comScore

Galatasaray Galatasaray

Sırp taraftarın öldürülmesine 25 yıl hapis

19 Ekim 2015, Pazartesi 13:10
Sırp taraftarın öldürülmesine 25 yıl hapis

Galatasaray - Kızılyıldız maçı öncesinde öldürülen Sırp taraftarla ilgili açılan dava sonuçlandı.

Galatasaray Liv Hospital ile Kızılyıldız arasındaki THY Avrupa Ligi maçı öncesi çıkan olayda Sırp taraftar Marko Ivkoviç'in hayatını kaybetmesine ilişkin davada, mahkeme, sanık Kadri Aktaş'ın 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasına, diğer 6 sanığın beraatine karar verdi.

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Kadri Aktaş ile tutuksuz sanıklar Yusuf Velioğlu, Volkan Sarı, Serhan Yücel Aydoğmuş, Gökhan Yıldız ve maktul Marko Ivkoviç'in kız kardeşi Bojana Jankeliç katıldı.

Mahkeme Başkanı Ümit Kaptan, karar vereceklerini belirterek, sanıkların son sözünü sordu.Tutuklu sanık Kadri Aktaş, ''Beraatimi istiyorum'' dedi. Diğer sanıklar da "olayla ilgilerinin bulunmadığını" ifade ederek, beraatlerini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıklar Volkan Sarı, Gökhan Yıldız, Yusuf Velioğlu, Atakan Bodan, Serhan Yücel Aydoğmuş ve Çağatay Hız'ın ''kasten öldürmeye iştirak'' suçundan mahkumiyetlerine yeterli kanaat verici, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından beraatlerine hükmetti.

Tutuklu sanık Kadri Aktaş'ın üzerine atılı ''kasten öldürme'' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmeden mahkeme, sanığın duruşmalardaki iyi halini göz önüne alarak, cezasının 25 yıla indirilmesine ve tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

Duruşma sonrası açıklama yapan maktul Marko Ivkoviç'in kız kardeşi Bojana Jankeliç, cezanın yeterli olmadığını ifade ederek, ''Suça iştirakte bulunanların da gereken cezaya çarptırılmasını istiyorum. Bir insanın 25 yaşındaki bir insanın yaşam hakkının elinden alınması sonucunda ne yapılması gerekiyorsa onu yapılmasını istiyorum'' dedi.

Maktul Marko Ivkoviç'in kız kardeşi Bojana Jankeliç'in avukatı Rufayi Taştan da karardan memnun kalmadıklarını, müebbet hapis cezasından indirim beklemediklerini ve beraat eden sanıkların da cezalandırılmasını istediklerini söyledi.

Temyize gideceklerini bildiren Taştan, ''Devlet aleyhine de bir yargılama söz konusu olacak bundan sonraki süreçte. Ülkemizin de böyle bir hadisenin yaşanmış olması çok ciddi bir talihsizlik. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne de başvuracağız'' diye konuştu.


FutbolArena Haber Turu (10 Ocak 2020)