comScore

FIFA'yı sarsacak rüşvet iddiası

29 Ocak 2013, Salı 15:51

Fransa'nın dünyaca ünlü futbol dergisi ''France Football'' 2022 Dünya Futbol Şampiyonası'nın Katar'a verilmesiyle ilgili çok önemli bir iddiayı gündeme getirdi.

FIFA, 2022 Dünya Futbol Şampiyonası'nın yapılan oylama sonucu Katar'a vermişti. Özellikle sıcaklık nedeniyle bu tercihi çok eleştirilen FIFA için ''France Football'' dergisi çok önemli bir iddiayı gündeme getirdi.

Dergi yaptıkları ararştırma sonucunda Katar'ın şampiyonayı düzenleyebilmek için FIFA'nın bu oylamada etkisi olan yöneticilerine ve Afrika Futbol Federasyonu Başkanı Issa Hayatou ile Afrika Futbol Fedeasyonu adına görevde bulunan Jacques Anouma'ya 1.5 milyon dolar rüşvet verdiğini iddia etti.
Haberde Fransa Devlet Başkanı Nicola Sarkozy'nin de UEFA Başkanı Michelle Platini'den jeopolitik nedenleri gerekçe göstererek Katar'ı desteklemesini istediği belirtildi. Ayrıca Platini ve Sarkozy'nin daha sonra Katar Şeyhi Tamim bin Hamad Al Thani ile biraraya gelerek görüştükleri iddia edildi.

2 Aralık 2010 yılında yapılan oylamada Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Japonya ve Avustralya'yı geriden bırakan Katar'ın 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacağı açıklanmıştı.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!