comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Aziz Yıldırım'dan derbiyle ilgili FLAŞ sözler

22 Ekim 2014, Çarşamba 12:29

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım basın mensuplarına açıklamalarda bulunurken birçok konuya değindi.

Gençlerbirliği hazırlıklarını sürdüren Fenerbahçe'de başkan Aziz Yıldırım basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yıldırım, derbiden Türk futbol gündemine kadar birçok konu hakkında çarpıcı ifadeler kullandı.

Galatasaray karşısında alınan yenilgiye değinen Yıldırım, "Maç geçti artık Gençlerbirliği maçına hazırlanmamız gerektiğini konuştuk. Geçen sene de maç kaybettik. İkinci devrenin başında 10 puandan 4 puana inmişti fark. Ondan sonra ayağa kalktık. Biz orada kendimiz mağlup olduk. Bizi Galatasaray yenmedi. Oyuncumuz kendini attırınca Galatasaray açıldı ve devamı geldi. Galatasaray maçındaki ve Konya maçındaki kırmızı kartlar haklı. Ama hakemlerin hataları oluyor. Elle atılan goller var. Bilmiyorum nasıl olacak. Bekliyoruz." dedi.

SUSARAK BEKLİYORUZ
Galatasaray maçının ilk yarısında 3 tane sarı kart pozisyonu var. Hakem görmedi. Biz susuyoruz ve bekliyoruz. Bekir ve Alves'in kartları doğdu ama Konya maçınd Kuyt'a yapılan bir hareket var o da kırmızı karttı vermedi.

EMENIKE'NİN PENALTISI VERİLMEDİ
Emenike'nin pozisyonu da net penaltı. Oyuncu ayağını koyuyor. Orada Emenike çalıma da gidebilir kaleye de vurabilir. Oyuncu ayağını koyunca vuramadı. Penaltıydı.

Voleybol maçındaki tezahüratlar beni ilgilendirmiyor. Söyler söyler dururlar. Artık stada giremiyorlar.

ALVES'E 30 BİN EURO CEZA
Alves'le konuştum. 50 bin avro ceza vermedik. Toplantıda rakamları telaffüz ettik ama hukukçulara danıştık. Talimat gereği 30 bin Alves'e, 20 bin avro da Bekir'e ceza verdik. İki oyuncuyu da cezalandırdık.

MEMNUN DEĞİLİM
Takım beklenenin altında kaldı. Ben memnun değilim. Ama geçen sene de memnun değildim. İkinci yarı başladığında peş peşe alınan möağlubiyetler vardı. Basında şöyle bir algı var. Bir hafta kazandıysak iyiyiz. Kaybettiysek kötüyüz. Ben çıkardım tüm maçları. Biz kazanınca diğerleri de kaybediyordu. Derbi maçları var içerde Trabzon ve Beşiktaş'la berabere kaldık Galatasaray'ı yendik. Şimdi hepsini dışarda oynuyoruz. Bunların içerisi de var. Türkiye'de kimse bunlara bakmıyor. 

YİNE ŞAMPİYON OLACAĞIZ
İsmail Kartal kötü deniyor. Geçen sene takım şampiyonluğu ilan edince antrenman yapmadı. Son 4 hafta 2 günde hafif ter idmanı yapıldı hepsi bu. Ondan sonra 3 ay tatil yaptılar geldik düzgün çalışmadık. Bu kadro çalışınca rayına oturur. Yavaş yavaş oturacak. Yine biz şampiyon olacağız. Rahat olun. Fenerbahçe'nin çoğulcu bir demokrasiye ulaşması için biz de çalışmalar yapıyoruz.

ARADA ANTRENÖR GÖNDERMEM
Aziz Yıldırım burada kaldığı sürece arada antrenör göndermedim. Hep sene sonunu bekledim. İsmail hoca benim çocuğum. Sonuna kadar burada kalacak. Gereksiz şeyleri konuşuyor. Onunla telefonda konuştum. Daha düzgün konuşacak. Haddini bilmek açıklaması talihsiz oldu. Masa başında oturan ahlaksız adamlar yazmaya devam etsinler. Türk Sporu'nda uzun yıllar çalışanlar artık bırakmalılar. Spor basınındaki baronlar bıraksınlar artık bu işi. Bizim de bırakmamız gerekirse biz de bırakırız. O baronlar kahvelerde oturup haber üretmesinler.

DOĞRU YAZIM OKUYALIM
Yalan yazmayın doğru yazın biz de okuyalım. Doğru olan habere bir şey söylemem. Yavaş yavaş 1 Milyon Üye projemiz gelişecek. Bu proje ilerleyen yıllarda gelişecek. Öncelikle delege oluyorlar. Bir şubede 200 üye geldiği zaman kimse oy kullanamıyor. 200'ü geçtiği zaman 7'ye kadar oy kullanımı var. Ben maçtan önce de sonra da konuşma yapmadım. Ne Galatasaray'la ilgili ne hakemlerle ilgili konuşma yapmadım. Tek çalıştığım konu 1 Milyon Üye.

YILLARDIR SEYİRCİ GELİYORDU
3 Temmuz Olayı bir şike yargılaması değildir. Nasıl ki diğer özel yetkili mahkemelerinin olayları varsa bunda da başka nedenler vardır. 3 Temmuz sonrasında seyirci tribünden çekildi deniliyor. Bu yanlış. Yıllardır seyirci geliyordu tribüne. Passolig sonrası bu konu ortaya çıktı. Passolig yanlış anlatıldı. Passolig bir bankanın kredi kartı olarak ortaya çıktı. Sonrasında bu tepkiler ortaya çıktı. Biz sponsorluk anlaşmasını istemedik. 1.8 milyon dolar veriyorlardı. Biz istemedik.

G.SARAY BAŞKAN ADAYINA YANIT
Alp Yalman'a teşekkür ediyoruz. Her zaman Galatasaray camiasından dostlarımız olmuştur. Seçim sona ersin ondan sonra konuşuruz. Kulüpleri birbirleriyle kavga ettirmeyi bırakın. Zaten ülkede sıkıntılar var. Bunlara destek olmamız lazım. Sporda, siyasette ve ekonomide... Hepimizin eklı selim düşünmemiz lazım. Kavga etmeye gerek yok. Haklarım yenirse kavga ederiz tabii ki. Ama basın da biraz düzgün haberler yapsın. Ben 15 sene önce fikirlerimi söyledim. Aziz Yıldırım yanlış söylüyor denildi. Bu sene dediklerim ortaya çıktı.

Biz Avrupa Birliği'ne gireceğiz, Amerika gibi olacağız diyorsak orada da bu rahatlık 1 günde ortaya çıkmadı. Yıllar sürdü. Biz xe ordan doğru olanları almalıyız. Almanya 2000'de çöktü 10 yılda nerelere geldi. Oradan sistemi alıp uygulayacaksınız. Basınımız buna yön vermesi gerek. Dedikodudan başka yön iş yapmıyorlar.

MİLLİ TAKIM YORUMU
Takımlar neyse siyaset neyse, spor neyse Milli Takım da aynı şekilde. Ayırmak yanlış olur. Yabancı oyuncu 3 tane 5 tane yabancı vardı ama milli takım başarılıydı. Arkadan gelen jenerasyonu iyi eğitmek lazım. Taksiksel ve mental açıdan iyi yapmamız lazım.

Biz elimizden geldiğince fazla masraf yapmamaya, bankalardan kredi almamaya, içerdeki gelirlerle iş yapmaya çalışıyoruz. Bunu transferde de görüyoruz. Bir oyuncu aldık.

DIEGO İÇİN NE DEDİ?
Diego'nun 3 senelik sözleşmesi var. Zamanı gelince oynayacaktır. Takıma alışacak zamanla. Ben Beşiktaş ve Gençlerbirliği maçında tribünde olacağım. 1 Milyon Üye projesi için sürekli geziyoruz. Şubelerimize gidiyoruz sürekli. Koşuşturuyoruz.

FUTBOL ARTIK UCUZ DEĞİL
Biz mücadele ediyoruz. Yalnız biz değil diğer kulüplerin de sıkıntıları var. Bu kulüplerin hiç biri banka değil. Futbol artık eskisi gibi ucuz değil. İşler büyüdü. Bir futbol sahasına bakmak bile pahalı iş. Kaç tane sahamız var. Altyapımız... Futbolun dışında 8-9 şubemiz var. Onlar da amatör kalmadı. Hepsi profesyonel oldular nerdeyse. Ama adı amatör. Başarılı olunca devlet çağırıp tebrik ediyor ama kulübün adı geçmiyor. O kadar başarı elde ediyoruz devletten bir yazı yok.

BİZE BİR ŞEY KALMIYOR! PARALAR...
Dün voleybol maçı için bilet satılıyor. Bize bir kuruş gelmedi. Hepsini federasyon aldı. Televizyon yayınını alıyorlar ama bize yine bir şey yok. Biz bu volaybol takımı için kız ve erkek olmak üzere 1 buçuk trilyon para veriyoruz. Bu yatırımlar devam ediyor. Lige dönüyorsunuz devletin bankalarıyla mücadele ediyorsunuz. Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası. Devletin bankaları kazandıkları parayı buraya aktarıyor. Biz bu branşlara yüklensek futbol takımından kısmamız lazım. Mayıs ayında bununlan ilgili daha geniş bir toplantı yapacağız.

KULÜPLER BAŞA ÇIKAMAZ
Amatör şubelere yaptığımız yatırımlardan kaynaklı bütçemizde açıklar oluşuyor. Şimdi gittik Kenan Evren Lisesi'ni aldık. Mesela atletizmde Fenerbahçe var Enka var. Fenerbahçe çekilsin Enka da çekilir. Bununla kulüpler başa çıkamaz. Gençlik Spor Müdürlüklerinin destek olması lazım. Bu şekilde durum zor. Biz şampiyonlar çıkarıyoruz devlet gururlanıyor. Çözüm olarak bu branşlar için ödediğimiz vergilerin geri verilmesini talep ettik ama geri çevirdiler. Gelin bunları biz verelim konuyu birinci ağızdan öğrenin.

YÖK'e 1 sene önce müracaat ettik Fenerbahçe Üniversitesi açmak için halen dönüş yok. Bugün gezdiğimde her yerde özel üniversiteler var. 25 milyon Fenerbahçeli var bu ülkede üniverite açamaz mıyız? Liseyi açıp doldurduk montenjanı. Üniversitede de bunu yaparız. Fenerbahçeli bir kitle yaratmak için bunu yapmak istiyoruz. Randevu istiyoruz ancak vermiyorlar. Bunları konuşun basın olarak.


Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)