comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Beşiktaş nasıl kazanır?

22 Şubat 2014, Cumartesi 12:32

Spor Toto Süper Lig'in 22'inci haftasında Arena'ya çıkacak olan Beşiktaş, 1 puandan mutlu olmayacak. Peki nasıl kazanacak?

Spor Toto Süper Lig'in 22'inci haftasında Beşiktaş, Türk Telekom Arena'da Galatasaray'a konuk oluyor. İlk yarıya başladığı gibi, temiz ve net bir başlangıç yapansiyah beyazlılar, ilk devredeki maçla ilgili oldukça kötü anılara sahip...

Lige 4'te 4 ile giren ve Atatürk Olimpiyat'a 70 bin dolaylarında taraftarı toplayan Beşiktaş, o maçta karşılaşma Galatasaray lehine 2-1 ve sarı kırmızılılar 10 kişiyken bir anda sahaya yüzlerce taraftar girdi, 5 maç saha kapama cezası geldi ve çığ gibi bir şansszılık aktı Beşiktaş'ın üstüne.Devre arasında Bilic, "sakal traşı"nı tekrar yaptı, silkindi, ilk geldiği dönemlere geri döndü ve Beşiktaş tekrar zirve yarışına ortak oldu. Şimdi, Beşiktaş kazanırsa daha güçlü bir şekilde "şampiyonluk" diyebilecek. Kaybederse, yine "bölüm sonu canavarı"na takılmış olacak.

BILIC'İNEN ÇOK ELEŞTİRİLDİĞİ KONU BU

Slaven Bilic'in en çok eleştirildiği konu ilk 11'ini çoksık değiştirmemesi. Sakatlardan ve cezalardan etkilenmedikçe kadroda herhangi bir oynama yapmıyor.

Kalede Tolga, oynayabilecek durumdaolduğunda, ufak sakatlıkları dahi olsa hem eldivenlerini hem kaptanlık bandını takıp maça çıkıyor. Sağ bekte Serdar Kurtuluş formayı alacaktır, cezalı olmadığı müddetçe forma giydi. Stoperde Pedro Franco geldi ve formayı aldı. İlk yarıda neredeyse hiç forma giyemeyen Pedro Franco, Trabzonspor maçının ikinciyarısıyla birlikte performans patlaması yaptı. Yeri tartışılmaz. Pedro Franco'nun yanında istenmeyenadam; Dany Nounkeu forma giyecek. Arena'da eski takımına karşı oynayacak ve nasıl bir maç çıkaracakherkesin merak konusu. Tüm gözler onu daha farklı bir şekilde izleyecek. Sol bekte Ramon Motta formayıbırakmaz.

Ortada Atiba, Veli, Oğuzhan'ın yerlerini tartışmaya dahi gerek yok. Fernandes ise düşenperformansı ve fizik gücüyle yine kulübeye mahkum olacaktır. İleride ise kariyerinin en formda sezonunu geçiren Hugo Almeida, tek başına önemli bir güç olacak. SüperLig'in en önemli oyuncularından biri haline gelen Olcay Şahan, siyah beyazlıların en önemli hücumoyuncusu durumunda. Gökhan Töre ise hızı ve adam eksiltme gücüyle sürpriz peşinde olacak.

BEŞİKTAŞ STRESLİ AMA DAHA AZ

Beşiktaş'ın Galatasaray'akarşı en önemli avantajlarından biri, daha az stresle bu maça çıkıyor olması. Stresin, sinirin tavan yapacağı bu maçta kaybeden havlu atacak. ÖndekiFenerbahçe'ye karşı hata yapmadan geçilmesi gereken haftalarda kaybedilecek 3 puan veyaolası bir beraberlik her şeyi bozar. Beşiktaş için, stadın olmadığı ve olası birbaşarısızlığın daha sancısız geçeceği göz önünde bulundurulmalı. Beşiktaş yönetimişampiyonluk için hareket ediyor ama Galatasaray'a oranla başarısızlığa tahammül dahafazla olacak. Zira, kulübün öncelikli hedefi gelecek bir şampiyonluk değil. Öncelik; el emeği, göz nuru, kulübün güçlükle bağladığı sponsorluklar ilekazandığı para ve tüm umutlarla beklediği yeni İnönü namıdiğer Vodafone Arena.

DAHA "SOSYALİST" BEŞİKTAŞ

Saha içinde iseBeşiktaş'ın en büyük avantajı, birbirini çok iyi tanıyan ve tamamlayan 11 oyuncudanoluşuyor olması. İsim bazında, tek tek incelendiğinde belki Galatasaray kağıt üstündedaha avantajlı ama yapboza dönen, kimin nerede oynadığı belli olmayan ve en iyi performans veren oyuncusu 2-3 maçtır Sabri Sarıoğlu olan bir takıma karşı, Bilicin ligin ilk yarısında bahsettiği ve istediğine yakın halegelen, daha "sosyalist" hareket eden bir takım var. Elbette, Galatasaray bu maça dahafarklı bir motivasyonla çıkacak ama Beşiktaş'ın gol atmaktan çok, Galatasaray'ın ilk 30 dakika, belki 45 dakika gelmeyecek golü bile Beşiktaş'ı hem moral hem oyun olarak öne geçirir.

BEŞİKTAŞ NASIL KAZANIR?

Beşiktaş'ın kazanması için; daha sabırlı, daha sakin oynaması gerekiyor, böyle bir lüksüvar. İç saha her zaman avantaj değildir. Gol gelmedikçe, ıslıklar, ahlar vahlar artacaktır. Bu da Galatasaraylılar'ı strese sokacaktır. 2 haftadır 1kişi eksik kalmasına rağmen rakiplerini durduran Beşiktaş, 11'e 11 oynamayı başarabilirsesavunmasıyla maçı kazanan taraf olabilir.

YAZI: Hakan CELEP 

FutbolArena akşam haberleri turu (19 Eylül 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.