comScore

Jivkov'u ben devirdim

30 Ocak 2013, Çarşamba 10:01

Balkanlarda bir döneme damgasını vuran 'Cep Herkülü', Bulgaristan'dan kaçışının 27'nci yılında şimdiye kadar bilinmeyen sırrını açıkladı

Balkanlarda bir döneme damgasını vuran 'Cep Herkülü' "Türkiye'ye ilticam sayesinde dünya Bulgaristan'da neler olup bittiğini öğrendi, demokrasinin gelişini hızlandırdı. Kapılar açıldı, büyük göç oldu" dedi.OLİMPİYAT, Dünya ve Avrupa şampiyonu haltercimiz namı diğer "Cep Herkülü" Naim Süleymanoğlu Bulgaristan'dan iltica ettiği döneme dair bilinmeyenleri anlattı. Süleymanoğlu "İlticamdan sonra rejime karşı büyük bir başkaldırının yanı sıra Bulgaristan'da olan olaylar dünya ülkelerine sesimizin duyulmasını sağladı. Dünya kapalı kapılar ardındaki Bulgaristan'da neler olup bittiğini öğrendi. Kapılar açıldı, büyük göç başladı. 1990 yılında da Jivkov Yönetimi yıkıldı.

Sovyet mozaiğinin dağılmasının ardından Bulgaristan'da temel taşları iltica olayım yerinden oynatmıştı. 18-19 yaşında her türlü imkana sahip bir sporcu olarak ilticam dünyanın ilgisini çekmişti" diye konuştu.
Dönemin Bulgaristan lideri Todor Jivkov ile yaşadıklarını, dünyanın ilgisini nasıl çektiğini, başarılarını ve sağlığını anlatan şampiyon haltercimizin anlattıklarından satır başları şunlar oldu...'İLTİCAM DEMOKRASİYİ HIZLANDIRDI'- İSİM değişiklikleri ile birlikte Türk'lere olduğu kadar Bulgarlar'a da işkence çektiren diktatör Todor Jivkov'u ben devirdim. Benim ilticam Bulgaristan'a demokrasinin gelişini hızlandırdı. 1984-85 yıllarında isim değişikliğinden sonra 1986 yılında Türkiye'ye iltica etmem Bulgaristan'daki olayların daha hızlı sürece girmesine büyük etken oldu.
İlticamdan sonra rejime karşı büyük bir başkaldırının yanı sıra Bulgaristan'da olan olaylar dünya ülkelerine sesimizin duyulmasını sağladı. Dünya kapalı kapılar ardındaki Bulgaristan'da neler olup bittiğini öğrendi. Kapılar açıldı, büyük göç başladı.
- 1990 yılında da Jivkov Yönetimi yıkıldı. Sovyet mozayiğinin dağılmasının ardından Bulgaristan'da temel taşları iltica olayım yerinden oynatmıştı. 18-19 yaşında her türlü imkana sahip bir sporcu olarak ilticam dünyanın ilgisini çekmişti"KAÇAMAZ DEDİLER AMA KAÇTIM"- BULGARİSTAN'da Jivkov dönemi kapandıktan sonra, diktatör ölene değin tutuklu olduğu Vitoşa Dağı eteklerindeki Boyana'da herhalde sorgulama sırasında olacak ki, (Bulgari-stan'ın en güçlü adamıydım. Beni Naim yıktı. Onun ilticası taşları yerinden oynattı, beni zayıflattı. Oysa ben Naim'e çok güveniyordum. O başarıları ile Bulgaristan'ın en büyük propaganda gücüydü) dediğini duydum. Spor kafilelerinde yönetici kılığında gizli polisler vardı ama ben onları tek giyim şekillerinden tanıyordum. Kendilerine çok güven vermiştim. Beni zaman zaman çok rahat bırakıp denediler. Benden bir tepki göremeyince 'Naim kaçamaz' damgasını vurdular ama yanıldılar.
- Giderken geride ailemi ve arabamı bıraktım. 11 yıl sonra ilk döndüğümde arabamın akıbetini araştırdım bir Avrupa ülkesine satıldığını öğrendim.Bulgarlar için milli kahramandımTODOR Jivkov rejimi için büyük önem taşıdığını belirten "Cep Herkülü" Balkan ülkesi için bir reklam yüzü olduğunu söyledi. Süleymanoğlu "Bulgaristan için bir vitrindim. Bulgaristan'a her şampiyon olarak dönüşümde devlet törenleri yapılıyordu. Milli Kahraman ilan ediliyordum." diye konuştu.Temiz kanıma doping karıştırmadımSon dönemde artan doping skandallarını sorduğumuz Cep Herkülü'nün yanıtı kısa oldu: Haram lokma.ARDI ardına patlayan doping olayları hakkında konuşan efsane halterci; "Bana çok yabancı bir kelime… Haram lokma… Maalesef son yıllarda bazı sporcuların kanlarına giren öldürücü virüs son yılların en popüler kelimesi. Bizim zamanımızda doping illeti bu denli salgın değildi. Yapanlar yok muydu? Bu kadar kilolar kolay mı kaldırılıyordu? Ama her şey kontrollü yapılıyordu. Önceleri vitamin diye veriliyordu, Sporcular çok çalışmayıp kısa yoldan şampiyon olmak istediklerinden dopinge bulaşıyorlar. Bizim zamanımız da doping vakaları çok seyrek oluyordu." diye konuştu.
'İlaçsızda rekor kırılır'
Rekor kırmak için doping kullanmaya gerek olmadığını vurgulayan Süleymanoğlu "Helalinden rekor kıranlar elbette var. Ama harama bulaşıp haksız rekabet yaratanlar daha da çok. Bizim o yıllar yaptığımız dereceleri bugün dopingle bile yapamıyorlar. Benim dopinge ihtiyacım yoktu. Rakiplerime 30-40 kilo fark atıyordum. Böylesine bir Naim neden doping yapsın ki? Hiçbir zaman temiz kanıma haram ilaç karıştırmadım." ifadelerini kullandı. "Şimdi ki Milliler turist gibi"BİRİNİN yerimi doldurması zor. Halil'ler, Nurcan'lar, Taner'ler gelir. Bizim zamanımızda şampiyonalara madalya için gidiyordu, Şimdi 'Beşinci olur muyum' diye gidiliyor. Harcırah da yüksek olunca turist gidenler çoğaldı. En genç rekortmen15 yaşında Brezilya'da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda iki altın madalya alarak şampiyon olan Süleymanoğlu halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını aldıTodor Jivkov (1911-1998)Bulgaristan Komünist Partisi 1. Sekreteri olarak ülkeyi 1954-1989 tarihleri arasında yönetti. 1985'te başlatıtğı Türk azınlığı asimile etme politikası, Türkiye'ye büyük göçe yol açtı. Doğu blokundaki çözülmenin henüz ilk döneminde tüm görevlerinden istifa etmek zorunda kaldı. Tutuklandı, hapis cezası aldı.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!