comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Aziz Yıldırım: 'Türkiye'nin en büyük spor kulübüyüz'

14 Ocak 2015, Çarşamba 19:49
Aziz Yıldırım: 'Türkiye'nin en büyük spor kulübüyüz'

Fenerbahçe Kulubü Başkanı Aziz Yıldırım, Kütahya'da yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin en büyük spor kulübü biziz amatör ve profosyonel de Türkiye sporuna Türkiye Cumhuriyeti Devleti sporuna katkı yapıyoruz" dedi.

Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Kulübü'nün 'Hedef 1 Milyon Üye' kampanyası çerçevesinde Kütahya Belyediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya katıldı. Yıldırım, toplantı öncesi NG Saklı Dünya Restoran'da yemek yedi. Aziz Yıldırım bir grup Fenerbahçe taraftarının getirdiği formalara imza attı ve taraftarlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Tiyatro sanatçısı ve aynı zamanda Fenerbahçe üyesi olan Levent Özdilek kendi doğum günü nedeniyle üzerinde Fenerbahçe arması ve Aziz Yıldırım'ın fotoğrafının bulunduğu yaş pastayı Yıldırım'ın yanına getirerek kesmesini istedi. Yıldırım da 'Benim fotoğrafım var. Ben pastayı kesmeyeyim" dedi. Levent Özdilek de pastayı Aziz Yıldırım'ın fotoğrafının bulunmadığı yerden kesti. 
 
BİZ BİR SİYASİ HAREKET DEĞİLİZ 
 
Yıldırım daha sonra toplantının yapıldığı Belediye Kültür Merkezi'ndeki Hedef 1 Milyon Üye toplantısına katıldı. Yıldırım burada Fenerbahçeli taraftarlar tarafından yakılan meşalelerle karşılandı. Aziz Yıldırım, yaptığı konuşmada şunları söyledi: 
 
"Fenerbahçe Spor kulübü olarak 1 milyon üye projesi içerisinde Kütahya'da da şubemizi kuracağız ve diğer şube kurulan diğer yerlerde yapılan her türlü hizmetleri burada da yapacağız. Aynı zamanda üyelik çok önemli Fenerbahçe için biz şunu söylüyoruz. Bunu da hepiniz iyice idrak etmesini de arzu ediyorum. Biz siyasi bir hareket değiliz. Biz sivil toplum örgütüyüz, biz ülke sorunlarıyla ilgili konularda elimizden geldiğince destek veriyoruz. Bu maddi anlamda da olabilir manevi anlamda da olabilir. Biz spor kulübüyüz ve sporla ilgileniriz. Türkiye'nin en büyük spor kulübü biziz amatör ve profesyonel de Türkiye sporuna Türkiye Cumhuriyeti Devleti sporuna katkı yapıyoruz. Bundan dolayı kulüplerin zor zamanları her zaman olmuştur. Yalnız bugün değil geçmiş zamanlar da da olmuştur. Bugün Kütahya'da olan Kütahyaspor kaçıncı liglerden bugün bal ligine geldi. Türkiye'de çok köklü olan kulüpler Vefa, Beykoz bunlar gibi kulüpler o büyüklüklerin yüzyıllık tarihi vardı. Ama iyi idare edilememe ve şartlarında bu kulüplerin yaşamasına el vermediği için bugün hepsi amatör kümelerde veya da 2., 3. Liglerde oynamaktadır. Fenerbahçe daha güçlü daha büyük olması için biz bu projeyi başlattık. Bugün Avrupa'da ben de bazen söyledim Dünya kulübü olacağız, olduk, oluyoruz diye sözler söyledim. Ama bunlar hiçbir zaman tam olarak gerçek değil çünkü karşımızda Avrupa'da sporda öncelikle futbolda Real Madrid, Barcelona, Manchester United ve diğer kulüplerin bütçeleri 500 milyon Euro'nun üstündedir. Bugün Fenerbahçe spor kulübünün bütün bütçesi 250 milyon dolardır. Buna amatörler ve diğer genel gider her şeyimiz dahildir. Normal olarak baktığınız zaman Fenerbahçe Spor Kulübü Türkiye'de bizden daha büyük olanı da düşünmüyorum. 125 milyon dolar civarında geliri bulunmaktadır. Siz ekonomik olarak güçlü olan takımlarla veya kurumlarla mücadele edecekseniz en azından onlara yakın bir noktaya gelmeniz gerekiyor ekonomik anlamda. Bunu sağlayamazsanız söylenilen her şeyde kazanılan her şey tesadüfi olur. Bunu geçmişte de söyledim bugün yine tekrar ediyorum. Biz tesadüflere bırakmamak için Fenerbahçeyi yeni bir planlama ile 1 milyon üye projesiyle belli bir noktaya taşıyıp getirmemiz lazım. Bizim arkamızdan inanıyorum ve burada söylüyorum. Bu tip bir proje bulamayan veya yapmayan hiçbir kulüpte ayakta duramayacaktır."
 
BÜTÜN VERGİLERİMİZİ ÖDÜYORUZ 
 
Aziz Yıldırım Fenerbahçe Kulübü olarak devlete saygı gösterdiklerini, bütün vergilerini ödediklerini söyledi. Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Devlete bütün vergilerimizi ödüyoruz. Sigorta, stobaj ve vergileri veriyoruz. Bütün Fenerbahçe şubeleri bunları yerine getiriyor. Ama bunun karşılığında Fenerbahçe Spor Kulübü hem amatör branşlarda hem de futbolda Fenerbahçenin haklı olarak alması gereken karşılığı alamıyor. Yayın hakkı iddia gelirleri, fasolig olayları hepsi kulübümüzün gerçekte içerisine aktaracak olan maddi kaynakları önlüyor. Bunun için bu dönemde bunlarla ilgili çalışmalar yapacağız. Ve bu kaynakların kulübe kazandırılmasında ayrıca bir güç sağlayacağız. Her yerde şube açacağız ve 200 şubeye ulaşacağız. Bu şubelerin bir kısmı yurt dışında olacak. Geri kalanı da Türkiye'de olacak. Ülkenin her yerine en ücra köşesine kadar gideceğiz. Tesisler yapacağız. Tüm tesislerden üye olan Fenerbahçe Spor Kulübü üyeleri faydalanacak. Kütahya'daki bir arkadaşımız üyemiz İstanbul'da, Van'da, Antalya'da her yerde bu üyelikten yararlanacak. Ayrıca bu üyeliklerle ilgili bankalarla yapılan çalışmalar büyük ihtimal ay sonunda bitmiş olacak. Bunlarla ilgili sadakat olanlarında sizlere bazı getiriler kazandıracak. Bunlar maddi anlamda olacak. Manevi anlamda zaten Fenerbahçe Spor Kulübünün üyesi olmak bizim için onur ve şereftir."
 
ŞAMPİYON OLMAK İSTİYORUZ 
 
Şampiyon olmak istediklerini de belirten Yıldırım, "İkinci devre daha çetin geçecek ama biz oyuncularımıza antrenörümüze hepsine güveniyoruz. İlk başta İsmail hocayı getirdiğimiz zaman bizden başka herkes üzüldü acaba başarabilir mi dediler. İnanının İsmail hoca başaracaktır. Çünkü İsmail hoca bu camianın değeridir. Hep birlikte destekleyeceğiz. Sizlerde biraz zaman geçtikten sonra onun değerini daha iyi anlayacaksınız. Oyuncularla ilgili açıkça söylüyorum. Devrede herhangi bir transfer yapma ihtiyacı duymuyoruz. Bir tek forvete bir oyuncu almayla ilgili çalışma yapıyoruz. Oda olmasa da bir şey söyleyemeyeceğiz. Bütçelere dikkat ediyoruz. Her türlü oyuncuya gidip yüksek paralar verip almak istemiyoruz. Kulüp bütçeleri dengesiz hale gelmeye başladı. Bunun dışında futbolda başka bir sorunumuz yok inşallah şampiyon oluruz. Bunlar hep temini tabii ki biz iddialı konuşunca bu bir şeyler biliyor diyorlar. İnandığımız şeyi burada temenni olarak söylüyoruz ve şampiyon olduğumuzda ertesi günü Kütahya'ya gelirim söz veriyorum" diye konuştu. 
 
LİNYİTSPOR OLAYINI YALANLADI 
 
Aziz Yıldırım bir gazetecinin "Dün ve bugün internette sizin Tavşanlı Linyitspor'a destek verdiğiniz ve satın almayı düşündüğünüz şeklinde haberler yayınlandı. Bunlar doğru mu?" şeklindeki soruya "Sayın gazeteci, kim yazmışsa yalan yazmış. Ben Fenerbahçe Kulüp Başkanıyım. Linyit'e gidip orada bir şey yapacak zamanım da yok. Onun için öyle bir düşüncem yok. Hiçbir zaman da olmadı. Onu yazan arkadaşlar latife yapmışlardır" yanıtını verdi. 
 
SORUNU KORKMADAN SOR 
 
Aziz Yıldırım, bir muhabirin yazılı olarak gönderdiği notu da kendisi okuyarak yanıtladı. Yıldırım şöyle dedi: 
 
"Bir not göndermişler bu biraz çetrefilli. Anadolu ağzıyla söyleyeceğim. Şöyle diyor; 'Sayın başkanım Ülker grubu TFF'ye Türk Spor Kulüplerinin marka değeri düştü diye desteğini çektiğini bildirdi. Konuyla ilgili düşüncelerinizi paylaşır mısınız?'. Bir kere Ülker grubu TFF ye bu şekilde bir bildirim yapmadı. Ülker Grubu Türk sporuna hizmet etti ve Türk sporuna 1998 yılından sonra 2000'li yıllarda, 2014 yılında da halen devam eden bir desteği var. Bu destek içerisinde bazı kulüplerle forma ön arka anlaşması yaptı bazı kulüplerle kollarla anlaşma yaptı. Kulüpler daha iyi şartlarla başka yerler buldu ayrıldılar. Veya bizde olduğu gibi forma arkasında devam ediyor. Markayla ilgili bunun altında sen başka bir şey söylemek sormak istiyorsun açık da söyleyemiyorsun korkmadan söyleyin. Fenerbahçe Ülker basket takımı beraberce devam ediyor. Ve bu Ülker'in sahipleri değerli insanların bir kısmı Fenerbahçeli bir kısmı diğer kulüpleri tutmaktadırlar. Bu kulüpler içerisinde gerekli olan destekleri hem maddi hem de manevi anlamda her zaman yaptılar yinede yapıyorlar. Onun için böyle arkasında başka şey olan soru sorma deki TFF'den 3 Temmuz yaşandı bunun için mi çekildiler de daha doğru olur. Sorunu korkmadan sor." 
 
Toplantı sonrasında Kütahyalı işadamı Erkan Güral, Aziz Yıldırım'a Fenerbahçe armalı bir çini tabak ve futbol topu hediye verdi.

Selen Yakıcı İle Top 5 (27 Ekim 2020)