comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fenerbahçe hakkını kaybetti! Reddedildi

30 Ocak 2013, Çarşamba 08:34

Spor Toto Süper Lig'in 16. haftasında oynanan Galatasaray maçında kırmızı kart gören Raul Meireles için raporunda 'tükürdü' yazan ancak Tahkim Kurulu tarafından tersine karar verilen olay sonrası Halis Özkahya'yı Etik Kurulu'na şikayet eden Fenerbahçe, geç kaldı.

Fenerbahçe'nin, FIFA kokartlı hakem Halis Özkahya'nın, Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulu'na sevk edilmesiyle ilgili talebi zaman aşımına uğradı.Sarı-lacivertli kulüp, Süper Lig'in 16. haftasında oynanan Galatasaray-Fenerbahçe derbisinde Raul Maireles'in kendisine tükürdüğünü rapor eden ve Portekizli oyuncunun 8 maç ceza almasına yol açan Özkahya'nın talimatı ihlal ettiği gerekçesiyle yargılanmasını istemişti. Ancak bu talep, "usul yönünden" geri çevrildi. Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Etik Kurulu Talimatı'nın, "Etik kurula başvuru" başlıklı 5. maddesinin 2. fıkrasında yer alan "Başvuru süresi, ihlâlin ve failinin öğrenildiği tarihten itibaren 7 gündür" hükmü çerçevesinde yapılan değerlendirmede, Tahkim Kurulu'nun Meireles ile ilgili kararını 27 Aralık 2012 tarihinde açıkladığı, Fenerbahçe'nin ise başvuruyu 21 Ocak 2013'te yaptığına dikkat çekildi. Talimatta öngörülen 7 günlük sürede işlem yapılmadığı için sarı-lacivertlilerin başvurusu geçersiz kabul edildi. Hakkını kaybetti Aynı talimatta yer alan "Bu süre herhalde, ihlâlin vuku tarihinden itibaren 3 ayı aşamaz. Şike ve teşvik primi ile ilgili hükümler saklıdır" ifadesinin Halis Özkahya ile ilgili başvuruyu kapsamadığı, bu hükmün faili belli olmayan olaylarda başvuru sahibine zaman tanımak için kullanıldığı vurgulandı.

Federasyon yetkilileri sürecin Tahkim Kurulu'nun, Meireles'e verilen cezayı açıklamasıyla başladığını, Fenerbahçe'nin ise tam 25 gün sonra TFF'ye yazılı olarak başvurarak bu hakkını yitirdiğini belirtti. 21 Ocak'ta başvurdular Fenerbahçe'nin, Halis Özkahya'nın Etik Kurulu'na sevk edilmesiyle ilgili 21 Ocak 2013 tarihli açıklamasında özetle şu ifadeler kullanılmıştı: "Hakem tarafından hazırlanan raporun, yayıncı tarafından kayıt altına alınan görüntü ile uyuşmadığı ortaya çıkmıştır. Tahkim Kurulu kararından sonra dahi, Halis Özkahya kendisine tükürüldüğünü ısrarla ileri sürmüştür. Tahkim Kurulu kararı karşısında hakem Halis Özkahya'nın, Etik Kurulu Talimatı'nı ihlal ettiği, ilkelere aykırı davrandığı açıkça ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, Halis Özkahya'nın Etik Kurulu'na sevk edilmesi için TFF'ye başvurduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız." Ne olabilirdi? Sarı-lacivertli kulübün talebi kabul edilseydi, Etik Kurulu, Halis Özkahya ile ilgili iddiaları incelemeye alacaktı. Kurul, Özkahya'nın iddia edildiği gibi etik olmayan bir davranış içine girdiğini tespit etseydi FIFA kokartlı hakeme, "Uyarma, kınama, huzurda kınama, yazılı ya da görsel medya aracılığı ile kınama veya ihlâlin toplumdaki olumsuz etkilerini gidermeye yönelik olarak kişinin konferans vermesi veya engelli sporcularla ilgili organizasyonlara katılmasi gibi sportif ve eğitici" yaptırımlardan birini uygulamaya koyabilirdi.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!