comScore

WADA daha çok analiz istiyor

24 Ocak 2013, Perşembe 13:02

WADA Standartlar ve Harmonizasyon Direktörü Rune Andersen, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve TMOK yetkilileriyle Ankara'da buluştu.

Dünya Antidoping Ajansı (WADA) Standartlar ve Harmonizasyon Direktörü Rune Andersen, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) yetkilileriyle Ankara'da buluştu.
Ankara'daki buluşmanın ardından, AA muhabirine açıklama yapan TMOK Başkanı, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve WADA Üyesi Uğur Erdener, "WADA dopingle mücadelede genel anlamda bizden memnun, ancak analiz sayımızı artırmamız gerekiyor" dedi.

Erdener, Andersen ile yıllık rutin toplantılarından birini yaptıklarını belirterek, "WADA Türkiye'nin dopingle mücadele konusunda gösterdiği çabadan memnun. Bu toplantıda da genel anlamda 'dopingle mücadele konusunda neler yapılıyor, neler yapılabilir' gibi konulardan bahsedildi" diye konuştu.

Andersen'in özellikle iki noktaya değindiğini ifade eden Erdener, şöyle devam etti:

"Bizden istedikleri iki husus var. İlki analiz sayısın artırmamız. Biz yılda 400-500 civarında doping analizi yapıyoruz. WADA bunun yılda 2 bin ila 3 bin arasında olmasını tercih ediyor. Diğer husus ise ülkedeki anti-doping çalışmalarının tek bir elden yürütülmesi. Yani Türkiye'deki tüm anti-doping çalışmalarının TMOK Dopingle Mücadele Komisyonu tarafından yapılmasını istiyorlar. Bizde ise futbol ve basketbolda bu çalışmalar ayrı yürütülüyor. Futbol ve Basketbol Federasyonları'nın anti-doping çalışmaları konusunda bağımsız çalışması WADA tarafından istenmeyen bir durum. Andersen, özellikle bu iki husus konusunda gerekli çalışmaların yapılmasının önemi üzerinde durdu."

Toplantıda ayrıca Andersen'in, dopingle mücadeleye yılda yaklaşık 7.5 milyon Sterlin bütçe ayıran ve yıllık 5-6 bin analiz yapan 2012 Londra Olimpiyatları'nın ev sahibi İngiltere'yi örnek gösterdiği, Türkiye'nin olimpiyat adaylığı sürecinde en azından bu rakamların yarısına ulaşmasının, süreci olumlu etkileyebileceğinin altını çizdiği öğrenildi.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!