comScore

Okçular Tekkesi'ne yarışmalı açılış

24 Ocak 2013, Perşembe 13:01

İstanbul B.B ile Beyoğlu B.'nin işbirliğiyle restore edilen Okçular Tekkesi'nin açılışında, dünyaca ünlü okçuların katılacak.

Sultan 2. Beyazıd tarafından Okmeydanı'nda kurulan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Beyoğlu Belediyesi'nin işbirliğiyle restore edilen Okçular Tekkesi'nin açılışında, dünyaca ünlü okçuların katılacağı bir turnuva düzenlenecek.

Okçuluk Federasyonu Başkanı Abdullah Topaloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Okçular Tekkesi'nin 29 Mayıs'ta planlanan açılışında, uluslararası okçuluk turnuvasının düzenleneceğini belirterek, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi ile Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı yetkililerinin isteği üzerine, böyle bir turnuva düzenlenecek. Biz de Uluslararası Okçuluk Federasyonu'nun (FITA) genel merkezinde genel sekreter ve yarışmalar direktörüyle yarışmanın formatını görüşmek için Lozan'a gideceğiz" dedi. Açılışta, dünyanın en iyi okçularını ağırlamak istediklerini ifade eden Topaloğlu, yarışmanın biraz da gösteri amaçlı olacağını söyledi.

Okçular Tekkesi'nin, külliyesi ve mezarlarıyla orijinal haline göre birebir restore edildiğine dikkati çeken Topaloğlu, "Çok güzel bir proje. Tekkenin idaresini vakıf yapacak, sportif yönetimi ise bizde olacak. Okçuluk il temsilcimizin orada bir odası olacak. Burası, hakikaten İstanbul'da bizim büyük boşluğumuzu dolduracak. İstanbullu okçular orada burada, stadyum köşelerinde, buldukları merdiven altlarında çalışıyor. İl temsilcimiz programını yapacak, isteyen bütün kulüpler, sporcularını oraya gönderip antrenmanlarını yaptırabilecek" diye konuştu.

Abdullah Topaloğlu, okçuluk sahasına ihtiyaç halinde 45 hedefin bile sığabileceğini belirterek, "90 metreden rahatlıkla atış yapılabilecek mesafe var. Tek kategorilik yarışma bir günde rahatlıkla yapılır. İstanbul'daki kamplarımızı
orada yapmayı düşünüyoruz. İrili ufaklı çok güzel toplantı salonları var, FITA'nın toplantılarına evsahipliği yapabilir. Okçuluk adına çok önemli bir tesis olacak" ifadelerini kullandı.

Osmanlı'nın ok izleri...

Federasyon Başkanı Topaloğlu, Okçuluk Tekkesi'ne gelenlerin, tarihe de tanıklık edeceğini söyledi.

"FITA burada toplantı yaptığı zaman Osmanlı'nın ok izlerini görecek" diyen Topaloğlu, etrafta Osmanlı padişahlarının attıkları okların düştüğü yere dikilen, büyüklü küçüklü nişan taşlarının bulunduğunu, bunların sayısının da oldukça çok olduğunu belirtti. Tesiste, Osmanlı döneminden kalma iki de mezar bulunduğunu ifade eden Topaloğlu, "Okçuluk Tekkesi, gerçek tarihiyle buluşacak" dedi.

Okçuluk Tekkesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Beyoğlu Belediyesi, bir süre önce Sultan 2. Beyazıd zamanından kalma "Okçular Tekkesi"ni yeniden imar etmek için bir proje hazırladı. İstanbul Okmeydanı'nda, aslına uygun, geniş atış alanlı ve yanında sosyal tesislerin bulunduğu proje kapsamında, geçen yıl sonunda Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı kuruldu.

Öncelikle Okmeydanı'nda yüzyıllarca hizmet veren "Okçular Mektebi"ni yeniden ihya etmeyi hedefleyen vakfın amaçları arasında, "Medeniyetten miras alınan değerleri yaşatmak, bu değerleri kuşanmış, ruhen ve bedenen sağlıklı nesiller yetiştirmek, Türk sporcuları ulusal ve uluslararası müsabakalara hazırlamak, ülkenin tanıtımına ve doğal hayatın korunmasına katkı sağlamak" bulunuyor.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!