comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Batuhan Süper Lig'de oynayabilir mi ?

31 Ocak 2013, Perşembe 17:35

Beşiktaş'tan sürpriz şekilde ayrılan ve Derpotivo La Coruna'ya transferitalimat engeline takılan Batuhan Karadeniz'in hangi takımlarda forma giyebilir? İşte cevabı...

Beşiktaş'taki sürpriz ayrılığın ardından Deportivo La Coruna'ya imza atmak için İspanya'ya giden ancak talimat engeline takılarak şok yaşayan Batuhan için "Peki şimdi nerede oynayabilir ?" sorusu gündeme geldi…

Sporx.com uzmanlarla görüşerek bu sorunun cevabını buldu. Avrupa şokunun ardından ortaya atılan “Süper Lig'de de oynayamaz ?” iddiası genç futbolcuda kısa süreli bir şok etkisi yaşatırken, Türkiye Futbol Fedrasyonu'nun oyuncuya “oynayabilirsin” onayını verdiği öğrenildi… TFF Transfer Tescil Talimatı'nda yer alan “Bir sezon içerisinde aynı ligdeki iki kulübe tescil edilerek her iki kulübün resmi müsabakasında oynamış olan futbolcuların, üçüncü bir kulübe tesciline ve müsabakalara katılmasına, oynadığı ligden farklı bir lige transferi halinde izin verilir” maddesine göre Batuhan'ın bu sezon Süper Lig'de forma giyebileceği belirtildi.
Yetkililer hem FIFA, hem UEFA, hem de TFF talimatlarında bir futbolcunun aynı sezon içinde aynı ligde ikiden fazla takımda oynamasına izin vermediğini, Batuhan'ın Eskişehirspor'la Avrupa Liginde, Beşiktaşla da Süper ligde oynadığını, bu nedenle aynı ligde iki farklı takım forması giymediğini, bu nedenle yeniden Süper ligde oynayabileceğini ifade ettiler.

III. FUTBOLCULARIN TRANSFERİ ve TESCİLİ

MADDE 11 – TRANSFER ve TESCİL

(4) Futbolcular aynı sezon içerisinde, sözleşme yenileme ve vize işlemleri de dâhil olmak üzere, en fazla iki kulübe tescil edilebilirler. Aynı sezon içerisinde iki kulübe tescil edilen futbolcunun kulüplerden birinin resmi müsabakalarında oynamaması halinde tescil dönemleri içerisinde üçüncü bir kulübe transfer ve tesciline izin verilir.
(5) Bir sezon içerisinde aynı ligdeki iki kulübe tescil edilerek her iki kulübün resmi müsabakasında oynamış olan futbolcuların, üçüncü bir kulübe tesciline ve müsabakalara katılmasına, oynadığı ligden farklı bir lige transferi halinde izin verilir.  

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!