comScore

Habertürk kapanıyor mu? Habertürk kapandı mı? Habertürk ne zaman kapanacak? Habertürk sayısı ne zaman? (Habertürk gazetesi son dakika 2018 haberleri)

02 Temmuz 2018, Pazartesi 11:28
Habertürk kapanıyor mu? Habertürk kapandı mı? Habertürk ne zaman kapanacak? Habertürk sayısı ne zaman? (Habertürk gazetesi son dakika 2018 haberleri)

Son dakika Habertürk gazetesi kapanıyor mu? Habertürk gazetesiyle ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizin devamında. Günlerdir merak edilen Habertürk gazetesi kapacan mı? sorusu yanıt buldu. Habertürk gazetesinin geleceğiyle ilgili Ciner Medya Grubu'ndan açıklama yapıldı. Buna göre Habertürk gazetesi ne zaman kapanacak? Habertürk kapanıyor mu Habertürk son sayısı ne zaman? gibi soruların yanıtlarına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. Ayrıca Habertürk gazetesinin kapanmasıyla ilgili olarak sosyal medyada sayısız mesaj atıldı. Habertürk'ün kapanma kararına dair sosyal medyada yankı uyandıran mesajların büyük bölümüne de haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

Habertürk gazetesi kapanıyor mu? Habertürk gazetesi kapanacak mı? Günlerdir merak edilen Habertürk gazetesinin geleceği konusunda Ciner Medya'dan açıklama geldi. Habertürk gazetesinin son sayısının ne zaman olduğu konusuyla alakalı olarak Ciner Medya grubu insanların günlerdir merak ettiği Habertürk gazetesi kapanıyor mu sorusuna yanıt verdi. Peki Habertürk gazetesi ne zaman kapanacak? Habertürk internetten devam edecek mi? Habertürk gazetesi kapandı mı? Habertürk gazetesiyle ilgili son dakika gelişmeleri haberimizin devamında bulabilirsiniz. 
 

Habertürk gazetesi kapanıyor mu? (2 Temmuz 2018 Pazartesi Habertürk haberleri)


Bildiğimiz gibi, 20. yüzyılın büyük çoğunluğunda en önemli kitle iletişim aracı gazetelerdi. Bununla birlikte kitle iletişim araçları teknolojisinde meydana gelen olağanüstü gelişmeler (televizyon ve internetin yaygınlaşması, mobil iletişim teknolojisindeki baş döndürücü erişim artışı ve hızı) medya endüstrisinde gazetelerin yazılı baskısının 21. yüzyılda sürdürülebilir bir geleceği olup olmadığın konusunu gündeme getirdi. Özellikle son on yıllık gelişmeler Dünyada medya endüstrisiyle ilgili çevrelerde bu soruya olumsuz yanıt verenlerin sayısında belirgin bir artışa yol açtı. Nitekim, öncelikle demografik olarak genç kuşağın yazılı basımdan uzaklaşması ve iletişimi mobilden yapmaya yönelmesi sonucunda meydana gelen önlenemez tiraj düşüşleri, diğer taraftan medya ekosisteminde yazılı basının aldığı reklam payının düzenli olarak kayba uğraması gibi sebepler, Amerika ve Kanada başta olmak üzere İngiltere Fransa Almanya gibi Avrupa ülkelerinde Singapur Malezya gibi uzakdoğu ülkelerinde yerel bölgesel ve ulusal nitelikte yüzlerce gazeteyi yazılı baskılarını sonlandırmak mecburiyetinde bıraktı. (Google'da yapılacak basit bir araştırma bu olgunun sayısal dökümünü verecektir.)

Elbette ülkemiz de bu gelişmelerin dışında kalmadı. Son on yılda internet erişimi nüfusumuzun ve coğrafyamızın neredeyse tamamını kapsadı aynı şekilde internet ve mobil iletişiminde dünyada en hızlı büyüme ve en uzun süreli zaman geçirme oranlarında ülkemiz dünya sıralamasında en üst sıralara yerleşti. Yaşanan bu gelişmeler ülkemizde de kitle iletişiminin doğasını değiştirdiği gibi Medya endüstrisinin parametrelerini de sarsıcı değişimlere zorladı. Son beş yılda ülkemizde de gazetelerin yazılı baskılarının tirajı düzenli olarak düşmekte, reklamdan aldığı pay düzenli olarak azalmakta buna mukabil baskı maliyetleri sürekli olarak artmakta iken televizyon ve İnternet mecralarının erişimi ve reklam payı düzenli olarak yükselmektedir. Bu gelişmelerin ve değişimlerin sonucunda dünyada olduğu gibi ülkemizde de yazılı basının bir endüstri kolu olarak geleceğinin olup olmadığı bir tartışma konusudur.
 

Habertürk gazetesi ne zaman kapanacak?


Ciner Medya Grubu olarak, dünyada ve ülkemizdeki kitle iletişiminin doğasında meydana gelen bu olağanüstü teknolojik ve ticari değişimleri gözönüne alarak ve bu gelişmelere paralel olarak haber medyamızda stratejik dönüşüm kararı vermiş bulunmaktayız. Buna göre, yazılı basın faaliyetlerimizi 5 Temmuz 2018 tarihi itibariyle sonlandırmaya, buna mukabil gazetecilik faaliyetlerimizi televizyonlarımız Show Haber, Habertürk TV, Bloomberg HT ile entegre bir vaziyette Habertürk com başta olmak üzere internet mecralarımız odaklı olarak daha da güçlü bir şekilde devam ettirmeye karar verdik. Bu kararımızın sonucunda yazılı basın endüstrisinden çekilmenin yaratacağı ilave imkanlarla elektronik ve dijital habercilikte daha da güçlü bir şekilde yayıncılık yapmaya devam edeceğiz.

Böylelikle bir 20. yüzyıl iletişim aracı olan yazılı basın yerine 21. yüzyılın kitle iletişim aracı olan televizyon, internet, elektronik, dijital ve mobil mecralarındaki markalarımıza yatırım yapacağız. Bir başka deyişle gazeteciliğimiz kağıda matbaaya değil televizyona elektroniğe mobile ve internete dayalı olarak daha da güçlü bir şekilde yoluna devam edecektir. Bu alanlarda önümüzdeki süreçlerde gerek organik büyüme ve gerekse yeni mecralar kurma ve edinme yoluyla büyüme ve sektörde liderlik iddiamızı hayata geçirmeyi hedefliyoruz .Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da en güçlü habercilerle en güçlü yorumcularla mücehhez olarak Haber Türk markası, “doğru ve tarafsız haber” “güçlü ve çoğulcu yorum” ilkesi ışığında daha da güçlü bir şekilde Türk medyasında yer almaya devam edecektir.Değerli Çalışma Arkadaşlarımız;

Yukarıda duyurusunu yaptığımız kararımızın çalışma ilişkilerimizde bazı değişmeler ve sonuçlara yol açması doğaldır ve kaçınılmazdır. Bu konudaki kararlarımız ve uygulamalarımız kısa süre içerisinde insan kaynaklarımız tarafından değerli çalışma arkadaşlarımızla paylaşılacaktır. Ancak şu kadarını belirtelim ki, sektörde meydana gelen değişimlere ekonomik olarak zorunlu yanıt niteliğindeki bu dönüşüm kararımızla nitelik ve nicelik olarak uygun özelliklere sahip olduğunu değerlendirdiğimiz çalışma arkadaşlarımızla grubumuz bünyesinde yol arkadaşlığımızı devam ettirme kararlılığımız mevcuttur. Bu konuda da yönetim düzeyinde yapılan ve yapılacak değerlendirmeler en kısa sürede insan kaynakları Birimimiz tarafından çalışma arkadaşlarımızla paylaşılacaktır.

Değerli Arkadaşlarımız;

Hayatın her alanında olduğu gibi iş hayatında da her stratejik kararın belirgin etkilerinin ve sonuçlarının olması kaçınılmazdır. Bu etkilerden bir kısmı ise duygusaldır. HaberTürk Gazetemizin 1 Mart 2009 yılında başlayan print yolculuğunu 10 yıl sonra sonlandırıken elbette duygusal olarak hüzünlüyüz. Geriye dönüp baktığımızda, Türkiye'de yazılı basında ses getiren iz bırakan yenilikler, tarafsız, doğru habercilik ve çoğulcu bir fikir ortamı yaratmak açısından HaberTürk'ün özel ve saygın bir yer edinmiş olduğuna yürekten inanıyoruz. Ancak duygusal olarak burada takılıp kalmak ve verimsiz bir şekilde faaliyet sürdürmek yerine gazeteciliğimizi çağın gerektirdiği mecralarımızda daha da güçlü bir şekilde sürdürmenin daha rasyonel ve sürdürülebilir bir karar olduğunu değerlendirmekteyiz. Bu kararımızın grubumuz ve tüm çalışma arkadaşlarımız için hayırlı olmasını temenni ediyoruz.Bu duygu ve düşüncelerle yolculuğumuzun başından bu yana bize desteklerini esirgemeyen başta değerli okur ve paydaşlarımıza ve emekleriyle Türk basınında pırıl pırıl on yıllık Habertürk gazetesi yaratan tüm değerli çalışma arkadaşlarımıza içtenlikle teşekkür ediyoruz.

Mehmet Kenan TEKDAĞ
Ciner Yayın Holding
Yönetim Kurulu Başkanı

Bu açıklamanın ardından Habertürk gazetesinin ne zaman kapanacağı da belli oldu. Habertürk gazetesinin son sayısı 6 Temmuz 2018 Cumag ünü çıkacak. Habertürk gazetesinin kapanacağının resmen açıklamasının ardından sosyal medyada Habertürk gazetesiyle ilgili yazılan bazı mesajlar şu şekilde:

Uğur Dündar:
Bu haberi okurken yüreğim yandı. Medya sektöründeki ordu gibi işsize ilâveten onca basın çalışanı daha  işsizliğe mahkum olacak!

Erkut
Maalesef yine olan çalışanlara olacak ve birçok dostumuz işsiz kalacak. Medya sektör olmaktan, ekmek kapısı olmaktan uzaklaşıyor, çok üzgünüm... 

(ErkutD)
Maalesef yine olan çalışanlara olacak ve birçok dostumuz işsiz kalacak. Medya sektör olmaktan, ekmek kapısı olmaktan uzaklaşıyor, çok üzgünüm... 

(HarunHeskin AK44)
Habertürk'ün ortaya attığı, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ'ın yaydığı Suriyeli mültecilerin Tarsus'ta istedikleri ilaç olmadığı için eczaneyi bastığı yalanı bizzat eczane çalışanı tarafından yalanladı. 

(Kerimcan Kamal)
Habertürk gazetesi kapanıyor diye şaşıranlar var.
Bense asıl diğer gazeteler niye açık diye şaşırıyorum.
Gazeteciye ihtiyaç kaldı kaldı mı ki gazeteye ihtiyaç olsun?

(Neslihan Can)
Kuşkusuz her okuru memnun etmek mümkün değil ama 'oh iyi olmuş'lar ayıp oluyor.. Bir dönem bana da yuva olan Gazete Habertürk kapanıyor. İşin mutfağında mesleğini çok seven, yolları daima açık, ışıl ışıl bir ekip var. Bu süreçte her ne olacaksa onlar için hayırlısı olsun

(Muhammed Emin Çelik)
1 Mart 2009 tarihinde yayın hayatına başlayan ve "Gücü Özgürlüğünde" sloganı ile yaklaşık 10 yıldır yayın hayatını sürdüren #Habertürk gazetesinin kapanacağı ileri sürüldü.

 

Habertürk gazetesi hakkında bilgi


Gazete ilk gün tüm Türkiye'de TSİ ile 10:00 civarı tüm bayilerde tükendi ve 360 bin adet sattı. İkinci gün ise 202 bin adet satıldı. Broadsheet formatını uygulayan pek çok gazetenin aksine Gazete Habertürk, Türkiye'de Berliner formatını uygulayan ilk gazete olmuştur. Normal Berliner formatı 315 mm'ye 470 mm iken, Gazete Habertürk'ün boyutları 350 mm'ye 500 mm olarak basılmıştır.

365. sayısı yaklaşık 380.000 satarak gazete kendi rekorunu kırmıştır.

İstanbul, Ankara ve İzmir'de HT Spor, HT Magazin+Bulmaca ve HT İstanbul/Ankara/İzmir (bölgeye ve ile göre) olmak üzere 4; diğer illerde ise HT Spor, HT Magazin+Bulmaca olmak üzere 2 ek gazeteyle beraber satılmaktadır. Salı ve cuma günleri tüm Türkiye'de İddaa rehberi eki verilmektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir'de, HT Spor, HT Magazin+Bulmaca, HT İstanbul/Ankara/İzmir (bölgeye ve ile göre) ve HT Cumartesi olmak üzere 5; diğer illerde ise HT Spor, HT Magazin+Bulmaca ve HT Cumartesi olmak üzere 3 ek gazeteyle beraber satılmaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir'de, HT Spor, HT Pazar+Bulmaca, HT İstanbul/Ankara/İzmir (bölgeye ve ile göre) ve HT Kariyer olmak üzere 5, diğer illerde HT Spor ve HT Pazar+Bulmaca olmak üzere 3 ek gazeteyle beraber satılmaktadır. Ayrıca tüm illerde Murat Bardakçı ile Haberturk Tarih eki de tüm okuyuculara ücretsiz dağıtılmaktadır.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"