comScore

İşte final topu

31 Ocak 2013, Perşembe 18:16

UEFA Şampiyonlar Ligi sponsorlarından birisi olan Adidas, Final Wembley 2013 topunu görücüye çıkardı.

Son 50 yıldır "futbolun evinde" gerçekleştirilen UEFA şampiyonlar ligi Finalleri'nin anısına tasarlanan top, Adidas tarafından üretilen 20. resmi Şampiyonlar ligi topu oldu. Topun dış yüzey kaplaması topa bir müdahale olduğunda en ideal tutuşu sağlamak için dizayn edilirken, ikonik yapısı ve Şampiyonlar Ligi'nin değerlerini yansıtması açısından oldukça farklı bir tasarıma sahip.

Bu sene Şampiyonlar Ligi finalinin Wembley Stadyumu'nda oynanmasıyla beraber Wembley Stadyumu 7. kez Şampiyonlar Ligi Finali'ne ev sahipliği yapacak. 25 Mayıs'ta Wembley'de oynanacak olan final için özel olarak tasarlanan futbol topunun üzerinde yer alan 1963 yılı ise en dikkat çekici detaylardan biri oldu.
Şimdiye kadar 6 kez Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapan Wembley Stadı'nda ilk final 1963'te AC Milan-Benfica arasında oynandı. UEFA, bu unutulmaz finalin tarihini topun üzerine işleyerek bir nevi saygı duruşunda bulunmuş oldu.

50 yıl önce oynanan ilk finali AC Milan yıldız futbolcusu Gianna Rivera'nın muhteşem performansı Altafini'nin iki golüyle yenerken, Portekiz temsilcisinin tek golünü bir futbol efsanesi olan Eusebio kaydetmişti. 1968 yılında bu kez Manchester United-Benfica finaline sahne olan Wembley'de Graça'nın tek golü Portekizlileri yetmezken, George Best performansıyla sahanın yıldızı oldu. Wembley Stadı 1971 yılında ise Johan Cruyff ve Ajax efsanesini ağırlarken, 1978'de Liverpool'un unutulmaz ismi Dalglish attığı tek golle Brugge'yi finalde yıkarak kupayı Anfield Road'a götürdü.

Son iki finale Barça damgası

Katalan devi Barcelona,Wembley Stadı'nda oynanan son iki Şampiyonlar Ligi finaline damgasını vuran takım oldu. Barcelona, 1992 yılında Sampdoria ile oynanan finali Koeman'ın attığı tek golle kazanırken, 2011 yılında Messi ve arkadaşları Manchester United'ı 3–1 yenerek kupaya ulaşmayı başardı.

Unutulmaz finallerin hatırasıyla hazırlanan bu özel top, 12 Şubat'tan itibaren kullanılmaya başlanacak.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!