comScore

Manchester United Manchester United

Manchester United'ı yenemeyen Cambridge'e piyango vurdu

24 Ocak 2015, Cumartesi 02:03
Manchester United'ı yenemeyen Cambridge'e piyango vurdu

İngiltere FA Cup'ta Manchester United'la 0-0 berabere kalarak tekrar maçına hak kazanan Cambridge kazanacağı gelirle bir sezonluk masrafları çıkardı.

Futbol Arena - İngiltere'nin 4. seviyede yer alan 2.Lig takımlarından Cambridge, Cuma gecesi FA Cup'ın 4.turunda sahasında Manchester United'ı ağırladı. Ev sahibi ekip büyük bir sürprize imza atarak gol yemedi ve 90 dakika 0-0 sona erdi. 

İngiltere FA Cup'ta tüm turlar tek maç üzerinden oynanıyor. Eğer karşılaşmanın 90 dakikası berabere biterse uzatma veya penaltılar yok. Kurallar gereği müsabaka deplasmanda oynayan takımın sahasında tekrarlanıyor. Cambridge de berabere kalarak turu tekrar maçına taşıdı ve İngiltere Futbol Federasyonu'nun belirleyeceği bir tarihte Old Trafford'da maç tekrarlanacak.

Bu ise Cambridge takımına adeta piyango vurması demek. FA Cup kurallarına göre karşılaşmaların hasılatı çeşitli formüllerle kulüplere dağıtılıyor. 4. Tur tekrar maçları için toplam gelirin %5'i Federasyon'a, %10'u havuza, %42.5'lık kısmı da eşit olarak her iki ekibe veriliyor.

Sporting Intelligence verilerine göre, 76 bin kapasiteli Old Trafford Stadı'nda oynayan Manchester United'ın maç başına iç saha karşılaşmalarında ortalama geliri 3.86 milyon pound. Zayıf rakiplerle yapılan müsabakalarda bilet fiyatları bir miktar daha düşük olduğundan tahmini gelirin 3 milyon pound civarında olması bekleniyor. Cambridge elense bile kaba bir hesapla minimum 1.3 milyon pound yani yaklaşık 1.8 milyon Euro gelir elde edecek. Bu ise futbolcu kadrosunun 1 sezonluk maliyetini karşılıyor.

Cambridge alt liglerde oynayan bir ekip olarak güçlü bir finansal yapıya sahip değil. Öyle ki menajer Richard Money karşılaşma öncesi futbolcularını Manchester United oyuncularıyla forma değiştirmemesi için uyarmıştı. Sadece 2 formalarının olduğunu belirten Money, formasını veren futbolcularına 40 pound ceza keseceğini açıklamıştı.

Çağdaş Sevinç
 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"