comScore

Galatasaray Galatasaray

G.Saray'da yeni başkan belli oluyor

23 Ekim 2014, Perşembe 14:06

Galatasaray son 2,5 yılda üçüncü seçime gidiyor.

25 Ekim Cumartesi günü yapılacak Genel Kurulda Sarı-Kırmızılı camia Ünal Aysal'dan sonraki Başkan'ını belirleyecek. Ünal Aysal'ın seçim kararı sonrasında, kulüp 700 milyonu aşan borcuna rağmen 2 Başkan Adayı birden çıkarmayı başardı. Çünkü Aysal'ın istifası sonrasında ağır borç yükü ve mali sorunlar yüzünden hiç kimsenin bu yükün altına girmeyeceği de çok ciddi bir iddia olarak ortaya atılmıştı.
 
Ünal Aysal, Devlet televizyonunda seçime girmeyeceğini açıklayınca ilk olarak bir şövalye gibi Alp Yalman ortaya atıldı ve kulübü bu kritik dönemde sahipsiz bırakmayacağını açıkladı. Alp Yalman henüz ekibini bile kurmamıştı ama ortaya atmıştı kendini. Bu arada kulübün ileri gelenleri ve son 20 yılda başkanlık, yöneticilik yapmış isimleri seçim kulislerine başladı. Bu kulislerde Ünal Aysal'ı ikna etmek çabaları da vardı, yeni bir yönetim kurma düşüncesi de. Hatta kimsenin aday olmaması durumunda kulübe bir Kayyum atanmasını ve bu nedenle Ünal Aysal'ın Galatasaray'ı ne gibi zor duruma soktuğunun anlaşılmasını da isteyenler de.
 
Değişik gruplar tarafından yapılan yüzlerce kulis toplantısının sonunda daha önce seçime giren Turgay Kıran, Mehmet Helvacı ve Ünal Aysal'ın yönetim biçimine karşı çıkan Adnan Öztürk de aday olmadılar. Alp Yalman tek adaylı seçime doğru gidiyordu ki, listesine Adnan Polat döneminde yöneticilik yapan Taner Aşkın ve Işın Çelebi'yi alınca, "Liseciler" ayaklandılar ve bir Liseli aday çıkarıverdiler, hem de seçim listesini Divan Başkanına vermeye zorunlu olunan günün son saatlerinde.
 
ALP YALMAN, AZİZ YILDIRIM'A DOSTUM DEYİNCE !
 
Liseliler kulübün geçmişte Divan Başkanlığı'nı yapan Duygun Yarsuvat'ın Başkan Adaylığı için gerekli 10 imzayı da birkaç saat içinde hazırladı. Çünkü en başta İnan Kıraç olmak üzere Lise'nin ağır topları Duygun Yarsuvat'ın yanında yer aldılar. İnan Kıraç medyaya her koşulda seçime kesinlikle müdahil olmadığını söylese de, Ergun Gürsoy'u bile arayıp, Alp Yalman'ın geçtiğimiz salı günü yaptığı seçim kokteyline gitmemesini bile ısrarla istiyordu.
 
Duygun Yarsuvat 15 kişilik yöneticilik listesini ve denetleme, disiplin ve sicil kurullarını hızlıca hazırladı.
 
DUYGUN YARSUVAT'IN LİSTESİNDE BİR BEŞİKTAŞLI
 
Galatasaray Taraftarları sosyal medyada Aziz Yıldırım'a dostum dediği için Alp Yalman'ı kıyasıya eleştirirken,  taraftarlara bir sürpriz de Duygun Yarsuvat'dan geliyordu. Denetleme kuruluna yedek üye olarak alınan İlkan Koyuncu'nun şike davasında Aziz Yıldırım'ın avukatı olduğu gerçeği ortayla çıktı. Duygun Yarsuvat "Ne var bunda, demek ki mesleğinde çok başarılı bir insanı listeme aldım" açıklamasını yaptı. İlkan Koyuncu ise konu bu duruma gelince, seçim sonrası istifa edeceğini açıkladı. Ancak İlkan Koyuncu için başka bir iddia var ki, İlkan Koyuncu'nun Beşiktaş taraftarı olduğu yönünde. Bu flaş iddianın sahibi ise Koyuncu'yu iyi tanıyan Galatasaray Liseli arkadaşları.  Ve bu yüzden istifa edeceği de aynı iddiayı ileri sürünler tarafından söyleniyor.Duygun Yarsuvat'ın hızla hazırlanan listesinde önemli bir hata olarak görülüyor, hatta skandal olarak niteleyenler de var.
 
TORUN SEVMEK YERİNE BAŞKANLIK
 
Duygun Yarsuvat'ın seçime girmesiyle Galatasaray'ın durgun giden seçim atmosferi renklendi. 74 yaşındaki Alp Yalman'ın karşısına 77 yaşındaki Duygun Yarsuvat çıktı. Artık torunlarını sevmesi gereken "İki Akil Adam", borcu neredeyse 1 milyara yaklaşan kulübün başkanlığı için kıyasıya yarışmaya başladı. Galatasaray sevgisi, ilerlemiş yaşa rağmen güçlüklerle savaşmayı  zorunlu kılıyor demek ki!
 
YARSUVAT :"ONLAR İNTİKAMCI"
 
Alp Yalman ile Duygun Yarsuvat arasındaki seçimin artık çok zorlu geçeceği belli oldu. Hatta Lise'nin desteğini alması nedeniyle Duygun Yarsuvat'ın öne geçtiğini söyleyenler de çoğaldı. Ancak buna rağmen Duygun Yarsuvat, Yalman'ın ilstesindeki Taner Aşkın ve Işın Çelebi'yi kast edip "Rakip liste intikam timi" diyerek, centilmence giden yarışa biraz gerilim dozu kattı. Oysa Alp Yalman, Aziz Yıldırım'i severim sayarım dediği için taraftarlarının tepkisini çekiyordu.
 
HAZERUN: "LİSELİ 2674, ALAYLI 4140"
 
Cumartesi günü Galatasaray Lisesi'nde gerçekleşecek Genel Kurulda kulübün, 12 bini geçen aktif üyesinden 6814 üyesi aidatını yatırdığı için oy kullanma hakkına sahip. Bu tabloya bakınca Alp Yalman'ın şansının arttığı düşünülebilir. Ancak bu alaylı çoğunluğun önemli bir bölümünün de, liseli üyelerin eş ve çocukları olduğu biliniyor. Ayrıca 4140 alaylının 1500 kadarı seçime katılacağı ancak 2674 liselinin de 1200-1500 katılıma ulaşacağı tahmin ediliyor. Yani seçime katılma oranı liseliler tarafında yüksek olacağı kesin gibi birşey.
 
Yine seçim kulislerine göre Duygun Yarsuvat'ın liseli oyların çoğunluğunu alsa bile ciddi bir bölümünü de Alp Yalman'a kaptıracağı gerçeği de göz ardı edilemez. Duygun Yarsuvat'ın Galatasaray Üniversite Rektörü iken, Üniversite mezunlarının da liseliler gibi aynı statü ve koşullarda kulübe üye yapılmasını savunduğu için; birçok liseli tepki oylarının Yarsuvat'ın karşısında olacağı biliniyor. Üstelik Alp Yalman'ın listesinde yer alan liseli Nasuhi Sezgin birçok liseli için efsane bir kişi. Nasuhi Sezgin'in beraberinde çok liseliyi Yalman saflarına kattığı ileri sürülüyor. Yalman'ın listesinde yer alan Levent Nazifoğlu Eski Sporcular derneği Başkanlığını yapıyor. Bu yüzden eski sporcu oylarının da tamamına yakını Alp Yalman'ın tarafında.
 
YARSUVAT'IN GİZLİ KOZU ALİ DÜRÜST
 
Duygun Yarsuvat ekibine Abdürrahim Albayrak'ı alarak futbol takımının Albayrak ile toparlamayı düşünüyor. Zaten seçim kampanyasında 8 ay içinde yapılamayacak çok şey konu etmesine karşın, öncelikle 4. yıldızı vaadetti. Abdürrahim Albayrak'ın yanısıra Ali Dürüst'ün de Sportif A.Ş'nin yönetim kuruluna alınacağı ve böylece futboldaki sorunların çözüleceği fikri yayılıyor. Ayrıca Abdürrahim Albayrak'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hemşehrisi ve dostu olması sebebiyle, kulübün Devlet ile yaşadığı sorunların da çözülmesine katkı yapacağı fısıltı olarak yayılıyor. Çünkü kim seçilirse seçilsin futboldan çok mali sorunlarla uğraşmak zorunda olduğu bir gerçek.
 
Mali sorunlar akla gelince Alp Yalman'ın listesinde yer alan başta Işın Çelebi olmak üzere Erdal Aslan, Aydın Yardım kriz içindeki şirketleri kurtarma yönetiminde uzmanlaşmış gibi isimler yer alıyor.
 
KURUÇEŞME ADASI PROPAGANDA MALZEMESİ
 
Galatasaray Adası'nın Su adası olmaktan kurtulacağı iki aday tarafından da her konuşmada dile getirildi. Ancak Galatasaray Adası için şu an işletmeci şirketle kulüp arasındaki dava sürüyor. Sözleşmenin yasal olarak bitiş tarihi ise Kasım 2015. Hukuki süreç sonuçlanmaz ise iki adayında bu konuda yapacağı ekstra birşey yok. Hele sadece 8 ay için geleceğini söyleyen Duygun Yarsuvat'ın işi daha da zor.
 
GELECEK SEÇİM MAYIS 2015 Mİ, 2016 MI?
 
Alp Yalman ile Duygun Yarsuvat arasındaki seçimin ilginç nüanslarından biri de Duygun Yarsuvat'ın sadece 8 ay için göreve geleceklerini ve 2015 Mayıs'ında kulübü yeniden genel kurula götüreceklerini açıklaması. Alp Yalman ise kulübün bu mali yapısı ile 8 ay sonra bir seçime daha girmesinin ayrı bir yük getireceğini ve ara dönem olmadıklarını belirterek seçime Mayıs 2016'da gideceklerini açıkladı. Böylece Duygun Yarsuvat kazanırsa 8 ay, Alp Yalman kazanırsa 20 ay başkanlık yapacak.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"