözleşmesini uzatma opsiyonu vardı. Ama ben şundan emindim ki, sadece KSC sözleşmesi uzatılmadığı taktirde Trabzonspor ile sözleşmem geçerli olacaktı veya iki takım birlikte bir transfer üzerine karar alacaktı. Maalesef bu durumu FIFA ve CAS değişik değerlendirip beni sahalardan men ettiler. Trabzonspor ile aramda olan sözleşme transfer kurallarına aykırı koşullar ve şartlar altında gerçekleştiği ve dolayısıyla Trabzonspor´unda FIFA´nın çeşitli transfer kurallarına aykırı davrandığı her iki kararda tespit edildiğine rağmen cezalandırılan ben oldum. Bu yüzden, benim bu koşullar altında, altı yıl evvel olan bir olay yüzünden, reşit olmadığım bir yaşta, böyle uzun bir dönem için mesleğimi ve tutkumu yaşayamamamı, futbol oynayamamamı anlamakta güçlük çekiyorum. Yine de bu kararı kabul edip önüme bakacağım. Eminim ki, ceza süresi bittikten sonra daha güçlü geri döneceğim. Kulübüm, Milli Takim ve tabi ki taraftarlarım için sahada son gaz performans sergileyeceğim.

Hakan Çalhanoglu ⚽️🔟 (@hakancalhanoglu) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Trabzonspor Hakan Çalhanoğlu'na neden dava açtı?


Hakan Çalhanoğlu'nun bu cezayı alma nedeni Trabzonspor ile arasında olan ve uzun yıllardır süren dava... Son olarak CAS'a taşınan davayla ilgili son kararı CAS mahkemesi verdi ve Hakan'ı 4 ay süreyle futboldan men etti. Hakan Çalhanoğlu, ayrıca Trabzonspor'a 100 bin Euro para cezası ödeyecek.

Trabzonspor ile henüz 17 yaşındayken ön protokol imzalayan Hakan Calhanoğlu'nun ailesi ve menajeri Trabzonspor'dan 100'er bin euro para almış ve ön anlaşma yapılmıştı. Trabzonspor anlaşmaya "Bu protokolü bozan taraf, 1 milyon euro ödemekle yükümlüdür" maddesi de koydurmuştu.

Sonrasında Hakan Çalhanoğlu cephesi bu protokolü bozmuş ve Trabzonspor'a 1 milyon euro ödemeyi de reddetmişti.
 

Hakan Çalhanoğlu Milli maçlarda oynayabilecek mi?


Hakan Çalhanoğlu'nun bu cezasından Milli Takım da olumsuz etkilenecek. Sezonu kapatan Hakan Çalhanoğlu, Türkiye'nin 24 Mart günü oynayacağı Finlandiya maçında da kadroda olmayacak.

Hakan Çalhanoğlu'nun cezası Haziran ayı başında biterken 11 Haziran'daki Kosova maçında görev verilmesi halinde oynayacak. Yani Hakan sadece bir Milli maç kaçırmış olacak. 

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)