comScore

FIFA'dan geniş katılımlı toplantı

24 Ocak 2013, Perşembe 16:51

FIFA ve UEFA yetkilileri, FIFA'nın tüzük değişikliğiyle ilgili olarak üye ülkelerin futbol federasyonu başkanları ile bir araya geldi.

FIFA ve UEFA yetkilileri, FIFA'nın tüzük değişikliğiyle ilgili olarak futbol federasyonu başkanları ve yardımcıları ile toplandı.

UEFA'nın Nyon'daki merkez binasında yapılan toplantıya 53 üye ülkenin futbol federasyonu başkanları ve yardımcıları ile birlikte UEFA ve FIFA yetkilileri katıldı. UEFA 1 Asbaşkanı Şenes Erzik'in de yer aldığı toplantıda Türkiye'yi, Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Federasyon Genel Sekreteri Prof. Dr. Emre Alkin ve Federasyonu Başkan Vekili Servet Yardımcı temsil etti.
Basına kapalı yapılan toplantı öncesinde DHA'ya konuşan UEFA 1. Asbaşkanı Şenes Erzik, toplantıyla ilgili olarak, "10 yıl önceden başladığımız kurumsallaşma süreci içerisinde federasyonlarla toplantılar yapıyoruz. Çeşitli konularda hem konfederasyonları direkt, hem de endirekt ilgilendiren, FIFA'nın tasarladığı bazı tüzük değişikliklerini FIFA bize tavsiye eder. FIFA yönetim kurulunda görüşülür, sonra da federasyonlara ve konfederasyonlara bildirilir. Konfederasyonlar da federasyonlarla toplantılarını yapar, bu konularda fikirlerine başvurur, kendi görüşlerini söyler. En sonunda da bugün olduğu gibi 53 federasyonu davet eder, son halini görüştürür. Ondan sonra da alınan kararlar bildirilir. FIFA da konfederasyonlardan gelen bütün bu değişim isteklerini veya kabulleri tekrar kendi yönetim kurulunda görüşür. Daha sonra da genel kurulun onayına sunulur. Genel kurulda çok nadir değişiklik olur" ifadesini kullandı.

Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Emre Alkin ise, "Bu sene FIFA'da bir genel kurul yapacağız ve bu genel kurulda FIFA'yla alakalı bir tüzük değişikliği konuşulacak. Bu toplantıyı, o toplantıdan önce herkesin bir araya geldiği, birbirini görme fırsatı elde ettiği bir toplantı olarak değerlendirmeli. Ancak tabii ki önemli konular da tartışılacak. Nasıl dünya futbolu, dünya ekonomisi bir değişimden geçiyorsa, bunları yöneten kurumlar da bu değişimin uzağında durmuyor ve onlar da değişiyor. Hem FIFA, hem de UEFA birçok değişikliğe uğrayacak. Bu değişikliğin sağlıklı yapılabilmesi için de konsensüs sağlanması gerekiyor. Bu konsensüs için yapılan bir iyi niyet toplantısı, bir birleşim toplantısı diyebilirim. Üye olan federasyonlar için UEFA'nın futbol adına aldığı her güzel karar bizi mali olarak, organizasyon açısından etkiler. Biz hem FIFA, hem de UEFA üyesiyiz. Onların yapılanmalarına uyum sağlamaya çalışıyoruz. Bu toplantılara da katılıp daha fazla bilgi ediniyoruz" diye konuştu.  

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!