comScore

Trabzonspor Trabzonspor

Hacıosmanoğlu derin nefes aldı

17 Ekim 2014, Cuma 13:15

Trabzonspor'da İbrahim Hacıosmanoğlu başkanlığındaki yönetimin görev süresiyle ilgili mahkemeye taşınan tartışmalar yeni bir boyut kazandı.

Trabzonspor'da İbrahim Hacıosmanoğlu başkanlığındaki yönetimin görev süresiyle ilgili mahkemeye taşınan tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Yerel mahkemenin kongre yapılması yönündeki kararı Yargıtay'dan dosyadaki eksiklikler nedeniyle ikinci kez geri dönünce, Aralık ayındaki Olağan Genel Kurul'a seçim maddesi koyulması ihtimali de ortadan kalktı.

EK MADDEYE İTİRAZ EDİLDİ
Trabzonspor'un 25 - 26 Mayıs 2013 tarihindeki Olağanüstü Genel Kurulu'nda İbrahim Hacıosmanoğlu başkanlığındaki yönetim seçimi kazandı. Kongrede ayrıca tüzüğün 68'inci maddesindeki, olağanüstü kongrelerde seçilen yönetimlerin görev süresinin, önceki yönetimin görev süresinin bitimine kadar olduğu yönündeki maddeye geçici bir ek madde ilave edildi. "Yönetim kurulunun görev süresine bir defaya mahsus olmak üzere 2 yıl eklenir" şeklindeki geçici maddeye göre, tüzük gereği Aralık 2013'e kadar görev yapması gereken İbrahim Hacıosmanoğlu'nun görev süresi 2015 Aralık ayına kadar uzatıldı. Ek maddeyle ilgili yapılan ve birkaç kez tekrar edilen oylamada büyük tartışmalar çıktı, ancak Kongre Divan Başkanlığı ek maddenin kabul edildiğini açıkladı.

MAHKEME İPTAL ETTİ

Bunun üzerine iki genel kurul üyesi Trabzon 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açarak, oylamada usulsüzlük olduğu gerekçesiyle, geçici maddenin iptal edilmesini talep etti. Mahkeme itirazı haklı bularak, "Yönetim kurulunun görev süresine bir defaya mahsus olmak üzere 2 yıl eklenir" şeklindeki geçici maddeyi iptal etti. Trabzonspor yönetimi bunun üzerine Yargıtay'a başvurarak yerel mahkemenin kararına itiraz etti. Yaklaşık 9 aylık bir aranın ardından itirazı görüşen Yargıtay, dosyayı eksik evrak nedeniyle iade etti.

İKİNCİ KEZ İADE


Dosyanın iadesi üzerine eksik evraklar tamamlanarak tekrar Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay'ın vereceği kararı heyecanla bekleyen ve Aralık ayında yapılması planlanan Olağan Genel Kurul'a seçim maddesi koyulmasını isteyen muhalefet, dün akşam Yargıtay 18'inci Hukuk Dairesi'nin açıkladığı kararla hayal kırıklığına uğradı. Yargıtay, dosyayı eksik evrak olduğu gerekçesiyle ikinci kez iade etti. Böylece Trabzonspor'un Aralık ayında yapılması planlanan kongresine seçim maddesi koyulması ihtimali de kalmadı.

MUHALEFETTEN TEPKİ

Yargıtay'ın ikinci kez dosyayı eksik evrak nedeniyle iade etmesi üzerine muhalefetten yönetime, "Dosyaya bilerek evrak koymuyor ve zaman kazanmaya çalışıyorlar" şeklinde eleştiri geldi. Bordo - mavili kulübün eski yöneticilerinden Avukat Ali Sürmen ise, "Tam bir tiyatro" olarak nitelediği olayda siyasilerin de sorumluluğu olduğunu belirterek, "Siyasetçilerin kendilerine hukuk lazım olduğu zaman gösterdikleri duyarlılığı, şehrimizin hassasiyetleri konusunda da göstermelerini bekleriz. Hukukla oynamanın sonuçlarıdır bunlar" dedi.

BAŞKAN MESAJI VERMİŞTİ


Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kim ne spekülasyon yaparsa yapsın, Trabzonspor taraftarlarının kendilerini 2.5 yıllığına yönetime seçtiğini belirterek şu ifadeleri kullanmıştı:
"Genel kurul üyelerinin bize verdiği süreyi tamamlamak bizim görevimiz. 'Ben beceremiyorum, gidiyorum' diyecek karakterde insan değilim. Onun için bu kadar yatırımları yaptık. Allah'ın izniyle bunların karşılığını alacağız. Hep söylüyorum; ben bu takımın taraftarıyım. Benim gibi gönül veren sağduyulu insanlara zulmetmek bana düşmez. Elbette ki bizden daha iyi yapacak birisi varsa görevi devretmeye her zaman hazırız. Ama bu kulüpte çok şeyi değiştirdik. Çok şeyin daha değişmesi azım. Bu kulübü bir çıkar aracı olarak insanların tekelinden kurtarmak bizim amacımız. Biz onu kurtardıktan sonra gelenler de inşallah aynı düzeni devam ettirir. Trabzonspor ancak o zaman kurtulur. Yoksa aynı düzen devam ederse, Ahmet gelsin Mehmet gitsin mantığı devam ettiği sürece Trabzonspor zaten kalıcı başarılar yakalayamaz."

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)