comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

12 Mayıs'ın ilk hapis cezası polise!

19 Şubat 2014, Çarşamba 13:33

F.Bahçe ile G.Saray arasında oynanan olaylı Süper Final maçının ilk mahkumiyeti polis memuruna çıktı. Hakim 1 yıl hapis cezasını erteledi.

12 Mayıs 2012'de Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanan Süper Final 6. hafta maçında yaşanan olaylar ile ilgili olarak ilk mahkumiyet bir polis memuruna çıktı.

Olay günü statta görevli sivil polis memuru Süleyman Esirger'in "Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmaksuretiyle kasten yaralama" suçunu işlediğine hükmeden mahkeme 3 ayrı suçtan da beraat kararı verdi. Olaylı derbinin, bir polisin mahkumiyetiylesonuçlanan ilk davasının nihai sonucunu ise Mahkemenin "vicdani kanaati" belirledi. Sanık polisin suç işlemeyeceği yolunda kanaati oluştuğunu belirtenHakim Mustafa Öztürk, verilen cezayı erteledi

"ALLAH DA BİZİZ, MAFYA DA BİZİZ !.."

* Savcının iddianamesinden tüyler ürperten ifadeler,
" 5-6 polisUslu'yu (taraftarı) sporcuların sahaya çıktığı tünele sokarak darp etti "
" Stadyumun dışında bulunan otoparkın demirlerine kelepçeledi."
"Polis memuru Esirger, kelepçeli vaziyette dövdüğü taraftara ;

"Burada Allah da biziz, mafya da biziz. Eğer beni şikayet edecek olursan kafanasıkarım. Elime de falçata atar, nefsi müdafaa der geçerim, ceza almam" dedi."

Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Stadyumu'nda 2012 yılı Mayıs ayında oynan Fenerbahçe-Galatasaray derbisisonrası çıkan olaylarda Cüneyt Uslu adlı taraftara karşı "Kasten yaralama", "Hakaret", "Tehdit" suçlarını işleyerek görevini kötüye kullandığıgerekçesiyle hakkında dava açılan polis memuru 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Polis memuruna verilen ceza ise ertelendi.

"KÜFÜR YEDİ. OTOPARK DEMİRLERİNE KELEPÇELENDİ"

Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianameye göre, derbi sonrası yaşanan olaylar sırasında tribünden birtaraftar sahaya doğru koşarken düştü. Cüneyt Uslu adlı taraftar ise düşen kişiye yardım etmek amaçlı yanına gittiğinde statta sivil olarak görevlipolis memuru Süleyman Esirger, Uslu'nun yanına gelerek küfretti.

Çevik kuvvette görevli 5-6 polis sporcuların sahaya çıktığı tünele Uslu'yusokarak darp etti ve stadyumun dışında bulunan otoparkın demirlerine kelepçeledi. Polis memuru Esirger, kelepçeli vaziyette dövdüğü Uslu'ya "Benimismim Süleyman Esirger. Bu ismi hayatın boyunca unutma. Burada Allah da biziz, mafya da biziz. Eğer beni şikayet edecek olursan kafana sıkarım. Elimede falçata atar, nefsi müdafaa der geçerim, ceza almam" dedi.

SAVCI, POLİSİN 12 YIL 6 AYA KADAR HAPSİNİ İSTEDİ

Söylendiği iddia edilen sözlerin onur, şeref ve saygınlığı rencideedecek, ruh dinginliğini bozacak nitelikte olduğu ifade edilen iddianamede, polis memurunun görev gereklerine aykırı hakaret ettiği belirtildi. Polismemuru hakkında "Görevi kötüye kullanma", "Kasten yaralama", "Hakaret", "Tehdit" suçlarından 3 yıl 10 aydan 12 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyledava açıldı.

POLİS: "YARDIM ETMEK İÇİN YANINDA BULUNDUM"

Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında tutuksuz sanık polis memuru Süleyman Esirger, müşteki bilgisayarmühendisi Cüneyt Uslu ve avukatı Ayhan Sağıroğlu hazır bulundu. Duruşmada savunma yapan sanıkEsirger, maç sonunda Fenerbahçe taraftarlarının olay çıkardığını belirterek, olaylarsırasında çevik kuvvet polisinin toplu müdahalesi olduğunu söyledi. Gözaltına alınan kişilerin kimlik bilgilerini öğrenmek amacıyla stadın yanındabulunan gözaltı araçlarının yanına gittiğini belirten Esirger, "Yerde yaralı yatan bir şahıs gördüm, yardım istiyordu. Gazdan etkilendiğini düşündüm.Ben kendisine yardım etmek isterken polis olduğumu anlayınca da yardım talebini reddetti. Yanında 10 dakika kadar yardım etmek için bulundum.Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

"YÜZÜSTÜ KELEPÇELEDİLER. COP VE TEKMEYLE VURDULAR"

Duruşmada söz alan müşteki Cüneyt Uslu, olay günü yüzüstü kelepçelenip yereyatırıldığını ifade ederek, "Sanıkla beraber diğer polisler cop ve tekmeyle vurdular, sonra sanık bana yumruk attı. En son sırtıma oturup kafamıtutarak tehdit etti. Bu durum 45 dakika boyunca sürdü" diye konuştu. Uslu'nun avukatı AyhanSağıroğlu ise, sanığın tüm suçlardan ceza almasını talep etti.

1 YIL 10 AY 15 GÜN HAPİS CEZASI ERTELENDİ

Mahkeme polis memuru Süleyman Esirger'i "Kamu görevlisinin sahipbulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle kasten yaralama" suçunu işlediği gerekçesiyle 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı, bu cezaertelendi.

Sanığın suç işlemeyeceği konusunda mahkemede vicdani kanaat oluştuğuna dikkat çeken hakim Mustafa Öztürk, verilen cezayı erteledi."Hakaret" ve "Tehdit" suçunun işlendiğinin sabit olmadığına karar veren mahkeme, "Görevi kötüye kullanma" suçunun da unsurların oluşmadığını belirttive sanığın bu 3 suçtan beraatına karar verdi.

FutbolArena akşam haberleri turu (20 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.