comScore

"Gönlümde milli takıma Türk antrenör olması yatar"

31 Ocak 2013, Perşembe 12:46

Beko Basketbol Ligi takımlarından Banvit'in başantrenörü Orhun Ene, Türk Milli Basketbol Takımı'nın başında Türk antrenör olmasının gönlünden geçtiğini söyledi.

Litvanya'da yapılan 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda milli takımın başantrenörü olan, ancak "12 Dev Adam" şampiyonaya 2. turda veda edince milli takımla yolları ayrılan Ene, AA muhabirine milli takımın antrenör arayışı, 2013 Avrupa Şampiyonası Finalleri'ndeki grubu ve Banvit'in hedefleri konusundaki görüşlerini açıkladı.

Milli takımın yeni antrenörü konusunda bu işin başındaki insanların karar vereceğini belirten Orhun Ene, "Türk olur, yabancı olur... Türk insanı olarak benim de gönlümde Türk bir antrenör olması yatar. Ancak orada iyi bir antrenörün olması da en az bunun kadar önemlidir" dedi.

Ene, Türkiye'nin 2013 Avrupa Şampiyonası Finalleri'nde zor bir grupta yer aldığını kaydederek, şöyle devam etti:

"Avrupa Şampiyonası zor bir yer. Hangi takım olursa olsun orada bir maç kazanmak kolay olmayacak. Türk Milli Takımı'nın hedefleri de belli. İlk 4'e giremediğiniz, finale kadar gelemediğinizde zaten başarısız kabul ediliyorsunuz. Onun için grup çok önemli değil. Turnuvanın genelinde göstereceğimiz performans çok önemli. İyi takımları grupta yenerseniz, ondan sonra belki daha rahat rakiplerle karşılaşırsınız. O da bir avantaj oluyor. Ancak yine de kolay değil."

Türk Milli Takımı'nın beklentilerinin çok fazla olduğuna dikkati çeken Orhun Ene, "Bu beklentileri karşılayabilmek için de en az sizin kadar kaliteye sahip ve Avrupa'nın bu şampiyonalarda başarılı olmuş takımlarını yenmeniz gerekiyor. Avrupa Şampiyonası çok ayrı bir karakteri, kimliği olan bir şampiyona oluyor. O şampiyona içinde iyi takım, iyi ekip, iyi organize olan bir anda farklılık yaratabiliyor. Bizim takımımızın o kapasitesi var. Ancak karşısında çok ciddi rakipler var. Onları da küçümsememek lazım. Hiçbir şey daha oynanmadan kendi kendimizi iddialı bir hale getirmemiz gerçekçi olmaz" diye konuştu.

"Banvit'in 2. yarıda daha iyi bir ekip olacağına inanıyoruz"

Banvit'in Beko Basketbol Ligi'nin ilk yarısında hedeflerini gerçekleştirdiğini anlatan Orhun Ene, ikinci yarıda daha fazla mücadele etmeleri gerektiğini kaydetti. "Beraber hareket etmemiz ve takım olmamızın bizi başarıya götüreceğini düşünüyorum" diyen Ene, "Bugüne kadar yapmak istediğimiz şeylerin bir çoğunu yaptık, ama az yapabildiklerimizi veya yapamadıklarımızı yapar duruma gelirsek daha iyi bir ekip olacağımıza inanıyoruz" şeklinde konuştu.

"Kamuoyunda Banvit'in şampiyonluk adayı gösterilmesi önemli"

Banvit'in ligde her takımı her zaman yenebilecek güçte olduğunu vurgulayan Orhun Ene, şu ifadeleri kullandı:

"Ligde her takım güçleniyor. Biz de ona göre kadromuzu geliştiriyoruz. Ancak biz daha çok kadro yapımızı koruyup, oyuncularımızı daha çok tecrübelendirerek, takım içinde o kimyayı ve birlikteliği sağlayarak başarı elde etmeye çalışıyoruz. Banvit, bütçesiyle, kadrosuyla ligde play-off öncesinde her zaman her takımı yenecek güçte. Fakat play-off'ta işler daha da zor oluyor. Sizden 5-6 kat daha büyük takımları 4 maçlık seride yenmeniz gerekiyor. Bunlar da yapamayacağınız şeyler değil, ama kolay da değil. Onun için de geçen sene ucuna kadar geldik, son maçta bir topla bu şansı kaçırdık."

Ene, kamuoyunda Banvit'in artık şampiyonluk adayı olarak gösterilmesinin önemli olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu sene bizim en büyük kredimiz, basketbol kamuoyunun da bugün kafasında Banvit'in de bir şampiyonluk adayı olarak yer bulması. Sizin sahada yapacaklarınız kadar bu işin içindeki insanların da sizi o pozisyona aday göstermesi de çok önemli. Aday gösterdiğiniz zaman basketbolu da ortaya koyduğunuzda insanların kafasındaki o algıyı da kırıyorsunuz. Bu algıda önemlidir Türkiye'de. Çünkü saha içinde yapılanlar kadar insanların algısının da neticeyi etkilediği yerler de oluyor. Bu anlamda bizim de 4 senede elde ettiklerimizle bu algıları kırdığımızı düşünüyorum. İnşallah basketbol olarak sahaya gerekli katkıyı verirsek bizim de diğer takımlardan bir farkımız olmadığını düşünüyorum."

Yayıncı: Ersin Şiyhan
11:28 31/01/13
"

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!