comScore

Real Madrid Real Madrid

Başakşehir'den Real Madrid modeli

15 Aralık 2015, Salı 15:30
Başakşehir'den Real Madrid modeli

Medipol Başakşehir Kulübü yöneticileri, son aşamasına gelinen altyapı projeleriyle ilgili ileri örnekleri görmek için Atletico Madrid ve Real Madrid kulüplerini ziyaret etti.

Medipol Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, altyapı projeleri kapsamında beraberindeki heyetle Madrid'de iki gün süren görüşmeler yaptı.

Atletico Madrid Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Miguel Angel Gil Marin'in davetiyle Madrid'e gelen Medipol Başakşehir Kulübü yöneticileri, altyapı projelerini hazırlayan mimarlar ile Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Atletico Madrid ve Real Madrid kulüplerini ziyaret etti. 

Atletico Madrid'in yapımı devam eden 70 bin kapasiteli yeni stadını ve şu anda maçlarını oynadığı Vicente Calderon Stadı'nı ziyaret eden Medipol Başakşehir Kulübü yöneticileri, daha sonra uzun zamandır iş birliği içinde oldukları Atletico Madrid yöneticileriyle toplantılar yaptı. Heyet, ziyaretlerinin son gününde ise Real Madrid Kulübü'nün Valdebebas ilçesindeki "Real Madrid Spor Şehri" adlı 130 hektarlık alanı da dolaşıp altyapı ve A takımın tesisleriyle ilgili bilgi aldı.

Göksel Gümüşdağ, görüşmelerinin sonunda AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, "Şimdiye kadar en etkilendiğimiz Manchester City ve Real Madrid altyapılarının harmanlandığı, çok güzel bir tesis düşünüyoruz" dedi.

Şu anda projelendirme aşamasında olduklarını ifade eden Gümüşdağ, "Başakşehir Spor Kulübü'nün yanında büyük bir altyapı tesisi ve akademi inşaatımız yakın zamanda başlayacak. Yaklaşık 1,5 ay içinde mimar arkadaşlar projeyi bitirir. 13 ayda bitmesi öngörülen altyapı tesisleri ve akademi için yaklaşık 10 milyon avroluk bütçe olacağını tahmin ediyorum" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin en önemli akademisini ve altyapısını yapmak istediklerini aktaran Gümüşdağ, "Bizim için önemli olan tesisin işlevi ve üretkenliği. Bugün 1,5 yaşındayız ama 5 yıl içinde Başakşehir'den çok daha fazla oyuncunun ön plana çıkacağını göreceğiz. Şu an A Milli Takım'da iki oyuncumuz var. Birisi altyapıdan gelme Mahmut Tekdemir. Bu sayıyı çoğaltacağız. Altyapıyı çok önemsiyoruz" ifadelerini kullandı.

Başakşehir'in stadının kendi kategorisinde dünya ikincisi olduğunu ve bunu güzel bir tesisle taçlandırmak istediklerini vurgulayan Göksel Gümüşdağ, "15 gün önce de Londra'da ve Manchester'da görüşmeler yaptık. En etkilendiğimiz Manchester City oldu ama burada Real Madrid'in dünyanın en iyilerinden biri olduğunu gördüm. Stadımızın yanında Real Madrid'inki gibi böyle inanılmaz bir altyapı yapacağız. Türkiye'nin ve dünyanın sayılı tesislerinden olacak" diye konuştu.

Mevcut durumda 3 saha yaptıklarını ama toplamda 10-11 saha yapmayı planladıklarını kaydeden Gümüşdağ, yaklaşık 70 kişilik kapasitesiyle, yetenekli futbolculara yönelik otel hizmeti verebilecek bir sosyal tesis de inşa etmek istediklerini dile getirdi.

Araştırmalarından edindikleri tecrübeyle dünyanın en iyi tesislerinden birini oluşturmayı amaçladıklarını kaydeden Medipol Başakşehir Kulübü Başkanı, "Bildiklerimizin yanı sıra bugün Real Madrid'de gördüklerimiz ve ekleyeceklerimiz var. Çok küçük, pratik, basit detayları önemsemişler ama çok kullanışlı bir tesis yapmışlar. Öyle bir tesis yapalım ki 5-10 yıl sonra Avrupa'da Real Madrid ile eşleşebilelim" değerlendirmesinde bulundu.

FutbolArena haber turu (16 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.