comScore

TFF'den hakem eleştirilerine FLAŞ yanıt

09 Aralık 2015, Çarşamba 21:39
TFF'den hakem eleştirilerine FLAŞ yanıt

TFF, karşılaşmalardaki hakem performanslarının sadece gelen raporların üzerinden değil, karşılaşmaların tekrar izlenerek değerlendirildiği açıklamasını yaptı.

FutbolArena - Türkiye Futbol Federasyonu, son zamanlarda yoğunlaşan hakem eleştirileri ile ilgili resmi siteden bir açıklama yayınladı.

TFF, karşılaşmalardaki hakem performanslarının sadece gelen raporların üzerinden değil, aynı zamanda karşılaşmaların tekrar izlenerek değerlendirildiği açıklamasını yaptı.
İşte o açıklama:

Merkez Hakem Kurulu bünyesinde görev alan hakem gözlemcilerinin hakem değerlendirmeleri ve hakemlerimize verilen puanlar kamuoyunda tartışma konusu olmaktadır. Öncelikle UEFA Hakem Konvansiyonu'na üye Merkez Hakem Kurulu'nun tüm faaliyetlerini UEFA'nın oluşturduğu sistem çerçevesinde yürüttüğünü ve UEFA'da yapılan tüm uygulamaların ülkemizde de birebir olarak hayata geçirildiğini belirtmek isteriz.
 
Bir hakem gözlemcisinin izlediği hakem ile ilgili yaptığı değerlendirme Merkez Hakem Kurulu içerisinde gözden geçirilmekte, tüm müsabakalar tekrar izlenerek değerlendirmenin objektifliği garanti altına alınmaktadır. UEFA Hakem Konvansiyonu'na üye olduğumuz günden bu yana olduğu gibi eğer bir hakemin değerlendirmesinde bir yanlışlık yapıldıysa Merkez Hakem Kurulu ilgili maçın gözlemcisinden tekrar değerlendirme istemektedir. Ayrıca nasıl hata yapan hakemler konusunda bir yaptırım mekanizması varsa, gözlemciler konusunda benzer yaptırımlar hayata geçirilmektedir.
 
Türkiye Futbol Federasyonu olarak gözlemcilerin hakemlere verdiği notun bir hakemin değerlendirmesinde tek kriter olmadığını ve Merkez Hakem Kurulu'nun iç denetiminin de bir hakemin performans değerlendirmesinde büyük öneme sahip olduğunu bir kez daha belirtmek isteriz. Sezon boyunca yapılan tüm değerlendirmelerin her sezon olduğu gibi yeni sezonda da hakem ve gözlemci klasmanları belirlenmesinde ana etken olacağını vurgular, tüm yöneticilerimiz ve hakem yorumcularından bu önemli hususu göz önüne almalarını rica ederiz.
 
Türkiye Futbol Federasyonu

FutbolArena akşam haberleri turu (18 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.