comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Şok iddia! '6-7 kulüp küme düşürülecek'

06 Aralık 2015, Pazar 18:55
Şok iddia! '6-7 kulüp küme düşürülecek'

Bir dönem Beşiktaş yöneticiliği de yapan Sinan Vardar'dan şok bir iddia geldi. 

FutbolArena - Bir dönem Beşiktaş'ın yöneticiliğini yapan ve tam beş farklı kulüpte başkanlı yapmış olan Sinan Vardar Hürriyet'e bir röportaj verdi.

Türkiye'de kulüplerin çok kötü yönetildiği ifade eden Vardar, "6-7 kulüp küme düşürülecek ve transfer yasakları gelecek" dedi. 
İşte o röportaj...

Soru: Beş farklı kulüpte başkanlık yaptın. Şimdi ise BAL Ligi'nde (Bölgesel Amatör Lig) mücadele eden Soma'nın başındasın. Nasıl oldu bu?

Sinan Vardar: O büyük kazadan herkes gibi biz de çok etkilendik, kahrolduk. Sonra bölgeyle ilgili bir yazı yazdım. Davet ettiler, gittim ve takıma başkan oldum. 8 şehit çocuğu da bizim altyapımızda. Ali Koç'a teşekkür etmeliyim. Oradaki maden şirketleri de destek olmaya başladı. Altyapıyı kurduk, kamp yerimizi hazırladık, çocuklar orada kalıyor. Futbol Federasyonu'na, Fatih Hoca'ya da teşekkür ediyorum. Soma'nın altyapısı için orada üç tane saha yaptılar. 

Soru: Beşiktaş'a tekrar yönetici olmayı düşünür müsün? 

Sinan Vardar: Yok, ben o misyonumu tamamladım. 
Türk futbolu ve futbol kulüpleri ne durumda? Ben Futbol Adamları Derneği'nin başkan vekiliyim. Bugün yöneticilerin mutlaka mali yapılanmalarında kendi kefaletlerini vermesi lazım. Çünkü her kulüp aşırı borç işinde. UEFA 6-7 kulübü denetliyor, bunlar küme düşürülecek. Transfer yasakları geliyor. 

"Fenerbahçe bile incelemeye alındı"

Soru: Hangileri bunlar?

Sinan Vardar: İsim vermem doğru olmaz. Gazetelerde okursunuz. Fenerbahçe bile incelemeye alındı. Beşiktaş, Galatasaray inceleniyor. 

Soru: Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'ın küme düşürüldüğü bir dünya olabilir mi ileride?

Sinan Vardar: Glasgow Rangers'ı küme düşürdüler, İtalya'da Parma düştü. 1 liranız varken 3 liralık harcama yapıyorsanız, sizin de başınıza gelebilir. 

Soru: Bu kadar mı kötü yönetiliyor kulüpler?

Sinan Vardar: Kulüpleri borçlandırıp duruyor, sonra bırakıp gidiyorlar.

Soru: Bunun nedeni ne?

Sinan Vardar: Çoğu kulüp yöneticisi menajerle bazı maddi konularda işbirliği yapıyor. Tedbirini almak lazım. Devlet denetlemeli. Dernekler yasasının da mutlaka değişmesi lazım.

Şike hakkında...

Soru: Şike olaylarına ne diyorsun?

Sinan Vardar: Ciddi şekilde futbola karşı bir reaksiyon var seyircide. 

Soru: Şu anda şike var mı?

Sinan Vardar: Yok, zannetmiyorum. 

"Her yer apartman"
 
Soru: Etiler ya da Nişantaşı'ndan futbolcu çıkar mı?

Sinan Vardar: Futbolcular altyapılara varoşlardan gelir. Etiler'den, Nişantaşı'ndan futbolcu çıkmaz. Eskiden İstanbul'da semt sahaları vardı, oralardan futbolcu çıkıyordu. Şimdi her yer apartman. Bize sokak futbolu lazım. 

Soru: Zengin aile çocuğundan futbolcu olmaz mı? 

Sinan Vardar: Olmaz. Çünkü çocuğun vakti yok. Okulu olduğu için akşama kadar antrenmanlara gelemiyor, haliyle sahip olduğu potansiyeli kaybediyor. Futbol akademilerinin açılması lazım. Hem dersini çalış, hem futbolun oyna yani... Mesela Almanya'da 90 tane futbol akademisi var. 

"Serdar Özkan gibi oluyor!"

Soru: Ancak okumayan çocuk futbolcu olabiliyor, bunu mu demek istiyorsun?

Sinan Vardar: Evet, inan bana öyle. Sonra o çocuklarda kültür gelişmiyor. Bir Batuhan örneği, bir Serdar Özkan örneği gibi oluyor. Altına çekiyor Ferrari'yi...

Soru: Antrenörlük konusunda ne diyorsun, o Türkiye'de ne seviyede?

Sinan Vardar: Dünyada antrenörlere bu kadar para verilen başka bir ülke yok.
 
"Beşiktaş şampiyon olur"
 
Soru: Kim şampiyon olur bu sene? 

Sinan Vardar: Taraftarı olduğum için söylemiyorum ama Beşiktaş şampiyon olur. Şenol Güneş iyi bir eğitimci, iyi bir psikolog aynı zamanda. Quaresma gibi baştan başa problemli bir adamı bile oynatmayı başarıyor. 
Başka bir antrenörün şampiyon yapamayacağı bir kadroyu, bir antrenör şampiyon yapabilir mi?

Soru: Anahtar antrenör müdür burada?

Sinan Vardar: Teknik direktörün payı yüzde 10'dur. Asıl yönetimdir bu işi yapan. O antrenörü getiren de yönetimdir zaten. Türkiye'de futbolun bu duruma gelmesinin sebebi de yöneticilerdir.

Soru: Yönetici sahada nasıl bu kadar etkili olabiliyor?

Sinan Vardar: Bak şimdi; 16 yönetici vardır, bunların 12'si asildir. Ama sonuçta 2-3 kişiyle kulüp döner; başkan ve onun güvendiği iki adam. Güvendiği adamlar vasıfsız, bu işi bilmeyen, ahlak değerlerinde sıkıntı olan insanlarsa vay halinize!

Soru: Milli Takım için ne diyeceksiniz, sizce ne durumdayız? 

Sinan Vardar: Fatih Terim yine çok zoru başardı. Biraz şans da yardım etti. Hani derler ya çok çalışan insana Allah da yardım eder. Müthiş bir şey Avrupa Şampiyonası'na gitmek. Terim bu arada Almanya'dan da birkaç genç futbolcu aldı, takımı biraz daha genç biraz da enerji hale getirecek bir plan yürütüyor. Ben kendisini sonuna kadar tebrik ediyorum. İnşallah gideceğiz Fransa'ya.

FutbolArena akşam haberleri turu (18 Ağustos 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.