comScore

Bursaspor Bursaspor

Sağlam'dan duygusal veda!

29 Ocak 2013, Salı 05:15

Bursaspor'da teknik direktörlük görevinden istifa eden Ertuğrul Sağlam, duygusal bir veda toplantısı yaptı..

Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Özlüce Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Sağlam, futbolcuların da katıldığı basın toplantısında, görevde bulunduğu süre içerisinde sayısız zaferlere, başarılara, kırılması güç rekorlara ulaştıklarını söyledi.

Kendisini bu başarılar kadar, Bursa şehri ile kurdukları gönül bağının da çok mutlu ettiğini belirten Sağlam, ''Saygı ve sevgi ile büyüyen, her geçen gün büyüyen bağdan söz ediyorum. Temas kurduğumuz herkesle çok samimi bir iletişim kurduk. Koca bir şehir bize kucak açtı. Biz de bu güvene layık olamaya çalıştık. Unutulmayacak güzellikler yaşadık. Stadımızda Şampiyonlar Ligi müziği duyduğumuzda da aynı duygularıyaşadık. Maçta kaybetmekten çok Bursa ile kurduğum bu gönül bağının kopmasından korktum. Bulunduğumuz ortamda güven sorunu olsun istemedim'' diye konuştu.

Ertuğrul Sağlam, kendilerinin de eksikleri olduğunun dile getirerek, şöyle devam etti:
''Ama eminim ki kimse 'Ertuğrul Hoca ve ekibi bizi kötü temsil etti' dememiştir. Hiçbir zaman, 'Hata yapmadık, yapmayacağız da' denmedik. Tek yapmaya çalıştığımız, takımın ismini uluslararası alanda büyütmekti. Bursaspor menfaatlerini tutmaya çalışarak mücadele ettik. Örneğin, yenilgilerin bizim iç dünyamızda yarattığı etkileri anlatmak pek mümkün olmadı. Twente ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor mağlubiyetlerinde de sorumluluğu hep üzerimize aldık. Bu mağlubiyetlerden dolayıda taraftarlarımızdan özür dilerim. Şampiyonluk sonrasında hep söylemeye çalıştık; 'Şehrimizin ileri gelenleri, taraftarlar, medya, camiamız bizim yanımızda olursa, bu başarıları devam ettirebiliriz.' Bu gerçeklerle ulaştık bu başarılara. Maalesef son iki sene bu bütünlüğü sağlayamadık. Gözle görünür bir heyecan eksikliği oluştu, güven kaybı oldu.''

Açıklamasında, ''Takımın daha fazla yaralanmaması adına bir karar vermek zorundaydık'' ifadesini kullanan Sağlam, şunları kaydetti:
''Takımın yenilenmesi sırasında yaptığımız bütün hamleler, takımın menfaatleri doğrultusundaydı, daha iyi olabilirdik belki ama elimizden daha fazlası gelmedi. Bütün sorumluluğu üzerime aldığımı, kimseyi suçlamadığımı bir kere daha söylemek istiyorum.
Herhalde herkes kabul eder ki Sağlam ile Bursaspor ilişkisi sıradan bir teknik direktör-kulüp ilişkisi değildir.
Bu istifa kararını alırken de Bursaspor'un menfaatlerini ön planda tuttum.
Başta Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcıve Bursaspor Yönetim Kurulu'na, gecesini gündüzüne katan personelimize, Bursa Valisi Şahabettin Harput'a, Bursa Büyükşehir Belediye BaşkanıRecep Altepe'ye destekleri için teşekkür ederim.
İbrahim Yazıcı ve yönetimle çok uyumlu bir şekilde çalıştık. Bu başarılarda bu uyumun önemi çok büyüktü. Bursapor'un menfaati adına zaman zaman fikir ayrılığına düştük.
Bu takımı nerelerden aldığımızıbiliyorsunuz. sağ olsun futbolcularda toplantıdan önce toplandılar, kararımı değiştirmemi istediler. Şunu çok açık söylemek istiyorum. Bu karar çok kolay alınmış bir karar değil. Bir günde almadık, çok düşündük, bazı şeyleri masaya yatırdık. Takımın geleceği ve menfaatleri açısından. Yoksa kim ister çalıştığıbir takımdan ayrılmayı. Herkesin karamıza saygı gÖstermesini istiyorum.''
Sağlam, ''Yeniden gelebilmek için şimdi gidiyoruz'' ifadesini de kullandı.

-"Güven kaybı var"
Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, görevinden istifa ettiğini açıklarken, ''Maalesef son 2 sezondur arzuladığımız bütünlüğü bir türlü sağlayamadık. Camiada gözle görülür heyecan ve beraberinde maalesef güven kaybıvar'' dedi.

Sağlam, Özlüce Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, 2 Ocak 2009'da başladığı Bursaspor Teknik Direktörlüğü görevi sürecinde bütün bir camia olarak büyük başarılara imza attıklarını söyledi. Taraftarlar, kent büyükleri ve yerel medya ile Türk futbol tarihine geçtiklerini ifade eden Sağlam, ''Sadece elde ettiğimiz şampiyonluk değil daha sonra da sayısız zaferlere, yıllarca unutulmayacak başarılara, kırılması güç rekorlara ulaştık. Beni bu başarılar kadar mutlu eden bir önemli konu daha vardı; Bursa şehriyle, Bursaspor camiasıyla kurduğumuz gönül bağı'' dedi.

-Sorun yaşamak istemedim-
''Koca bir şehir bize kucak açtı, biz de bu güvene layık olmaya çalıştık'' ifadesini kullanan Sağlam, şöyle devam etti:
''Burada hep birlikte, hiç unutulmayacak güzellikler yaşadık. Şampiyonluk kupası elimizde yükselirken de stadımızda Şampiyonlar Ligi müziği çalınırken de aynı gururu birlikte paylaştık. Yine samimi olarak söylemek istiyorum; ben maç kaybetmekten daha çok Bursa'nın ve Bursasporlularla kurulan bu gönül bağının kaybolmasından korktum. Bulunduğumuz ortamda güven sorunu yaşamak istemedim.''

Şampiyonlu sonrası her fırsatta, şehrin ileri gelenlerinin şampiyonluk sürecinde desteği vermeleri gerektiğini ifade etmeye çalıştıklarını vurgulayan Sağlam, şöyle devam etti:
''Eğer Şehrin ileri gelenleri, taraftarlarımız, medyamız, kısacası camiamız bizim yanımızda olursa bu başarıları devam ettirebiliriz demek istedik. Bu kadar basitti aslında söylediğimiz. Maalesef son 2 sezondur arzuladığımız bütünlüğü bir türlü sağlayamadık. Camiada gözle görülür heyecan ve beraberinde maalesef güven kaybı var. Bu heyecan eksikliği ve güven kaybına 'dur' diyemediğimiz ve birbirimizden her geçen gün uzaklaştığımız, bu şehir ve camiayla gönül bağının kaybolmaması için böyle bir karar verme zorunda kaldım.''

-''Geriye iyi bir takım bıraktık''-
Bundan sonrası için de çok iyi bir takım bıraktıklarını vurgulayan genç teknik adam, ''İnşallah Bursaspor'un son 3 sezondur gelenek haline getirdiği Avrupa kupalarına katılma hedefinin gerçekleşebileceğini söyleyebilirim. Bugün itibarıyla Türkiye Kupası'nda az da olsa iddiası devam eden, ligin 6. sırasında, lig ikincisiyle 4 puan gibi az bir fark olan bir takım bırakıyoruz.''

Sağlam, Bursaspor ile Ertuğrul Sağlam arasındaki ilişkin sıradan bir teknik direktör kulüp ilişkisi olmadığınıkaydederek, şöyle konuştu:
''2 Ocak 2009 gününden açıklamaya çalıştığım istifa kararına kadar hep Bursaspor'un menfaatlerini gözetmeye çalıştım. Bu bu süre zarfında farkında olmadan, istemeden kardığımız, üzdüğümüz kim varsa hepsinden özür diliyorum. Şunu belirtmemde fayda var; bu bir veda değil, ilerleyen dönemlerde hayatımızın en güzel günlerinin geçtiği bir camiaya yeniden gelebilmek adına bir ara vermektir. Evet ileride yeniden gelebilmek için şimdi gidiyoruz, hepiniz hakkınızı helal edin.''

-''Yazıcı ile takım menfaatleri adına fikir ayrılığına düştüğümüz oldu''-
Sağlam, toplantıyı izleyen bir taraftarın, ''Hocam çocuklarına sizin ismini veren insanlara ne olacak-'' sorusu üzerine, ''Biz de çok üzüldük'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Başkan İbrahim Yazıcıile problem yaşadınız mı- İstifanızda Yazıcı'nın payıvar mı-'' sorusunu ise Sağlam, şöyle cevapladı:
''İbrahim Yazıcı ve yönetimi ile bugüne kadar çok uyumlu bir şekilde çalıştık. Zaten bu başarıların ortaya çıkmasında da bu oluşturduğumuz bütünlüğün ve uyumun da etkisi çok büyüktür. Zaman zaman tartışmalar, oldu. Bursaspor'un menfaatleri doğrultusunda zaman zaman fikir ayrılığına düştük ama sonrasında birbirimizi incitmeden Bursaspor menfaatleri doğrultusunda karar aldık.''

-Kolay alınmış bir karar değil-
Ertuğrul Sağlam, ''Şehrin, geri dönmeniz anlamında büyü bir desteği var. Geri dönmeyi yeniden değerlendirmeniz söz konusu mu-'' sorusuna ise şu karşılığı verdi:
''Bizim bu takımı nerelerden aldığımızıhepiniz biliyorsunuz. Büyüttük bir yerlere kadar getirdik. Futbolcu arkadaşlarımız da kararı değiştirmemi istediler. Ama şunu açıkça söylemek isterim bu karar çok kolay alınmış bir arar değil. İstanbul Büyükşehir Belediyespor yenilgisi sonrasıertesi gün almadık bu kararı. Belli bir sürecin bize yaşattığısıkıntıların ve yaşanan sorunların yansımasıdır.''
Bu arada basın toplantısını bir gurup taraftar ile yeşil-beyazlı futbolcular da takip etti.

-Duygusal veda-
Sağlam'ın özellikle konuşmasının son bölümünde duygulandığı dikkatlerden kaçmadı.
Öte yandan, basın toplantısının ardından kulüp personeliyle vedalaşan Sağlam, daha sonra kendisini dışarıda bekleyen taraftarların yanına gitti. Yeşil-beyazlı taraftarların büyük desteğiyle karşılaşan Sağlam, duygusal anlar yaşadı. Taraftarlara, ''Hakkınızı helal edin'' diyen genç teknik direktör, ardından tesislere girdi.

-Taraftardan destek-
Sağlam'n basın toplantısı düzenleyeceğini öğrenen Bursasporlu taraftarlar, Özlüce Tesisleri'ne akın etti. Tesislerin önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, giriş bölümünü aşarak ana binanın önüne geldi. Bu arada grup ile Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Burada Ertuğrul Sağlam'a ''Sonsuza kadar Ertuğrul hocam'' sloganları atarak destek veren taraftar grubu, yönetimin ise istifasını istedi.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!