comScore

Deprem çadırından dünya şampiyonluğuna...

29 Ocak 2013, Salı 12:46

Enes Erkan, Fransa'da dünya şampiyonu olarak, Türkiye'ye 4 yıl aradan sonra ilk altın madalyayı getirdi.

Marmara Depremi'nde çalıştığı salonun ağır hasar görmesi ve ailesinin engellemesi nedeniyle spor yaşamı bitme noktasına gelen Enes Erkan, çadırlarda sürdürdüğü antrenmanla karatede dünya şampiyonu olmayı başardı.
Asrın felaketi olarak nitelendirilen Marmara Depremi'nde çok sayıda can kaybının yaşandığı Sakarya'da yaşayan milli karateci Erkan, deprem döneminde çadırlarda antrenman yapmasına rağmen başarılı bir kariyere sahip oldu. Deremin ardından ağır hasar gören spor salonuna ailesinin baskıları nedeniyle gidemeyen ve bırakma noktasına geldiği spor yaşantısını çadırlarda sürdüren Erkan, Fransa'da düzenlenen yarışmada dünya şampiyonu olarak Türkiye'ye 4 yıl aradan sonra ilk altın madalyayı getirdi.

Erkan, sürekli zorluklar yaşamasına rağmen dünya şampiyonu olarak sürdürdüğü spor yaşantısını söyledi. Dünya Şampiyonası'nın kendisi için son derece zor geçtiğini anımsatan Erkan, şampiyona boyunca güçlü rakiplerle eşleştiğini anlattı. Altın madalyayı kazanıncaya kadar 3 dünya şampiyonunu elediğine işaret eden Erkan, "Şampiyonları yenmeden de şampiyon olunmuyor zaten. Türkiye tarihinde erkeklerde 4. şampiyonluğu getirdim. Bu Türkiye için büyük bir başarı ve benim için de çok büyük bir gurur" diye konuştu.

Çadırlarda antrenmandan dünya şampiyonluğuna

Enes Erkan, spor yaşantısının en zor dönemini Marmara Depremi sırasında geçirdiğini ve bu süreçte sporu bırakma noktasına geldiğini kaydetti. Deprem sırasında Sakarya'da binlerce insanın öldüğünü aktaran Erkan, "Ben de bundan nasibimi aldım. 5 katlı bir binada bulunuyordu salonumuz. Depremde büyük hasar aldı binamız ve ailem binadan korktuğu için beni antrenmanlara yollamıyordu" şeklinde konuştu.

Erkan, ailesinin baskısı nedeniyle 7 ay boyunca hiç antrenman yapamadığını, bunun kendisi için büyük sorunlar oluşturduğunu bildirdi.

"Karateyi bırakma noktasına geldim" diyen Erkan, "Benim de çocuğum olsa ben de göndermem tabii. Karateyi bırakıp dershaneye gitmeye başladım ve eğitimime ağırlık verdim. Ancak antrenörüm beni kaldığım çadırdan aldı, antrenman yaptığımız çadıra götürdü ve tekrar karateye döndüm. 2 ay boyunca çadırlarda antrenman yaparak Türkiye Şampiyonu olmayı başardım" ifadelerini kullandı.

Erkan, şöyle devam etti: "O dönemlerde sürekli olarak çadırda antrenman yapıyordum. Bunlar tabii zor şeyler spor için ama zorlukları yaşamadan başarıya ulaşamıyoruz. Çadırlarda antrenman yapa yapa dünya şampiyonluğuna giden yola girdim. Bunun da karşılığını Fransa'da yeteri kadar aldım çok şükür.

Karateyi bırakmak istemedim ama aileme de karşı gelemezdim. Buna rağmen spora devam ettim. Deprem, dünya şampiyonu olmamı engelleyemedi adeta. O süreçte daha hırslı çalıştım ve maçlara daha iyi hazırlanmaya başladım. Deprem, beni daha iyi motive etti. Çünkü deprem sayesinde hayatla mücadele edebilmeyi öğrendim."

"İnşallah jübilemi olimpiyat şampiyonu olarak yaparım"

Olimpik branş olmasına rağmen karatenin olimpiyat yarışlarında yer almadığına dikkati çeken Erkan, spor hayatını olimpiyat altını alarak noktalamak istediğini ifade etti. Erkan, 2020 Olimpiyatları'nda karatenin de yer alacağını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu, hem benim için hem de Türkiye için büyük bir şans. Çünkü ülke olarak bu spor dalında iyi noktalardayız. Karate olimpiyatlara girerse en az 3 madalya kazanırız. İnşallah 2020'de İstanbul'da yarışma imkanım olur ve jübilemi olimpiyat şampiyonu olarak yaparım."

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!