comScore

Galatasaray Galatasaray

Chelsea taktiğini Drogba verdi!

28 Şubat 2014, Cuma 10:31

1-0 geriye düşen Aslan, sağdan sürekli oynadı top kaybetti. Sneijder solda unutuldu. Soyunma odasında Drogba, Mancini'ye G.Saray'ı uyandıran taktiği verdi: Soldan oynayalım, oyunu yayalım.

G.Saray, 3 aydır hazırlandığı Chelsea maçının ilk yarısında büyük bir hayal kırıklığı yaşatırken ikinci devre adeta Avrupa Fatihi olduğunu hatırladı ve 1-1'i yakaladı.

Hatta Selçuk İnan'ın direktön dönen topu gol olsa, Alex Tellis'in muhteşem füzesini Cech kurtarmasa 2 farklı galibiyet bile mümkündü. Ancak olmadı. Aslan, 18 Mart'taki rövanş öncesi en azından yenilmeyerek umutlandı. Ancak asıl nokta iki devre arasındaki siyah ile beyaz gibi farklı oynanan futboldu.

Herkes Yekta'nın 32. dakikada oyuna girmesine bazı şeyleri bağlasa da devre arasında yaşananlar aslında G.Saray'ın ayağa kalkmasında önemli rol oynadı. Maçın başında Muslera hatasıyla dikkat çekerken yüksek tempolu oyunda Eboue 3 kez top kaptırdı. Hajrovic de gelen topları ezerken Selçuk İnan ve Melo da otomatik olarak sağ kanada taktik gereği yüklendi. Bu nedenle G.Saray ağırlıklı olarak sağdan oynadı ve solu tamamen unuttu. Sneijder maçta kaybolurken Alex Telles'in bireysel çabaları sadece dikkat çekti.

DROGBA RİCADA BULUNDU

Torres'in golüyle 1-0 geriye düşen Aslan'ın bu durumuna ise çare Drogba oldu. Maçta pek fazla üretken olamayan ve John Terry'nin markajında kaybolan Drogba, Mancini'ye şu istekte bulundu: Sinyör Mancini... Hep sağdan oynuyoruz. Takımla konuşun, soldan oynayalım. Oyunu yayalım. Chelsea'nin sol tarafı daha zayıf. İvanoviç ağır ve üzerine gidelim. Sol ortalar da bizim işimize gelir" dedi. Drogba'nın bu sözlerini dinleyen Mancini, "Tamam" dedikten sonra taktik masaya yatırıldı.

SNEİJDER DE İSYAN ETTİ

Mancini'nin 4-4-2 sisteminde sol kanatta oynayan Sneijder de devre arasında şikayetçi oldu. Hollandalı, Drogba başta takım arkadaşlarına pas alamamaktan şikayet etti ve "Beni fazla topla buluşturun" dedi. Bu istek Drogba'nın taktik hamlesine dek giderken takım kendi içinde konuşup "Ayağa oynayalım, soldan Alex Telles'i kullanalım" kararında birleşti. İşte bu ruh haliyle Aslan ikinci yarıya çıktı.

TAKTİK TÜMÜYLE TUTTU

Ve planlandığı gibi taktik tuttu. Alex Telles maçta daha da yıldızlaşırken soldan gelişen ataklardan kazanılan kornerle G.Saray golü buldu. Ardından Chelsea bu bölgede zorlanırken G.Saray da mücadele açısından büyük bir değişim gösterdi. Topa daha çok sahip olup yürekten oynayarak tarihi bir galibiyeti kaçırdı. Beraberlik ise Chelsea için "sevindirici sonuç" oldu.

FutbolArena haber turu (24 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.