comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Töre'nin söylediği söz küfür mü?

29 Ekim 2014, Çarşamba 10:24

Beşiktaşlı Gökhan Töre'nin Erciyesspor maçında gördüğü kırmızı kart hakem otoritelerini ikiye ayırdı.

Kayseri Erciyesspor maçında 4. hakeme söyledikleri küfür kabul edilen Gökhan'ın oyundan atılmasını hakemler, “Bu bir küfür, kart doğru” diye yorumladı. Hocalar ve futbolcular ise bu kelimenin küfür sayılmaması ve daha esnek olunması gerektiğini öne sürdü.

Kayseri Erciyesspor-Beşiktaş maçında ne sahadaki 5 gol, ne yaşanan ilkler ne de sergilenen muhteşem futbol konuşuldu... Tartışılan tek şey, Gökhan Töre'nin 4. hakeme söylediği iddia edilen “F..k off” sözcüğüydü ve ardından da gördüğü kırmızı kart.. Bu sözün küfür olarak mı, yoksa anlık bir reaksiyon tepkisi şeklinde değerlendirilip, değerlendirilmeyeceğini otoritelere sorduk.  Hakemler, bu durumda oyuncunun atılması gerektiğini belirtirken, teknik adam ve futbolcular esnek davranılacağı görüşünde birleşti...

Evet, dedim!

Kayseri Erciyesspor maçında 4. hakeme küfür ettiği iddiasıyla kırmızı kart gören Gökhan Töre, “Hakeme ‘hadi oradan ya' demek istedim ama ağzımdam ‘f..k off' çıktı. Hakeme o sözü küfür amaçlı söylemedim” dedi.

“F..K OFF VUKUATLARI

Daniel AMOKACHİ
- 1997-98 sezonunda Beşiktaş-Galatasaray karşılaşmasında hakem Ahmet Çakar bu sözden dolayı Amokachi'yi oyundan atmıştı. Çakar, yıllar sonra kararı için özür dilemişti.

Mateja KEZMAN
- 2007-08 sezonunda F.Bahçe-G.Birliği karşılaşmasında bu küfür nedeniyle Kezman oyundan atılmıştı.

Kazım KAZIM
- 2009-10 sezonunda Beşiktaş'ın, Fenerbahçe'yi 3-0 yendiği karşılaşmada yardımcı hakeme bu sözü kullandığı için kızarmıştı.

AVRUPA'DA SÖYLEYİNCE NE OLUYOR?

İNGİLTERE: Kurallar açık. Futbolcu rakibine ve hakeme küfür ya da hakaret etmediği sürece kırmızı kart çıkmıyor. Hakemler bu tip durumlarda oyuncuların gözlerine bakıyorlar. şansları ve aldıkları ceza artabiliyor. Küfürle ilgili net kural yok. “F..k off” sözü nedeniyle her şey hakemin inisiyatifine bağlı.

ALMANYA: Eğer sahada bir futbolcu küfür veya hakaret ederse bunun karşılığı kırmızı kart ve oyundan atılmak. Küfürü ve hakareti kime ettiğinin önemi yok. “F..k off” sözü kırmızı gerektiriyor.

FUTBOL ADAMLARINDAN FARKLI YORUMLAR...

Örfümüze göre bu bir küfür!

Serdar TATLI (Eski Hakem)

Bu sözü söyleyen atılır. Bunun Türkçe karşılığı belli. Bizim örf ve adetlerimizde bu bir küfürdür. Bir oyuncu saha içerisinde bu lafı kullanamaz. Ne rakibine, ne de hakeme. Kendi arkadaşına da diyemez. Yabancıların küfür etmesi, hakemlerin sorunu değil. Yurt dışından gelen sporculara kulüp yöneticileri bu lafın hassasiyetini anlatmalı. Birkaç oyuncuda bu tip şeyler oldu. Bu hep tartışıldı. Bizde bu lafa kırmızı çıkar.

MHK anlamını çıkıp anlatsın

Mustafa ÇULCU (Eski Hakem)

Bu kelimeden dolayı oyuncular hep ihraç oldu. Türk futbol kültürüne göre bu küfür olarak algılandığı için hakem ihraç etti. “F..k” kelimesini duyan hakem yanındaki eke bakmaz. Küfür olarak algılanıyor. “Hadi ya, of ya, ne var bunda ya” gibi isyan olarak bir tepki olarak görülüyorsa, MHK oturacak bunun küfür mü yoksa, İngiltere'deki gibi kısmen isyan olup olmadığını kamuoyuna açıklayacak. Bunu futbolculara ve yöneticilere deklare edip “Bu küfürdür” demeliler.

Söylenme şekli önemli

Hasan ŞAŞ

Bu laftan oyuncu atılmaz. Kime karşı, nasıl yapıldığı önemli. Ağzından ne şekilde çıktığına bakılmalı. Hakem olsam ben atmam.

Asla doğru bulmuyorum
 
Ali EREN

Ben doğru bulmuyorum. Saha içinde 4. hakem futbolcuyla diyaloğa girmemeli. Sen konuşamazsın. Orta hakem zaten konuşuyor.

Futbolcu dikkat edecek

Rıza ÇALIMBAY

Beşiktaşlı futbolcu dikkat etmeli. Hakemler bunları affetmiyorlar. Onların içinde yabancı dil bilenler var.

Yabancılar hep söyler

İsmail GÜLDÜREN

Yabancılar sürekli bu kelimeyi kullanıyor. Gökhan Töre yetiştiği kültürle hareket ediyor. Hakemler üstüne alınmamalıydı.

Bizim sahalarımızda ağızdan düşmez, çünkü kasıt yoktur

Ada medyasının ünlü isimleri, Premier Lig'de sıkça duyulan sözcüğün cezasının olmadığını söyledi. İnisiyatifin hakemin elinde olduğu belirtildi.

Matt Barlow (Daily Mail)
Kurallara göre tehlikeli faul ve küfür kırmızı karttır. Ancak “F..k off” genellikle gözardı edilir. İngiltere'de insiyatif tamamen hakeme bağlıdır ve o kelimenin nasıl kullanıldığına bakılır.

Sami Mokbel (Daily Mail)
Rooney daha önce bu yüzden iki maç ceza aldı. Ancak olay tamamen futbolcunun kameralara karşı böyle bir hareket yapmasından dolayı oldu. “F..k off, f..king what?” gibi kelimeler her maçta sıkça duyuluyor. Burada kasıt yok.

Mike McGrath (The Sun)
Hepimiz bu tip kelimeleri kullanıyoruz. Kişisel olarak birinin yüzüne söylemediğiniz sürece kart görmeniz pek mümkün değil. Futbolcunun tavrı ve agresifliği de oldukça önemli. Kimseyi hedef almadan söylüyorsa, hakemler görmez bile.

O kelimenin Türkiye'de anlamı farklı

Tartışılan “F..k off” sözü kullanılan yere, ülkeye göre farklı anlamlara geliyor. Türkiye'de sıklıkla “S..... git” anlamında kullanılsa da pek çok ülkede “Defol git, hadi oradan, lanet olsun” gibi de değerlendiriliyor. En çok kullanıldığı Ada'da hakemler bu söz için pek karta başvurmuyor.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)