comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

F.Bahçe kar, G.Sarar zarar etti!

13 Ekim 2014, Pazartesi 14:50

3 büyüklerin 3 aylık forma ve ürün satış gelirleri belli oldu. Fenerbahçe çok yüksek bir ciroya ulaşırken, karı az oldu. Galatasaray ise 3 aylık dönemde zarar etti.

Fenerbahçe, üç ayda forma satışından 28.9 milyon TL hasılat sağladı. Bu tutar üç ayda 24 milyon lira olan tribün, naklen yayın ve diğer futbol gelirlerini geçiyor. Ancak, Fenerium'un gelirleri fazla olmasına rağmen 15 milyon liralık forma üretim maliyeti ve 10 milyon liralık pazarlama ve dağıtım giderleri olduğu için kulübe net katkısı ancak 4 milyon TL oldu. 
 
Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre; Galatasaray Store bu dönemde 6.7 milyon TL zarar etti. BJK Kartal Yuvası'nda ise 6.5 milyon lira net gelir görünmesine karşın pazarlama ve satış giderleri belirtilmediği için bu satışın Beşiktaş'a net katkısı hesaplanamıyor. Trabzonspor'da rakam belli değil. 
 
FUTBOLCU DEĞERLERİ BORCU KARŞILAMIYOR 
 
Yüksek borç yüküne karşı borcu karşılayacak varlıklara bakıldığında ise yine hoş bir tablo ile karşılaşılmıyor. 4 büyük kulübün mali tabloları 1.5 milyar lira ile kulüplerin toplam varlıklarının borçlarını karşılamadığını gösteriyor. Üstelik kulüplerin elindeki en büyük varlık olan futbolcuların değeri 1.3 milyarla borcun yarısını biraz geçiyor. 
 
Borsa İstanbul'da yatırımcılar futbol kulüplerine cömert davranıp piyasa değerlerini 2 milyar liraya taşısa da, mali kriterlerin en tehlikelisi olan eksi özkaynak sorunu tabloda göze en çok çarpan rakam olarak karşımıza çıkıyor. 
 
ÜNAL AYSAL'I KAÇIRAN TABLO 
 
Kulüpler içinde geliri iyi olmasına rağmen hem faiz gideri, hem gelir gider farkı en yüksek Galatasaray. Cimbom'un yıllık gelir-gider farkı 100 milyon TL. 60 milyon lira da faiz gideri olan kulüpte Ünal Aysal'ın başkanlığı bırakmasında temel neden olarak bu yapı gösteriliyor.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)