comScore
bilyoner

Brezilya'nın hayaletleri : ASA

28 Nisan 2013, Pazar 23:53

Agremiçao Sportiva Arapiraquense yada herkesin tanıdığı dilde ASA'nın hikayesini Mertcan Bulca kaleme aldı.  

 
Arapiraca, Brezilya'nın küçük belediyelerinden birisi olmasına karşın oldukça popüler bir kitleye sahip.1924 yılında kurulan bu ufak belediye daha ilk yıllarında büyük bir atılım yapmak istiyordu. Dünya Kupası'nın henüz oynanmaması, futbolun tam olarak bilinememesi, Avrupa'da ki savaşlar derken 3 yıl Arapiraca Belediyesi için çok durgun geçiyordu. İlk kez 1927 yılında düzenlenen Alagoas Şampiyonasına takım gönderemiyordu. Maceio Belediyesiyle arasındaki müthiş düşmanlık farklı yollara itiyordu Arapiraca'lıları.

Brezilya'nın Eyaletlerinden olan Alagoas, FAF ( FEDERAÇAO ALAGOANA DE FUTEBOL)'e bağlanıyordu. Maceio Belediyesi'nde 1990'lü yılların başında kurulan Centro Sportivo Alagoas ve Regata kulüplerinin kurulması, Arapiraca Belediyesini takım kurmaya zorluyordu. Seneler geçti ve takvim yaprakları 1951 yılını gösterirken; temeli atılan ASA kulübü 25 Eylül 1952'de resmen kuruluyordu. O zaman ki belediye başkanı Doktor Coaracy Mata Fonseca, Camilo Colier Demir Yolları çalışanları ile kulübü açıyor. İnsan sayısının veriler ışığında en az olduğu Alagoas Eyaleti şimdi 60 yılı geçecek sürede büyük bir platform yaratma çabası içerisindeydi. Kısıtlı imkanlarla inşa edilen stadyumda Siyah-Beyazlı bir yıldız parıldavermişti 1952 senesinde.  

Agremiçao Sportiva Arapiraquense ismini ilk başkan Anthony Pereira Rocha'nın istediği ile ASA olarak değiştiren Siyah-Beyazlılar İlk şampiyonasına 1953 yılında katıldı. İlk senesinde maddi yetersizlik sebebiyle finale çıkmasına karşın final maçına çıkmayan takım 7 Nisan 1954 yılında ilk şampiyonluğuna ulaştı. O zamanlarda ‘'Demiryolcular'' olarak adlandırılan ekip o zamanlarda maçlarını kendi inşa etmiş olduğu Kral Pele Stadyumunda oynuyordu. 60'lı yılların girmesiyle birlikte Brezilya'da Kuzeydoğu Bölgesinde yer alan takımları tek tek alt etmesini bilen ‘'Demiryolcular'' daha sonrasında ‘'Alagoas Phantom of'' ismini aldı.
1977 senesinde tekrardan Agremiação SPORTIVA Arapiraquense ismini alan kulüp 1979 yılında mücadele ettiği 5 kulvarda da şampiyonluğa ulaşarak herkesin dikkatini çekmeyi başarmıştı.1982 senesinde ani bir kararla Yeşil renkli forma ile mücadele etmeye başlayan takım daha sonrasında takımın ölümsüz eseri olacak olan ‘'Püskül Alvinegro'' parçasıyla birlikte yeniden Siyah-Beyaz renklere döndü.O sene takımın 29 yıllık tarihinin en başarılı sezonu olduğu ‘'Fantasma das Alagoas'' lakabını aldılar. Yani Alagoas'ın Hayaletleri. 

2000 yılların başlamasıyla yeni bir ASA fırtınası girmişti. 2001 yılında ilk kez yarıştığı Brezilya Kupası'nda ilk turda elendi, 2002 yılında ise 1.turda o zamanın devi olan 1999 Libertadores Şampiyonu Palmeiras'ı eleyip; 2.tura yükselselerde Confiança'ya yenilip elendiler. Alagoas Eyalet Ligi'nde 1953, 2000, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011 seneleri olmak üzere 7 şampiyonluğu bulunan takımın ezeli rakipleri 37 şampiyonluğu bulunan CSA ( Centro Sportiva Alagoas ile 26 şampiyonluğu ile CRB (Regatas).

Başkanlığını şu anda Jose Dos Santos Oliviera'nın yönettiği ekip maçlarını 12 bin kişilik Coaracy Mata Fonseca'da oynuyor. Tarihinde hiç Seri A'da mücadele etmeyen takımın lig bazında en büyük başarısı ise 2009 yılında Seri C'den Seri B'ye şampiyon olarak yükselmesi. Geçtiğimiz sezonun Brezilya'da en golcü isimlerinden olan Maranhao gönderen ‘'Hayaletler'' yerine Leo Gamalho'yu transfer etti ve beklediği verimi gördü. 

Son anda Seri B'den düşmekten kurtulan takım başarılı taktisyen Nedo Xavier ile yollarını ayırıp; sezona Joinville ile mucizevi bir sezon geçiren Leandro Campos'u getirse de başarısız sonuçlar sonrası bu ismin görevine son verildi ve yerine Cesar Gaucho göreve başladı ancak onunda sonu Campos'tan farksız değildi. Skor olarak istediğini aldığı maçlarda bile oyun olarak taraftarını tatmin edemeyen ASA yönetimi bu ismin de işine son verdi. 

Alagoas Ligi'nde yarı finaller öncesi hocasız durumda bulunan ASA'da orta sahada Didira ciddi anlamda büyük bir tecrübe. Kadro olarak yine zayıflar ki Eyalet Ligi'nin de zayıf olması, maddi imkanların yetersiz olması onları Seri A'da izleme şansımızı neredeyse 0'a indiriyor
 

Bilyoner'den 2.000 TL BilyonPuan HEDİYE!