comScore

Kadın başkandan, kadına pozitif ayrımcılık

24 Ocak 2013, Perşembe 13:47

Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, kadına yönelik pozitif ayrımcılık yaparak, alt kurullarda kadın üyelere yer vermeye özen gösterdiklerini söyledi.

Türkiye'nin Avcılık ve Atıcılık Federasyonu Başkanı Nur Ala Aliş ile birlikte 2 kadın federasyon başkanından biri olan Gülkız Tulay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Ülkemizde kadınların daha ön planda yer almaları gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Kadınların zamanla, geç kalınmış olsa da, hakettikleri pozisyonlara gelmeye başladıklarını ve bu noktaya gelinebilmesi için uzun zamandır mücadele ettiklerini kaydeden Tulay, "Ancak daha katedilecek çok yol var. Kadınlar, yapabileceklerini çekinmeden göstermeliler ve kadın gözüyle bakmanın, kadın gözüyle çözüm üretmenin ayrıcalığını daha çok hissettirmeliler" diye konuştu.

Satranç federasyonu olarak eğitime önem verdiklerini belirten Tulay, altyapıda kız çocukların eğitimine de özen gösterdiklerini ve dünyanın en iyi antrenörleriyle çalışmalarını sağladıklarını ifade etti.

Kadın satrancı gelişiyor

Kadın satrancının Türkiye'de her geçen gün geliştiğini dile getiren Gulkız Tulay, unvanlı kız sporcu sayısının da artmaya devam ettiği bilgisini verdi.

"Geleceğin Polgarları (Satranç ustası 3 Macar kız kardeş: Judit, Sofia ve Zsuzsa Polgar) emin ellerde" diyen Tulay, şunları söyledi:

"Kadın satrancında iller bazında da yapılacak işlerimiz var. Yerel düzeyde düzenlenecek turnuvalar ve eğitimlerle kadınlarımızın daha çok satrancın içinde yer almasını ve kendilerini bu alanda geliştirmesini hedefliyoruz. Genel Kurulda delegelerimizin tercihleriyle ve büyük bir coşkuyla yönetime geldik. Türk satrancını şu anda bulunduğu noktadan çok daha kaliteli ve sağlam yerlere getirmenin heyecanıyla işe koyulduk. Ekibimizi değerli isimlerle güçlendirmek amacıyla yeniden düzenlediğimiz alt kurullarımızda kadın üyelere mümkün olduğunca yer vermeye özen gösterdik. Bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve kadının satrançta daha çok söz hakkı olmasının kanallarını açacağız."

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!