comScore

İlk finalist Murray

25 Ocak 2013, Cuma 16:16

Avustralya Açık tek erkeklerde ikinci finalist Federer'i mağlup eden Murray oldu.

Üst üste ikinci Grand Slam zaferini kazanmak için mücadele eden andy murray, 17 kez Grand Slam şampiyonu Roger Federer ile karşı karşıya geldi.  Dünya 2 numarası Roger Federer'i bugüne kadar Grand Slam turnuvalarında hiç yenemeyen Murray, şanssızlığına son verdi ve 3-2 ile adını finale yazdırdı.

Murray karşılaşmaya çok baskılı başladı. İki kanattan da Federer'in oyuna dahil olmasına engel olmak adına derin toplar gönderen Britanyalı tenisçi üçüncü oyunda bulduğu servis kırma şansını da iyi değerlendirdi ve avantajı erken eline geçirdi. İlk sette daha sonra bulacağı dört servis kırma şansından yararlanamayan dünya üç numarası, rakibinin bulduğu tek fırsatı da püskürttü ve ilk seti hanesine yazdırdı.İkinci sette Federer oyun seviyesini daha da yükseltti. İlk servislerinin oyuna girme oranını önceki sete oranla yükseltmeyi başaran İsviçreli kendi servis oyunlarında rakibine kırma şansı göstermedi. Ancak kendisi de herhangi bir servis kırma şansı elde edemedi. Tie-break'e karşılıklı mini-breakler ile başlanırken, Murray özellikle forehand kanadında yaptığı hatalarla dikkat çekti. 5-5'te bir smaçta zamanlama hatası yapan Britanyalı, seti rakibine teslim etti.Üçüncü sette ilk dört oyunun ardından servis kırmayı başaran Amerika Açık şampiyonu, sonrasında hep önde götürdüğü sette hata yapmadı. Dördüncü setin başında bir ara oyun seviyesini bir hayli yükselten Federer, rakibinin servisini kırarak 4-1'lik avantaj yakaladı ancak Murray'den cevap yedinci oyunda geldi. Çok uzun süren sekizinci oyunda servis kırma puanları çevirerek oyuna tutunan Britanyalı tenisçi 11. oyunda servis kırarak maç için servis kullandı.Murray maç için servis kullanırken dünya iki numarasının direnci ile karşı karşıya kaldı ve servisini kırdırdı. Tie-break'te usta olan isim yine İsviçreli raketti. 7-2'lik tie-break sonrası karşılaşma karar setine gitti.Son sete servis kırarak başlayan Murray, kendini adeta bu sete saklamaış gibiydi. Servis oyunlarında pek de zorlanmayan Britanyalı tenisçi, finale çıkan taraf oldu. Dünya üç numarasının pazar günkü finaldeki rakibi Novak Djokovic olacak.

Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nda tek bayanlar finali ise yarın Li Na ve Victoria Azarenka arasında yapılacak.MURRAY: "ACIYA HAZIRLANMAM GEREKİYOR"

İskoç tenisçi Murray maç sonrasında yaptığı açıklamada Federer'e karşı oynamanın her zaman zor olduğunu ancak zafere ulaşmayı başardığını söyledi. Federer'in 4. sette inanılmaz vuruşlar yaptığını söyleyen Murray sözlerini şöyle sürdürdü; "Nerede oynarsanız oynayın Federer'e karşı oynamak her zaman zordur. 4. sette inanılmaz vuruşlar gerçekleştirdi ama ben deoyunu iyi yönettim ve mücadeleyi sürdürdüm." Pazar günü final maçında karşılaşacağı Novak Djkovic hakkında da açıklamalarda bulunan Murray, kazanmak için en iyi oyununu oynaması gerektiğini belirtti. Murray final hakkında şu yorumlarda bulundu; "Novak'ın yarı final maçını izlemedim ama bazı inanlmaz oynadığını duydum. Pazra günü oynayacağımız maç onun buradaki 4. finali olacak. Kazanmam için en iyi oyunumu oynamam lazım. Novak maçlarda inanılmaz hareketli bir oyuncu. Şimdiden dinlenip vücudumu acıya hazırlamam gerekiyor."   

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!