comScore

Trabzonspor Trabzonspor

Trabzonspor'un borcu açıklandı!

25 Ekim 2014, Cumartesi 15:25

Trabzonspor Kulübü'nün Divan Kurulu toplatısında, Başkan Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih kulübün borç rakamlarını açıkladı.

Trabzonspor Başkan Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih, Divan Kurulu'nda kulübün borç rakamlarını açıkladı.
 
1.5 yıl önce göreve geldiklerini hatırlatan Üstünsalih, “İlk yıl borcu azaltma çabası içinde olduk. Yeni sezonda yeni bir takım kurma gayretleri ve çabası, başarıya giden yolu açma çabası yeni transfer mecburiyetini ortaya koydu ve borç miktarında artışlar oldu. Geçen yıla nazaran borcumuz arttı. Bu artışın sebebi tamamen transferler." dedi.
 
"NET BORÇ 273 MİLYON LİRA"
 
"Ağustos 2014 itibarıyla borcumuz 273 milyon lira. Bunun 190 milyon lirası banka kredisi, kalanı diğer borçlar. Banka kredilerindeki artış yeni sezon transferlerinin ödemelerinden kaynaklanmıştır. Ancak önceki yıllarda kısa vadeli olan kredilerin tamamına yakını yapılandırılmış. 2 yılı ana para ödemesiz olmak üzere 9 yıllık vadeye yayılmıştır. Finansman baskısı azaltılmış ve giderler kulübün gelirleri ile rahatlıkla ödenebilir hale gelmiştir."
Üstünsalih; "Kulübe gelir sağlayacak Kartal tesisleri, HES Projesi ve Akyazı Stadı ile ilgili çalışmalarımızda ilerleme kaydettik. Akyazı stadının isim hakkıyla ilgili görüşmeler devam ediyor ve açılıştan önce sonuçlandırılacak. HES'in proje finansmanı için de görüşmelerimiz var” diye konuştu.
 
"BORÇLANDIRMAYA SINIR GEREK"
 
Üstünsalih, tüzüğe yönetimlerin borçlanmasının kısıtlanmasıyla ilgili bir madde koyulması gerektiğini de belirterek, “Yönetime bütçenin yüzde 10'u kadar borçlanma yetkisi tanınmalıdır. Bu durumda Trabzonspor sürdürülebilir bir finansal yapıya kavuşur. Üye sayısı artışı konusunda eleştiriler var. Milyonlardan bahsediliyor üyelik sayısında. Bizim de yüz bin üye hedefimiz vardı. Üyesi sayısının sınırlandırılmasını gereksiz buluyorum. İktidar hırsı olarak nitelendiriliyorsa bu, zaten yeni üye olanların tüzüğe göre 2 yıl oy kullanma hakkı yok” ifadesini kullandı.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)