comScore

Paris Saint-Germain Paris Saint-Germain

FIFA Başkanı olursa Türkiye'ye gelecek!

28 Ocak 2015, Çarşamba 14:24
FIFA Başkanı olursa Türkiye'ye gelecek!

Uluslararası Futbol FederasyonlarıBirliği (FIFA) başkanlığına aday olan eski Fransız futbolcu David Ginola,FIFA'nın futbolu yönetme şekliyle ilgili yaşadığı hayal kırıklığından dolayıbaşkanlığa aday olduğunu belirterek, Garcia Raporu'nun tamamının yayınlanmasıgerektiğini söyledi.

Premier Lig ekiplerinden Newcastle United, Tottenham Hotspur, Aston  Villa, Everton ile Fransız ekibi Paris Saint Germain'de uzun süre forma giyen ve  FIFA'nın mayıs ayında yapılacak genel kurulunda, mevcut başkan Sepp Blatter'a  karşı yarışmak için kolları sıvayan 48 yaşındaki Ginola, AA muhabirinin  sorularını yanıtladı.
 
FIFA'daki "güven eksikliği"ni gidermek istediğini belirten Ginola,  "Birçok insan gibi FIFA'nın futbolu yönetme şekliyle ilgili hayal kırıklığı  yaşadım ve bu konuda kızgınım. Garcia Raporu'nun içeriğini gizli tutulması  kararı, FIFA'yı değiştirmek için bir şeyler yapmam konusunda uyarı  niteliğindeydi. Birileri sevdiğimiz bu oyun için bir şeyler yapmalı, bu nedenle  FIFA başkanlığı için adayım" diye konuştu.
 
Adaylık süreciyle ilgili bilgi veren Ginola, birçok üye ülkeyle temas  halinde olduklarını ve olumlu yanıtlar aldıklarını söyledi. Fransız spor adamı,  adaylığının resmiyet kazanması için gerekli olan beş ülkenin desteğiyle ilgili  iyimser olduğunu dile getirdi.
 
Katar'da düzenlenecek Dünya Kupası 
 
İngiltere başta olmak üzere çok sayıda ülke ve spor adamının 2022  Dünya Kupası'nın Katar'a verilme süreciyle ilgili itirazlarının bulunmasıyla  ilgili Ginola, "Fransa'da kullandığımız bir söz var; 'Herkes suçu ispatlanana  kadar masumdur'. Garcia Raporu'yla neye ulaşıldığını bilmiyoruz ve bu raporla  ilgili iki yıl harcadım. Raporun tamamı yayınlanmalıdır. Eğer kanuna aykırı bir  durum varsa, bunun soruşturulmasını ve doğru şeyler yapılmasını sağlarım"  ifadelerini kullandı.
 
Ginola, Katar'daki hava şartları nedeniyle 2022 Dünya Kupası'nın hangi  mevsimde yapılmasıyla ilgili tartışmaların olduğunu hatırlatarak, bu konuda  uzmanların ve taraftarların dinlenmesi gerektiğini söyledi.
 
Aşırı sıcaklarda futbolcuların ve taraftarın güvenliğinin ön planda  tutulması gerektiğini savunan Ginola, turnuvanın kış aylarında yapılmasının daha  uygun olduğunu düşündüğünü ifade etti.
 
"Herkesin istediği değişiklikleri getirebilirim" 
 
David Ginola, "UEFA'yı Fransız Michel Platini yönetiyor, seçilirseniz  FIFA'yı da siz yöneteceksiniz. Bu oy verenler üzerinde olumsuz bir etki oluşturur  mu?" sorusuna, "Michel Platini arkadaşım ve UEFA'da iyi bir iş yapıyor. Bu  konunun milliyetle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Kariyerim boyunca, oynadığım  futbol ve takımıma yaptığım katkıyla değerlendirilmeyi istedim. FIFA'da herkesin  istediği değişiklikleri getirebileceğime inanıyorum" yanıtını verdi.
 
Fransız spor adamı, Arsenal Teknik Direktörü Arsene Wenger'in  kendisinin seçilme şansıyla ilgili yaptığı "gerçekçi olmak gerekirse çok zor"  yorumu için de "Arsene harika bir teknik direktör ve iyi bir insan. Belki de  gizliden gizliye beni FIFA Başkanı olarak görmek istiyordur" dedi.
 
"Seçilirsem Türkiye'yi de ziyaret edeceğim" 
 
Yoğun bir kampanya süreci yürüttüğü için Türk futbolunu takip etme  fırsatının olmadığını dile getiren Ginola, "Türk halkının futbolu ne kadar çok  sevdiğini biliyorum. Futbol tutkunuz tüm dünya için harika bir örnek. Eğer  politikalarıma bakarsanız, Türk futbolunu da olumlu etkileyecek tekliflerimi  görürsünüz. FIFA Başkanı seçilirsem, ilk aylarımda Türkiye'nin de aralarında  bulunduğu birçok ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorum" diye konuştu.
 
Ginola, "PaddyPower" isimli bahis şirketinin başkanlık kampanyasına  destek vermesinden memnun olduğunu, her detayıyla kampanyasını kamuoyuna açık  yürüttüğünü kaydetti.
 
Adayların 5 ülkenin desteğine ihtiyacı var 
 
FIFA'nın 29 Mayıs'ta yapılacak genel kurulunda, FIFA Başkan Yardımcısı  ve Ürdün Prensi Ali Bin El Hüseyin, eski FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Jerome  Champagne ve David Ginola'nın ardından son olarak Hollanda Futbol Federasyonu  Başkanı Michael van Praag başkan adaylığını açıkladı.
 
Başkanlık yarışına resmen girebilmek için adayların yarına kadar en az  5 ülke futbol federasyonunun açık desteğini arkasına alması gerekiyor.
 
1998 yılından bu yana FIFA Başkanlığı görevini yürüten 78 yaşındaki  Sepp Blatter, mayıs ayındaki genel kurulda 5. dönem için yeniden başkanlığa aday  olduğunu açıklamıştı. 
 

Selen Yakıcı İle Top 5 (20 Ekim 2020)