comScore

Galatasaray Galatasaray

Aydemir Akbaş'tan sürpriz G.Saray çıkışı!

23 Ekim 2014, Perşembe 22:52

Galatasaray'da Borussia Dortmund maçı sonrasında seçim çalışmaları yeniden hız kazandı.

Galatasaray'da başkan adayları üyelerle sohbete devam ediyor. Alp Yalman dün GSYİAD'ı ziyaret etti. Ancak yeterli çoğunluk olmayınca konuşma yapmadan geceden ayrıldı. Duygun Yarsuvat'ın listesinde olan GSYİAD Başkanı İsmail Sarıkaya, Yalman'a bir plaket verdi.

Duygun Yarsuvat ise Galatasaraylılar Cemiyeti'nde üyelerle bir araya geldi.
Gecede bir de konuşma yapan Yarsuvat şunları söyledi;

"Bir kaos döneminden geçtiğimize inanıyorum. Sizler de bunu söylüyorsunuz. Müstafi bir başkanın iki kere denediği yöntem sonucu Galatasaray tüzüğünün ilkelerini ortadan kaldırırcasına başkanlığı bırakıp gittiğine şahit oldum. Gelenekleri bir kere kırarsanız, bu böyle devam eder. Meşhur bir hikaye var. Uzun sakallı bir bilgin yer yatağında yatarken birden sakalının üzerinden fare geçmiş. Hemen kalkıp tıraş olmuş. Tıraş olurken niye kesiyorsun demiş hanımı. Kesmezsem yol olur bütün fareler geçer demiş. Aday olmama sebep işte bu. Her şeyi rayına sokmaktır. 210 gün başkanlık yapacağım dedim. Bunu tüzük diyor.

"DEMOKRATİK İLKELERE AYKIRI"

Yapacağım ilk şey kurallara saygıyı öğretmek, ikincisi ise bu bayrağı almak için Galatasaraylılara zaman tanımak. 2015'in mayıs ayının ikinci yarısında yapılması gereken seçimde birden fazla aday çıkacaktır. Baskın bir seçime yer vermemek gerekir. Baskın seçim bir kere yapıldı başarılı olmadı. İkinci kere olduğu için başkan bir daha seçime girmedi. Galatasaray gibi bir camia tek adaylı bir seçime ne diyecektir. Tabii ki hayır diyecektir. Hürriyetçi bir görüye aykırıydı. Benimsediğimiz demokratik ilkelere aykırıydı. Bu yükün altına girmeyi arkadaşlarımla beraber girmeyi kabul ettik. Buradan da yüzümüzün akıyla çıkacağımıza inanıyorum. Hatta isterlerse mayıstan sonra yarışa da girebilirler.

"BİR İDARİ KADRO VAR: 636 KİŞİ"

Büyük yük nedir. Çok şişirilmiş bir idari kadro var. 636 kişi... Bu ölçekteki şirkette 636 kişiye görev verebilir misiniz? Makul seviyeye indirmek icap eder. Askerde bir kazanı taşımak için beş tane asker yola koyulurdu. Çünkü vakit geçsin zamanı doldursun işe yaradıklarını göstersin diye. Kısa sürede kulübün içine girdiğinde böyle bir manzaranın olduğunu tespit ettim ama derinlemesine gidemedim. Futbolcu sayısının inanılmaz rakamda olduğunu gördüm. 41 oyuncu var. 11 kişi oynar. Sahaya 18 kişi... Diğer kalan 41 kişiler ne yapar. Bunlar kendilerine verilecek paraları alırlar. Pinpon oynarlar. Vakit geçirirler görev verilmez onlara. Halbuki hepsi yeteneklidir. Ama kulübümüz bir tek takım ile mücadele etmek durumundadır.

"KAHROLDUM, 4-0 YENİLDİK DİYE"

Sosyal medyada yayınlanan bir klip gördüm. İki Galatasaraylı futbolcu otomobilin içinde dolarları saçıyorlar. Bunları sayıyorlar ve gülüyorlar. İkisi de iyi sporculardı, ama bu şekilde kulübüyle alay edilmesini siz ne yaparsanız yapın biz paraları yiyoruz demelerini yakıştıramadım. Galatasaray'ın tavrı bu değildir. Sadece futbolla ilgilenen anonim şirketimiz var ve halka açık. Kulübün gelirleri hisselerinin yüzde 51'ine sahibiz. Bu Galatasaray'ın en önde gelen gelir kaynağıdır. Başarılı oldukça gelir gelir. Kahroldum, 4-0 yenimdik diye.

Sporcuların hepsi kasım ayının ilk haftasında ellerinde bulunan senetleri paraya çevrilmesi için kuyruğa gireceklerdir. Bunun tedbirlerine almamız gerekir. Bu paraları nereden bulacağımızı düşünmeye başladık. Ancak müstafi başkanımız elimizdeki son gelirleri de teminat karşılığı kredi almakla meşgul olmuştur. Kasayı açtığımızda içinin boş olduğun göreceğiz. İlk işimiz mali açıdan denetleme yapacağız. İkincisi ise bu mali açıdan denetlemeyi olağanüstü mali kurulda Galatasaraylıların bilgisine sunacağım. Böylece nereden geldiğimizi ve nereye gidebileceğimizi göreceğiz.

"GAYRIMENKULLER ÜZERİNDE DÜŞÜNCELERİMİZ VAR"

En iyi yalan gerçektir. Galatasaray camiasına doğruya söylememek tasvip edilemez. Bunu yaparken siz Galatasaraylılardan yararlanacağız. Camiamızın entellektüel seviyesi yüksektir. Spor kulübümüzde engin tecrübesi olan kişileri yanımıza çağıracağız. Bugünkü başkanın geçen 2013 haziranda yapmış olduğu baskın seçim yoluyla ekarte ettiği arkadaşlarımızla beraber olacağız. Bu arkadaşları sportif AŞ'nin bünyesinde yer alacaklarını hiç bir ücret talep etmediklerini bildirmek isterim. Sadece futbol değil, yüksek seviyeli iş adamlarınla temasa geçtik. Böylece Galatasaray'ın değerlerini kullanarak Galatasaray'ı kalkındırmayı planladık. Gayrimenkullerimiz üzerinde de düşüncelerimiz var. Sakın ha sizler kadar ben de severim.

"BU ADA GALATASARAY ADASIDIR"

Galatasaray'ın gayrimenkullerini yatırım ortaklığına koymam, bunlar kasada duran mücevherlerdir. Galatasaray adasıdır. Galatasaraylılar neden yararlanmıyor. Belki yazın oraya gidip özel itinalı ikrama da maruz kalanlar da vardır, ama horlanan itilen kakılan Galatasaraylılar da vardır. İşletmeci de bilmelidir ki, bu ada su adası değil Galatasaray adasıdır ve bizimdir. Bu işletici müstehcir o kadar ileriye gitmiştir ki, adayı kendinin zannedip üzerine yalı yapmıştır. Siz çivi çaksanız soluğu hakimin önünde alırsınız. Bu kendine adanın üzerinde ev yapmış. 380 bin dolar yıllık kira ödüyor."

Konuşmanın arasına giren Aydemir Akbaş arkadan bağırarak, "İşte para böyle çalınıyor Galatasaray'da" dedi. Ardından tekrar söz alan Yarsuvat, konuşmasını şu sözlerle tamamladı;

"Bu adayı Galatasaray'a geri kazandıracağız. Ben şahsen yararlanamıyorum. 4 mevsim otelinde oturan turistler yararlanıyor. Galatasaray'ın haklarını kimse gasp edemez. Bu Aysal'dan önceki yönetimin faaliyetidir. Sözleşmesinin bitmesine 17 ay kala sözleşmeyi 5 yıl uzatmıştır. Bugün elimizde böyle yanan top vardır ama bunu halledeceğiz. Galatasaray herkesle davalı.. Stadın üstü kapatılması ön görülmüşken ibra edilmemiş yönetim mobilyalar karşılığı üstünün kapatılmamasını kabul etmiştir. 10 milyonluk mobilya alınmıştır. Amaç stat hemen açılsın...

"DEVLETLE KAVGALIYIZ, DEVLETLE KAVGA EDİLMEZ"

İbra edilmeyen yönetim seçime gitmesine 4 gün kala o yönetimden biri taahütte bulunmuştur. Üstünü kapatacağız dedi ama kapatılmadı bu yüzden devletle kavgalıyız, devletle kavga edilmez. Dava yoluna başvurmak en son alternatif olmalıdır. Bizim amacımız dava yoluyla değil karşılıklı konuşup anlaşmaya varmayı düşünüyoruz. Statta Galatasaray faaliyet gösteriyor. Stadın arkasında lokanta var. Maçtan maça koltuk sahiplerine yemek veriyor. Kebapçı var. Bozuk parayla stada giremezsiniz."

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"