comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Alp Bacıoğlu: 'Deli saçması'

15 Ocak 2015, Perşembe 11:39
Alp Bacıoğlu: 'Deli saçması'

Fenerbahçe Müzesi müdürü ve tarihçi Alp Bacıoğlu, Duygun Yarsuvat'ın iddialarına sert tepki gösterdi

Bacıoğlu şu ifadeleri kullandı: “Bunların hepsi deli saçması. Ben de Fenerbahçe'nin kuruluşuna dair mektuplar, belgeler, resimler, gün, saat tüm detaylar var. Zaten ben bir kitap hazırlığındayım. Bunda tüm bu saçmalıklara yer vereceğim belgelerle. Fenerbahçe'nin üç tane kurucusu var: Necip Okaner, Ayetullah Bey ve Nurizade Ziya Bey. Fenerbahçe'yi bu isimler kurmuştur. Yerleri yurtları her şey bellidir. Bu iddiaların hepsi palavra. Galip Kulaksızoğlu, Galatasaray orta okulunda okuyup Saint Joseph'ten mezun olmuştur. Galatasaray ile bir alakası yoktur. O dönemde Galatasaray'dan Fenerbahçe'ye gelen oyuncular vardı. Tıpkı bugünkü gibi.” 
 
'ZATİ SUNGUR GİBİ SİHİRBAZLIK YAPIYORUZ' 
 
Amatör branşlardan zarar ettiklerini belirten Duygun Yarsuvat, “Çok zor durumdayız” itirafında bulundu. Yarsuvat, “Amatör şubelerin gideri 95, geliri 30 milyon TL. 60 milyon açığı nereden buluyoruz? Benim zamanımda Zati Sungur vardı. Yani şapkadan çıkartıyoruz. Çok zor durumdayız. Ama bütün kulüpler aynı. Vazgeçmek kitabımızda yok. Sizden sporculara sponsor desteği istiyoruz” dedi. 
 
YARSUVAT'TAN TARİHİ ÇIKIŞ: FENERBAHÇE'Yİ G.SARAYLILAR KURDU 

Divan üyesi Oral Yılmaz, federasyonları bile G.Saray'ın kurduğunu söyleyince, başkan Yarsuvat araya girdi. Yarsuvat, “Fenerbahçe'yi de...” diye seslendi. Yılmaz'ın kısa bir şaşkınlık yaşamasının ardından Yarsuvat'ın “F.Bahçe'yi de G.Saraylılar kurdu” diye ikinci kez seslendiği duyuldu. 
 
KULAKSIZOĞLU-KAYACAN FAKTÖRÜ 
 
F.Bahçe'nin kuruluşunda payı olan Galip Kulaksızoğlu, G.Saray Lisesi'nde öğrenciydi ve futbol oynuyordu. Transfer olduğu F.Bahçe'de 1910'da başkanlık yaptığı belirtiliyor. Ancak F.Bahçe'nin sitesinde bu yer almıyor. Hamit H. Kayacan'ın da G.Saray'ın kurucusu olduğu, 1912-14 yılları arasında F.Bahçe'de başkanlık yapınca ismi silindiği ileri sürülüyor. 

FutbolArena Haber Turu (28 Ekim 2020)