comScore

Barcelona Barcelona

Barcelonalı Mascherano'ya vergi kaçırma suçlaması

28 Eylül 2015, Pazartesi 18:50
Barcelonalı Mascherano'ya vergi kaçırma suçlaması

2011, 2012 yıllarında imaj gelirlerinde 1,5 milyon avroluk vergi kaçırdığı iddia edilen Barcelonalı futbolcu Mascherano hakkında savcılık, dava açılması için başvuruda bulundu

Barcelona'nın yıldız futbolcuları Lionel Messi ve Neymar'dan sonra Javier Mascherano hakkında da vergi kaçırdığı iddiasıyla yasal girişim başlatıldı.

Arjantinli futbolcu Mascherano'nun 2011, 2012 yıllarında verdiği gelir vergisi beyanında elde ettiği imaj gelirlerini dahil etmediği ve maliyeden 1,5 milyon avro vergi kaçırdığı iddia edildi.

Geçen yıl maliyenin başlattığı soruşturmanın ardından Katalonya Adalet Yüksek Mahkemesi'nin de görüşünü alan ekonomik suçlarla ilgilinen savcılık, Arjantinli futbolcunun yargılanması için Barcelona'nın Gava ilçesindeki mahkemeye başvuruda bulundu. Portekiz'in Madeira Adası ve ABD'nin Miami eyaletinde kurduğu iki şirket aracılığıyla vergi kaçırdığı iddia edilen Mascherano, hakkındaki soruşturma başlatılınca hemen maliyeye olan borcunu faiziyle birlikte ödemişti. Savcılık buna rağmen vergi kaçırmakla bağlantılı iki farklı suçtan Mascherano hakkında dava açılmasını istedi.

Barcelona'da benzer bir şekilde imaj haklarında vergi kaçırdığı iddiasıyla futbolcu Lionel Messi de davalık olmuştu. Ayrıca Santos'dan Barcelona'ya transferi sırasında, 2011-2013 arasında vergi kaçırdığı suçlamasıyla Neymar hakkında da geçtiğimiz hafta ülkesi Brezilya'da yasal bir süreç başlatılmıştı.


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"