comScore
bilyoner

Galatasaray Galatasaray

G.Antep - G.Saray maçına soruşturma

29 Nisan 2013, Pazartesi 16:40

Spor Toto Süper Lig'in 31. haftasında Gaziantepspor ile Galatasaray arasında oynanan maç öncesinde çıkan olaylar hakkında soruşturma başlatıldı.

Spor Toto Süper Lig'de dün oynanan Gaziantepspor-Galatasaray maçı öncesi çıkan olaylarda biber gazı sıkılması nedeniyle taraftarların sahaya girdiği olayla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Gaziantep'te dün Kamil Ocak Stadyumu'nda oynanan ve Galatasaray'ın 1-0'lık galibiyeti ile sona eren Spor Toto Süper Lig maçı öncesi stada girmek isteyen taraftarlara biletlerinin sahte olduğu gerekçesiyle izin verilmedi. Stada girişlerine izin verilmeyen Galatasaraylı taraftarlar ile güvenlik güçleri arasında tartışma çıktı. Tartışmanın arbedeye dönüşmesi ve kalabalığın zorla içeri girmek istemesi üzerine güvenlik güçleri biber gazıyla müdahale etti. Bu sırada iddialara göre bir özel güvenlik görevlisinde bulunan biber gazı tüpü de patladı. Biber gazı rüzgarla birlikte tribünleri etkiledi. Gazdan etkilenen yüzlerce taraftar tribünleri aşarak sahaya girdi. Sahaya giren taraftarlar güvenlik güçlerinin çabaları ve 2 takım yöneticilerinin iknasıyla yeniden tribüne gönderilirken, gazdan etkilenen çok sayıda kişi de ambulanslarla hastanelere götürüldü.

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI
Maçın başlamasına yaklaşık 1 saat kala meydana gelen herkesi şoke eden olaya ilişkin bugün Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı duyuruldu. Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"28 Nisan 2013 günü Kamil Ocak Stadyumu'nda Gaziantepspor ile Galatasaray takımları arasında oynanan, Spor Toto Süper Lig karşılanması öncesinde ve karşılaşma sırasında yaşanan; 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet kapsamında ele alınan taraftar guruplarının saha zeminine girmesi, guruplar arası çatışma, çatışma sırasında kolluk güçlerinin orantısız biber gazı kullanımı ve maruz kaldıkları bıçakla saldırı muhtevalı eylemler ile sahte bilet ve mükerrer numaralı bilet satışı iddiaları ile ilgili başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır."

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ DE İNCELEME BAŞLATTI
Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'nden de yapılan açıklamada, stadyum dışında 'Gaz Kursu' almış olan polislerin stadyuma zorla girmek isteyenlere biber gazı kullandığı ve tribünde gazdan etkilenen taraftarların güvenlik güçlerince saha içerisine alındığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Kamil Ocak Stadyumu'nda oynanan Gaziantepspor-Galatasaray futbol maçı ile ilgili olarak tüm illerden ilimize yaklaşık olarak 10 bin civarında seyirci müsabakayı izlemek için gelmiştir. Gaziantep Kulübü tarafından Galatasaray seyircilerine yaklaşık 6 bin kişilik yer ayrılmış, emniyet müdürlüğümüzce müsabaka ile ilgili güvenlik önlemleri en üst seviyede alınmıştır. Stadyumun kapıları saat 16.00'da açılmış, Galatasaray taraftarları 1, 2 ve 3 no'lu giriş kapılarından içeriye alınmaya başlanmıştır. Stat giriş kapılarında tüm güvenlik önlemleri alınmış, maça 1,5 saat kala içeriye girmek isteyen çok sayıda Galatasaray taraftarı özellikle 2 no'lu giriş kapısına yüklenerek zorla içeri girmeye çalışmışlardır. Bu sırada kalabalık grubun içine biletli ve biletsiz ile sahte biletli olma ihtimali olan kişiler giriş turnikelerine baskı yaparak sıraya girenlerin ezilmesine neden olduklarından, insanların yaralanmalarını ve daha vahim bir olayın meydana gelmesini önlemek amacıyla da Çevik Kuvvet biriminde görevli ve daha önce 'Gaz Kursu' almış personelimiz tarafından stat dışında gaz kullanılmıştır. Kullanılan gaz bombası rüzgarın etkisiyle stadyum içindeki 2 ve 3 no'lu tribünde oturan seyircilere sirayet etmesi üzerine gazdan etkilenen Galatasaray takımı seyircileri daha fazla gazdan etkilenmemesi için görevlilerimiz tarafından saha içerisine alınmış, gazın etkisi geçtikten sonra taraftarlar tekrar tribüne alınmıştır. Müsabaka normal olarak başlamış ve sonuçlanmıştır. Maç bitimi ev sahibi ve misafir takım seyircileri olaysız dağılmış. Galatasaray takım kafilesi ve yöneticileri havaalanından uğurlanmıştır. Yaşanan olaylarla ilgili olarak gerekli araştırma ve inceleme başlatılmıştır."


Bilyoner'den 2.000 TL BilyonPuan HEDİYE!