comScore

Manchester United Manchester United

Premier Lig'de transfer rekoru

01 Şubat 2014, Cumartesi 15:52

İngiltere Premier Ligi'nde ilk 10 sıradaki takımlardan sadece bir tanesi önemli transfer yapmasına karşın transfer rekoru kırıldı.

Transferin son gününde ilk 10 sıradaki takımlardan sadece Chelsea, Kurt Zouma'yı St Etienne'den 12 milyon Pound'a renklerine bağlamasına karşın, Premier Lig'de transfer rekoru kırıldı. Deloitte'nin verilerine göre; ara transfer döneminde takımlar transfere toplam 130 milyon Pound harcadı. Geçen yıla göre, 10 milyon pound daha fazla ödenirken; Premier Lig'in ilk 5'indeki kulüpler, kadrosunu takviye için bu sezon 760 milyon Pound harcadı. Premier Lig'in beş büyük takımı, 2008-09'daki rekor yılını 90 milyon pound'la geride bıraktı. Transfer rekorunun kırılmasına, bu yıl yapılan ekstra 600 milyon Pound'luk naklen yayın geliri de etkili oldu. 
 
Transferin son gününde, ligde zor günler çekiren takımlar daha fazla para harcadı. Fulham, Olimpiakos'un golcü ismi Konstantinos Mitroglou'nu 11 milyon Pound'a alırken; Crystal Palace, 5 isimle son günün en aktif oyuncusu soldu. 
 
Ocak ayının en pahalı transferini ise Manchester United' yaptı. Kırmızı Şeytanlar, Chelsea'den 37.1 milyon Pound'a Chelsea'li Juan Mata'yı kulüp rekoru da kırarak renklerine bağladı. Chelsea ise eski oyuncusu Nemanja Matic'i Benfica'dan 21 milyon Pound'a yeniden takıma kattı. 
 
Ocak ayındaki transfer dönemi İngiltere'de, Avrupa'daki diğer liglere göre daha hareketli geçti. Eski kıtadaki en pahalı transfer Lazio'dan, Inter'e 16.5 milyon Pound'a giden Hernanes'in imzasında gerçekleşti. Avrupa'da Ocak ayında en fazla para harcanan 2. lig, 52 milyon Pound olmasına karşın Fransa oldu. Fransa, İngiltere'nin yüzde 40'ı kadar transfere para harcadı. 
 
Fransa'yı, 39 milyon Pound'la İtalya, 26 milyon Pound'la Almanya takip etti. 

Kaynak: Ligtv

FutbolArena haber turu (22 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.