comScore

Sepp Blatter'in verilerine el konuldu

26 Eylül 2015, Cumartesi 12:40
Sepp Blatter'in verilerine el konuldu

İsviçre Savcılığı'nın açtığı soruşturma kapsamında sorguya çekilen FIFA Başkanı Blatter'in ofisi arandı

İsviçre Savcılığı tarafından hakkında soruşturma açılan FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter'in ifadesi alındı ve ofisindeki verilere el koyuldu.

İsviçre Savcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, dün sona eren FIFA İcra Kurulu toplantısı sonrasında Blatter'in sorguya çekilerek ifadesi alındığı belirtildi.

Açıklamada, İsviçre Savcılığı'nın Zürih'te bulunan FIFA Genel Merkezi'ni ve Blatter'in ofisini de aradığı ve bazı verilere el koyulduğu ifade edildi.

Michel Platini'den bilgi istendi

Soruşturmadaki suçlamalar kapsamında, Blatter'den 2 milyon dolar aldığı iddia edilen UEFA Başkanı Michel Platini'den de konu hakkında bilgi istendiği belirtildi.

İki gün süren FIFA İcra Kurulu toplantısının ardından düzenlenecek basın toplantısı neden belirtilmeden iptal edilmiş, sonrasında ise İsviçre Savcılığı'nın Blatter hakkında soruşturma açtığı duyurulmuştu. Soruşturmanın "ceza gerektirecek kötü yönetim" ve "zimmete geçirme" iddiaları nedeniyle açıldığı bildirilmişti.

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri, rüşvet aldığı ve kara para aklandığı gerekçesiyle 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez FIFA başkanlığına seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

FIFA'nın yeni başkanının belirleneceği olağanüstü seçim kongresi 26 Şubat 2016'da yapılacak. Suçlamalara adı karışan UEFA Başkanı Michel Platini de başkan adayları arasında yer alıyor.


Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)