comScore

Sepp Blatter küstü

23 Aralık 2015, Çarşamba 18:00
Sepp Blatter küstü

Futboldan 8 yıl men cezası alan Blatter: "FBI tarafından 27 Mayıs'ta İsviçre'de başlatılan operasyonlardan sonra FIFA'ya yönelik inancımı kaybettim" ifadelerini kullandı.

FIFA Etik Kurulu'nun futboldan 8 yıl men cezası verdiği Sepp Blatter, bundan sonra futbolun içinde yer almayacağını söyledi.

Blatter, ABD'nin The Wall Street Journal gazetesine verdiği röportajda, FIFA'nın insanların gözünde bir mafya örgütü imajına büründüğünü belirterek, "FBI tarafından 27 Mayıs'ta İsviçre'de başlatılan operasyonlardan sonra FIFA'ya yönelik inancımı kaybettim. Bundan sonra futbolla işim kalmadı" ifadelerini kullandı.

Michel Platini ve kendisine verilen cezaları saçma olarak niteleyen 79 yaşındaki Blatter, "İsviçre yargısına göre 8 yıl cezalandırılmanız için cinayet işlemeniz ya da banka soymuş olmanız gerekir" dedi.
 

'Politika futbola müdale ediyor'

 


Görev yaptığı süre boyunca Dünya Kupası'nı düzenleyecek ülkeleri hükümetlerin isteklerine göre belirlemediklerini aktaran Blatter, "Politikanın futbola müdahale etmesini doğru bulmuyorum. Yaptıklarımızla bu düşüncede olduğumuzu insanlara gösterdiğimize inanıyorum" şeklinde görüş belirtti.

Zaman geçtikçe Platini ile aralarındaki ilişkinin değiştiğine dikkati çeken İsviçreli spor adamı, "Platini, FIFA başkanlığı seçim sürecinde 'Blatter'e oy vermeyin' diyene kadar her zaman saygılı bir ilişkimiz vardı" diye konuştu.

FIFA'nın Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF) ve Güney Amerika Futbol Konfederasyonu'nun (CONMEBOL) çalışmaları üzerinde kontrol gücünün olmadığını savunan Blatter, "Suçlanan FIFA çalışanlarının harika insanlar olduğunu düşünüyordum ama şu anda çoğu ya suçlanıp hüküm giymemiş ya da suçlanıp cezaevine girmiş durumda" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da İsviçreli spor adamı, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

Yolsuzluk operasyonu kapsamında Blatter ve Platini'ye geçici olarak verilen futboldan 90 gün men cezası için yapılan itirazlar geçen ay reddedilmişti. FIFA Etik Kurulu ise Blatter ve Platini'nin ulusal ve uluslararası düzeyde futbolla bağlantılı organizasyonlarda sekizer yıl boyunca yer almasına yasak getirmişti.

FutbolArena haber turu (20 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.