comScore

Galatasaray Galatasaray

Kızılyıldız Başkanı'ndan Türk polisine ağır sözler!

12 Ocak 2015, Pazartesi 12:34
Kızılyıldız Başkanı'ndan Türk polisine ağır sözler!

Kızılyıldız Telekom Basketbol Kulübü Başkanı Nebojsa Covic, İstanbul'da bir taraftarlarının öldürülmesi nedeniyle gerginlik yaşadıkları Galatasaray için, "Hiçbir kulüp bizim düşmanımız değil.

Belgrad'daki maçta Galatasaray'ın güvenliğini sağlamak için elimizden geleni yapacağız" dedi. Covic, Türk polisine ağır eleştirilerde bulunarak, "Cidddiyetsiz ve etkisiz" ifadesini kullandı.
 
Kızılyıldız Telekom Basketbol Kulübü Başkanı Nebojsa Covic, kulüplerinin hiçbir kulübü düşman görmediğini belirterek, spora odaklandıklarını ve insanları birbirlerine yakınlaştırmak istediklerini söyledi.
      
Covic, THY Avrupa Ligi Top 16 turu E Grubu'nda 16 Ocak Cuma günü Belgrad'da oynayacakları Galatasaray Liv Hospital maçı öncesinde yaptığı açıklamada "ılımlı" mesajlar verdi. Covic, cuma günü "normal" bir maç beklediğini belirterek, Sırbistan'da ilgili kurumların, maçın oynanması ve Galatasaray kafilesinin güvenliği için gerekli tüm önlemleri alacağını kaydetti.
      
"MAÇTA SADECE KIZILYILDIZ TARAFTARLARI OLACAK"
Maçın, Avrupa Ligi yönetiminin kararı doğrultusunda sadece Kızılyıldız taraftarları önünde oynanacağını hatırlatan Covic, "Karara göre, Belgrad'da Galatasaray, İstanbul'da ise Kızılyıldız taraftarı olmayacak. Tüm yaşananları göz önüne alacak olursak, bunun son derece normal bir karar olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.
      
"GALATASARAY İÇİN YETKİLİLERLE GÖRÜŞECEĞİM"
 
Galatasaray Liv Hospital Başantrenörü Ergin Ataman ve tüm takımın güvenliğinin sağlanmasını talep etmek üzere yetkililerle görüşeceğini kaydeden Covic, "Kasım ayında İstanbul'da oynanan maçın ardından duygusal ve dikkatsizce açıklamaları dolayısıyla dilediği özrü, burada da doğrudan Sırbistan kamuoyuna ifade etme imkanı sunulmasını talep edeceğim" ifadesini kullandı.
      
Covic, "Kızılyıldız'ın hiçbir kulübü düşman olarak görmediğini" vurgulayarak, takım olarak spora odaklı olduklarını, sporun ise sağlık ve diğer etkenlerin yanı sıra insanları birbirine yakınlaştırmak için var olduğunu söyledi.
     
"MAÇLAR SAVAŞ DEĞİL, SPORTİF MÜCADELEDİR"
 
Maçların birer savaş değil, sportif mücadele olduğuna işaret eden Covic, "Taraftarlarla sürekli görüşüyoruz, maç gününe kadar da görüşmeye devam edeceğiz. Her şeyin müsaade edilen çerçevede olacağını düşünüyorum. Tribünlerde nasıl tezahürat yapılacak, göreceğiz. Buna etki edemeyiz. Her iki tarafın da duygularını anlamalıyız. Taraftarlarımızla birlikte bizden beklenen resmi, fair play çerçevesinde herkese göstermeliyiz" diye konuştu.
     
"BİZ KÜÇÜK AMA ONURLU BİR ÜLKEYİZ"
 
Covic, Ergin Ataman'ın İstanbul'daki maç sonrası yaptığı açıklamaların Sırbistan'da alkışla karşılanmasının beklenemeyeceğini kaydederek, "Biz küçük ancak onurlu bir ülkeyiz, onurlu bir milletiz" dedi.
Ataman'ın, Belgrad'daki maçta profesyonel bir şekilde işini yapabileceğini anlatan Covic, bunun yanı sıra Belgrad'daki maça Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat'ın gelmesini istediklerini, bu kapsamda iki kulübün yazışmalar yaptığını belirtti.
 
"MARKOVIC CİNAYETİNİN FAİLLERİNE EN YÜKSEK CEZA VERİLMELİ"      
Covic, kulüp başkanları olarak ortak görevlerinin tansiyonu düşürmek, endişeleri azaltmak ve her şeyi yeniden spor çerçevesine döndürmek olduğunu ifade ederek, Türkiye'deki yetkili kurumların da İstanbul'da öldürülen Kızılyıldız taraftarı Marko Ivkovic ile ilgili davanın sonuçlandırılması ve olayın faillerine en yüksek cezanın verilmesinin görevleri olduğunu söyledi.
      
"TÜRK POLİSİ ETKİSİZ VE CİDDİYETSİZ"
 
İstanbul'daki olaylarda Türk polisinin "etkisiz" ve "ciddiyetsiz" olduğunu savunan Covic, şunları kaydetti:
      
"Bundan dolayı şahsen hayal kırıklığına uğradım. Türkiye ciddi kurumları olan ciddi bir ülke. Yine de olayın failleri hızlı bir şekilde yakalandı. Savcının hazırladığı iddianameyi inceleme imkanım oldu. İddianamenin, yaşanan olaya göre hazırlandığını düşünüyorum. Failin dairesinde yapılan aramada ele geçirilen kot pantolonun üzerinde Marko Ivkovic'in kanının tespit edilmesi, suçu kimin işlediğinin en açık kanıtı. Artık Türkiye'deki yetkili kurumların yasalar ve adalet çerçevesinde karar vermesini bekliyorum."
      
"GALATASARAY'IN ENDİŞE DUYMASINA GEREK YOK"
 
Önemli maç öncesinde iki ülke kamuoyuna mesaj gönderen Covic, sözlerini şöyle tamamladı:
  
"Galatasaray takımı Belgrad'a gelmeli. Burada son derece normal bir maç oynayacağız. Güvenlikleri konusunda endişe duymalarına gerek yok. Bizler, işimizi profesyonel bir şekilde yerine getirmeliyiz. Hem Belgrad'daki hem de İstanbul'daki maçta taraftarlara fair play çerçevesinde takımlarını desteklemeleri çağrısında bulunuyorum. Hangi etnik gruptan, hangi dinden olursak olalım, bu değerler için ortaklaşa mücadele etmeliyiz. Ben o gün de Ataman'ın spor salonundakileri sakinleştirmeye çalıştığını biliyorum. Onun bu hareketini değerli buluyorum. İnsanız, hatalar da yapabiliyoruz. Önemli olan yaptığımız hataların sınırı aşmaması. Ne yaparsak yapalım kaybettiğimiz genci geri getiremeyiz." 

FutbolArena Haber Turu (15 Ekim 2020)