comScore

Porto'dan dev anlaşma! 475 milyon Euro

28 Aralık 2015, Pazartesi 14:14
Porto'dan dev anlaşma! 475 milyon Euro

Portekiz kulübü Porto, TV hakları ve sponsorluk için yaptığı anlaşmaya ülke spor tarihinin en büyük sözleşmesini yaptı.

FutbolArena - Yıllardır yüksek bedellere Avrupa'nın büyük kulüplerine sattığı yıldızlarla büyük kar elde eden Porto kulübü şimdi de yaptığı anlaşmayla Portekiz Spor tarihinin en büyük anlaşmasına imza attı. 2018 yılından geçerli olmak üzere 10 yıllık Porto'nun iç saha maçlarının yayın haklarıyla beraber sponsorluk haklarını Portugal Telecom kurumuna satan Portekiz ekibi bunun karşılığında toplamda 475 milyon Euro kazanacak. Porto'nun şimdiki yayıncı kuruluşla sözleşmesi 2018 yılında sona ereceğinden böyle bir anlaşma yapıldı. Başta forma olmak üzere çeşitli sponsorluklar ise Ocak ayından itibaren uygulanmaya başlayacak.

Aralık başında buna öncü olan ilk Portekiz kulübü Benfica olmuştu. NOS şirketi ile Porto gibi 10 yıllık iç saha maçlarını kapsayan anlaşma karşılığında 400 milyon Euro'ya sözleşme imzalandı. Benfica'nın anlaşması ise 2017-2018 yılında devreye girecek.

Portekiz'in bir başka dev kulübü Sporting Lizbon ise henüz yayın haklarını bir firmaya pazarlayamazken; şuanda maçlarının yayınladığı yayıncı kuruluştan kulüp başkanı Bruno Carvalho'ya göre yalnızca 32 milyon Euro alıyor. Yeşil-beyazlıların bu rakamı yıllık 35 milyon Euro'ya çıkartmak için girişimlerde bulunacağı belirtildi.

FutbolArena Haber Turu (15 Ağustos 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.