comScore

"Ayağım Beşiktaş'a uğurlu geldi"

29 Ocak 2013, Salı 12:46

Beşiktaş Kadın Basketbol Takımı'nın yeni transferi Gülşah Akkaya, ilk yarıda galibiyet alamayan takıma ayağının uğurlu geldiğini söyledi.

Geçmiş sezonlarda da Beşiktaş'ta forma giyen tecrübeli oyuncu, yaptığı açıklamada, "Beşiktaş'a ayağım uğurlu geldi. İlk yarıda 13 maçta galibiyetimiz yoktu. İki yabancı oyuncu ve benim gelmemle birlikte üst üste 2 galibiyet aldık" ifadelerini kullandı.

Hedeflerinin ligde kalmak olduğunu kaydeden Gülşah Akkaya, "İlk yarıda forma giyen genç oyuncular onurlu bir mücadele sergilediler. Şu an iki galibiyet aldık, ancak daha fazla galibiyete ihtiyacımız var. Camianın ve taraftarların desteğiyle ligde kalmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

"Beşiktaş'ın bende ayrı bir yeri var"

Tecrübeli bir oyuncu olarak ilk yarıda galibiyet alamayan ve son sırada bulunan bir takıma gelmenin risk olup olmadığı sorusunu yanıtlayan kaptan Gülşah Akkaya, şunları söyledi:

"Beşiktaş'ın bende ayrı bir yeri var. Daha önce bu takımda oynamıştım. O sezon play-off'ta final oynamış, ancak şampiyonluğa ulaşamamıştık. Onun verdiği üzüntü her zaman içimdeydi. Beşiktaş'ı sezon başından beri takip ediyorum. Geçen sezon da sıkıntılar olmuştu. Bunlar yaşanabiliyor. Sonuçta bütçelerle alakalı bir durum. İki yabancı oyuncunun yanı sıra ben de geldim. Elimizden gelen mücadeleyi göstermek istiyoruz. Bana verilen sorumlulukları da yerine getirip katkı yapmayı amaçlıyorum. Beşiktaş büyük bir camia ve bu sorumluluğun altından kalkacağımızı düşünüyorum."

Takıma gelir gelmez kaptan olan Gülşah Akkaya, "Sezon başında takım, genç bir kadroyla sahaya çıkıyordu. Maddi sıkıntılar yaşanınca istenen transferleri yapamadılar ve genç arkadaşlarımızla yola devam ettiler. Sorumluluğumun farkındayım" diye konuştu.

Gülşah Akkaya, önlerinde Samsun Basketbol ile yapacakları kritik bir maç bulunduğunu kaydederek, "Evimizde oynamayı çok isterdik. Zorlu bir deplasman mücadelesi yapacağız. Bu takımın yanı sıra Edremit'i yenip yanına iki ekstra galibiyet koyarsak ligde kalırız" ifadelerini kullandı.

"Taraftarlar bizi desteklesin"

Takımın zorlu mücadelesinde siyah-beyazlı taraftarlardan destek isteyen Gülşah Akkaya, "Bize güvensinler ve maçlara gelip desteklerini versinler. Taraftarlar takımın altıncı adamıdır. Daha önceki sezonlarımda takıma büyük destek veriyorlardı. O zaman şampiyonluğa oynuyorduk. Önemli olan iyi günde değil, kötü günde de takımın yanında olmaktır. Sonuçta bu camianın içindeyiz. Herkesin beklentisi aynı" şeklinde konuştu.

Yabancı oyuncu konusu

Yabancı oyuncu sayısıyla ilgili görüşlerini aktaran Gülşah Akkaya, şöyle konuştu:

"Türkiye'ye gelen yabancılar çok kaliteli. ABD'lilerin yüzde 95'i WNBA oyuncusu. Bunun artıları ve eksileri var. Üç yabancılı sistemde oynuyoruz. İster istemez genç arkadaşlarımızın süreleri azalıyor. Bu da kariyerleri ve milli takım açısından uzun vadeli sıkıntı yaratabilir. Ancak Fenerbahçe ve Galatasaray'ın Avrupa Ligi'nde en üstü hedeflemesi çok güzel. Ligimizin de kalitesi artıyor. Türk oyuncuların Avrupa kupalarında oynamaları önemli. Bu da milli takıma olumlu yansıyor."

Devşirme sistemine eleştiri

Takımlarda ABD'li ve Avrupalı oyuncuların yanı sıra devşirme oyuncuların da olduğuna dikkati çeken Gülşah Akkaya, bu konuda ise şunları söyledi:

"Devşirme oyuncu ile birlikte takımlardaki yabancı oyuncusu sayısı çok fazla. Bu şekilde birçok genç oyuncunun süresi daha da azaldı. Bu kadar yabancıya sıcak bakmıyoruz. Ama kulüpler bunu tercih ediyor. Bu sistemin değişmesi lazım. 2014 Dünya Şampiyonası evimizde yapılacak. Çekirdek kadro değişmeyecek, ama alttan gelen oyuncular var. Onların yıldız olması gerekiyor. Oyuncunun milli takımda parlayacağına inanmıyorum. Ligde tecrübe kazanacaklar. Avrupa kupalarında rotasyona girip tecrübe kazanırsa hazır hale gelir. Bu tür oyunculara sahibiz ama öne çıkarmak gerekiyor. Çok sayıda kulübümüz Avrupa kupalarında mücadele ediyor. Gönlümden geçen yabancı oyuncu sayısının düşmesi."

Devşirme sistemi konusunda İspanya'dan örnek veren siyah-beyazlı oyuncu, "İspanya'da bildiğim kadarıyla 10 sene oynayan bir oyuncuya İspanya pasaportu veriliyor. Burada devşirme sistemi kolay oldu. Her milli takım devşirme oyuncu kullanıyor. Bizim milli takımımızda da oluyor. İster istemez Türk oyuncuların önüne geçiyor. Türk oyuncusu aynı seviyede olsa bile, o ön planda tutuluyor. Kadın basketbolu için bu üzücü" diye konuştu. Profesyonel bir iş yapsalar dahi olaya duygusal yaklaşabildiklerini kaydeden tecrübeli oyuncu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yabancı oyuncular belki bu kadar duygusal değil. Öncelikle maddi nedenlerle buraya geliyorlar. Ondan sonra öncelik sıralaması yapıyorlar. Lig biter bitmez hemen ülkelerine dönerler. Biz yerli oyuncular ise yıllarca birbirimizin yüzüne bakıyoruz. Biraz haksızlık var. İspanya'da oynadığım dönemde kulüp yöneticileri öncelikle yerli oyuncunun rahatını düşünüyordu. Yabancı oyuncuya, 'Sen olmazsan başkası olur' diye bakıyorlardı. İlk önce İspanyol oyuncunun ihtiyaçlarını karşılıyorlardı. En başta onlara yardımcı oluyorlardı."

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!